jak rozpoznać wczesne objawy cukrzycy u dziecka?

Drogie mamy, poradźcie. Mój syn(10 lat)  jest genetycznie obciążony cukrzycą pierwszego stopnia - ma ją dziadek i jego siostrzenica. Kamil w wieku 2 lat miał akcję - poziom cukru 125.rano, na czczo. po badaniach okazało się, że to było jednorazowe. Było spokoju kilka lat, teraz sie od pewnego czasu zaczyna - dużo pije, w nocy chodzi siku 2 lub 3 razy, robią mu sie krosteczki w okolicy brody i ust...przytył, choć nie je dużo, poziom cukru na czczo - 91 - 95... co o tym sądzić?
pytanie zadane 9 stycznia 2014 w Powyżej 4 lat przez użytkownika olena5 (4,095)

22 odpowiedzi

+8 głosów
 
Najlepsza odpowiedź
Zbyt niskie stężenie glukozy we krwi - NIEDOCUKRZENIE inaczej HIPOGLIKEMIA Objawiać się to może osłabieniem, zblednięciem, potami, drżeniem rąk i nóg, bólem głowy, brzucha, zaburzeniami widzenia, nieuzasadnioną agresją lub uporem, nie logicznymi odpowiedziami na pytania, zmianą pisma (bazgranie) a nawet utratą przytomności.
Niedocukrzenie może być wywołane niespożyciem o właściwej porze posiłku lub zwiększoną aktywnością fizyczną bez uprzedniego przygotowania.
Należy wówczas:
Jeżeli dziecko jest przytomne - podać słodki płyn do picia (sok z cukrem inne słodkie napoje). Jeżeli objawy nie ustępują po 10 minutach to konieczna jest natychmiastowa pomoc lekarza lub pielęgniarki.
 Jeżeli dziecko straciło przytomność - wstrzyknąć ampułkę glukagonu (GLUCAGEN HypoKit) domięśniowo oraz wezwać pogotowie powiadomić rodziców dziecka.
Zbyt wysokie stężenie glukozy we krwi - PRZECUKRZENIE inaczej HIPERGLIKEMIA objawia się wzmożonym pragnieniem częstym oddawaniem moczu (dziecko z cukrzycą powinno mieć możliwość korzystania z toalety nawet w trakcie lekcji), sennością, bólem głowy lub brzucha. Należy wówczas jak najszybciej oddać dziecko pod opiekę rodziców.
Choroba i podwyższona temperatura ciała mogą wpłynąć na stężenie glukozy we krwi i stan ogólny dziecka. Należy najszybciej, jak to tylko możliwe zabrać dziecko do lekarza w celu rozpoznania choroby i rozpoczęcia właściwego leczenia. Skontaktuj się wówczas z rodzicami i poradnią cukrzycową.
odpowiedź 2 kwietnia 2015 przez użytkownika Alexanndra (184,690)
wybrane 2 kwietnia 2015 przez użytkownika olena5
+9 głosów
Konsultowałaś to z lekarzem, lepiej dmuchac na zimne. Osobiście skonsultowałbym te objawy z lekarzem, tym bardziej, ze jest u Was obciązenie genetyczne ta chorobą.
odpowiedź 9 stycznia 2014 przez użytkownika hkama (38,207)
lekarz na to,że póki poziom glukozy we krwi nie przekroczy 100 na czczo, to mam tylko obserwować. Łatwo mu mówić:(
+12 głosów
iść do lekarza !!!!!!!!
odpowiedź 9 stycznia 2014 przez użytkownika mama Milena (50,647)
właśnie przed chwilą mamie odpowiedziałam - lekarz kazał poczekać, ale na co? jak już zachoruje? ech:( może jest jakieś badanie, które wykrywa wczesną cukrzycę, zanim glukoza się porozchodzi po organizmie?
+10 głosów
Podpytam koleżanke z pracy, Jej syn ma cukrzycę, wiadomośc o tym spadła na nich niespodziewanie, więc tak jak mówisz jeśli coś Ciebie niepokoi nie ma sensu czekać, Lekarze czasami nie chca dawac skierowań na badania, które mogłby być pomocne w szybszej diagnozie.

Coś takiego znalazłam:
Pierwsze symptomy cukrzycy łatwo przeoczyć. Nawet, jeśli jakaś zmiana w naszym samopoczuciu zaczyna zawracać naszą uwagę, to łatwo ją sobie wytłumaczyć w zupełnie inny, wygodny dla siebie sposób. Na przykład zmęczenie. Pierwsze skojarzenie – nadmiar obowiązków. Senność – przepracowanie. Kłopoty z koncentracją – stres albo zmiana pogody. Zwiększony apetyt – no cóż, pewnie to zbytnie wystawienie się na pokusy jedzeniowych przyjemności. Wzmożone pragnienie – któż by na to zwrócił uwagę. Zaparcia – to na pewno zła dieta. Nawracające infekcje – pewnie chwilowy spadek odporności, związany ze zbyt eksploatującym trybem życia. Zwiększone wypadanie włosów – przesilenie wiosenne albo reakcja po chorobie. Nieświeży oddech – zła higiena jamy ustnej. Świąd skóry – może jakieś uczulenie. Wreszcie – pogorszenie wzroku i przekrwienie spojówek łatwo przypisać długotrwałej pracy przed komputerem.

Mowa jest też o kontrolnym badaniu laboratoryjnym. Podstawowe to oznaczenie poziomu glukozy we krwi. Wynik poniżej 100 mg/dl jest prawidłowy, do 125 ml/dl nie musi jeszcze oznaczać wielkich kłopotów, ale powinien być mocnym sygnałem do zmiany diety i stylu życia oraz przeprowadzenia dalszych badań, czyli np. testu obciążenia glukozą. Najpierw mierzy się jej stężenie we krwi na czczo, potem dostajemy do wypicia szklankę wody z 75 g glukozy i po dwóch godzinach powtórnie mamy pobieraną krew w celu oznaczenia w niej stężenia glukozy.

Kiedyś też miałam problem z pediatra synów, nie chciała dać skierowania do specjalisty, wysłałam partnera, który powiedziła jej dosadnie co o tym myśli i od tego czasu problemu takiego juz nie mamy. Może i Ciebie byłoby to rozwiązanie.

Lekarz ma obowiązek dac Tobie skierowanie na podsatawowe badnia krwi i moczu, bodajże raz na pół roku.
odpowiedź 10 stycznia 2014 przez użytkownika hkama (38,207)
+11 głosów
I tutaj jest jeszcze caly artykuł o tym:
http://www.cukrzyca.akcjasos.pl/content/view/160/

Dobrze bedzie, nie daj sie tylko zbyć lekarzom.
odpowiedź 10 stycznia 2014 przez użytkownika hkama (38,207)
+11 głosów
ja bym poszła do innego lekarza....
odpowiedź 10 stycznia 2014 przez użytkownika Mama Kini (40,494)
+10 głosów
zgadzam się że jak jeden lekarz nie pomaga to trzeba iść do innego
odpowiedź 30 stycznia 2014 przez użytkownika monikadkr (50,555)
+10 głosów
o jest działka lekarza, ja nie mam pojęcia co o tym sądzić.
odpowiedź 30 stycznia 2014 przez użytkownika bozena (55,908)
+10 głosów
Należy dziecko obserwowac ale oczywiście nastręczac lekarza. W końcu zdrowie jest najważniejsze, a dla nas mam zdrowie dziecka to przecież piorytet
odpowiedź 24 lipca 2014 przez użytkownika daracz (48,398)
+10 głosów
Może warto zrobić badanie moczu na obecność glukozy.
odpowiedź 26 listopada 2014 przez użytkownika marrika (29,451)
edycja 12 marca 2015 przez użytkownika marrika
Witaj!
Pierwsze kroki stawia Twoje maleństwo ale i Ty jako rodzic? Nie jesteś sam! Tutaj możesz zadawać pytania rodzicom i ekspertom oraz dzielić się wiedzą z innymi. Co więcej - za aktywność otrzymasz fantastyczne nagrody, upominki dla Ciebie i Twojego dziecka!

13,148 pytań

119,782 odpowiedzi

...