Taniej pociągiem czy samochodem?

pytanie zadane 28 czerwca 2016 w Inne przez użytkownika reginka (13,694)

7 odpowiedzi

0 głosów
zależy od liczby podróżujących osob
odpowiedź 28 czerwca 2016 przez użytkownika fikumiku (139,918)
0 głosów
Myślę, że taniej pociągiem. Ale samochodem wygodniej :)
odpowiedź 29 czerwca 2016 przez użytkownika Małgosia (26,226)
+1 głos
Samochodem dojedziemy wszędzie (o ile to nam się po drodze nie zepsuje). Cała rodzina może się zapakować i być w pewien sposób niezależna, bo tylko my planujemy sobie całą podróż. Nie musimy się obawiać, że spóźnimy się na pociąg, czy też nie będziemy mieli gdzie w nim usiąść (a i tak się w pociągach PKP zdarza).

Jedynym minusem jest cena. Cena paliw, rzecz jasna. Dziś na jednej ze stacji w Warszawie, zapłacilibyśmy 5,59 zł za litr benzyny. Łatwo więc obliczyć, że jadąc samochodem, który spala 8 l/100 km z
ok. 90 zł
Tyle kosztuje podróż samochodem jednej z czterech osób z Warszawy do Władysławowa.
Warszawy do Władysławowa, na dojazd wydamy ok 360 zł w dwie strony.

Nie jest to wiele, jeśli koszty podzielimy na, przykładowo, czterech pasażerów. Inaczej jest z wyjazdem za granicę. Jadąc ze stolicy do Makarskiej w Chorwacji, musimy liczyć się z kosztem rzędu 1500 złotych. Tu znowu trzeba by to rozłożyć na liczbę pasażerów. Zasada jest prosta – im ich jest więcej, tym mniej wydamy na wyjazd.

Jazda na wakacje samochodem może być opłacalna, ale trzeba wziąć pod rozwagę jeszcze warunki jazdy na drogach. Zanim wyruszymy w podróż, warto spojrzeć za mapę warunków drogowych, zamieszczoną na stronie GDDKiA. A już pobieżne jej prześledzenie może przyprawić nas o ból głowy. Na A4 napotkamy na remonty mostów, na krajowej "jedynce" możemy stanąć w korku w okolicach Torunia, a na drodze do Olsztynka czeka na nas ruch wahadłowy samochodów. Tak więc może lepiej wybrać PKP?


Polskie Koleje Państwowe kuszą wakacyjnymi ofertami i…komfortową podróżą.
– Pociągiem podróżuje się wygodniej. Nasze pociągi kategorii TLK, Express InterCity są objęte pełną rezerwacją miejsc. Dowiozą nas do centrum miast, a i sama podróż jest komfortowa, gdyż w wagonach możemy się swobodnie poruszać i wykonywać jednocześnie szereg innych czynności – zapewnia rzeczniczka PKP Intercity, Małgorzata Sitkowska w rozmowie z naTemat.
Na czas wakacji PKP Intercity uruchomiło 66 dodatkowych pociągów, które zawiozą pasażerów do typowo turystycznych miejsc. Przygotowano także pule promocyjnych biletów. Już za 49 zł złotych możemy dotrzeć do Trójmiasta. Co ważne, nie musimy obawiać się, że całą podróż spędzimy na korytarzu, bo kupujemy bilet wraz z miejscówką. Jedynym minusem jest to, że ich liczba jest ograniczona. Obowiązuje zasada: kto pierwszy, ten lepszy.

49 zł
Już za taką kwotę możemy kupić bilet na podróż pociągiem do Trójmiasta.
Jeśli nie uda nam się kupić biletów z puli promocyjnej, to i tak nie jesteśmy na straconej pozycji. Bilet normalny TLK z Warszawy do Gdańska w drugiej klasie kosztuje niecałe 140 zł w obie strony. Podobnie sytuacja wygląda, jeśli wyruszamy na Pomorze z Krakowa.

Poza połączeniami krajowymi, pociągi PKP codziennie wyruszają także za granicę, m.in. do Niemiec, Ukrainy, Austrii czy Francji. Bilety można kupić w kasach międzynarodowych lub – w przypadku Niemiec – przez internet. Na tych, którzy rezerwują bilety wcześniej, także czekają promocję. Jeśli się pospieszymy, możemy kupić bilety już za 19 euro i udać się do Pragi czy Berlina. Za taką kwotę samochodem nie dojechalibyśmy nawet do granicy.

Zobacz też: Wybierz się na wakacje z książką. Europa i okolice śladami bestsellerów

Dobrą ofertą PKP jest też wyjazd do Lwowa lub Wilna. Podróż z Wrocławia do stolicy Ukrainy kosztuje niecałe 30 euro. Natomiast z Warszawy do Wilna możemy pojechać już za 26,60 euro.

Oczywiście cena nie zawsze jest najważniejsza. – Nasze pociągi w 90 procentach cechuje punktualność. Pasażerowie mogą w internecie monitorować obłożenie miejsc w pociągach – zapewnia Małgorzata Sitkowska. Gorzej jeśli akurat nasz pociąg znajdzie się wśród tych 10 proc., a o to przecież nietrudno. Wystarczy gwałtowna burza i silne opady deszczu, żeby skład utknął gdzieś w szczerym polu.

Samolotem też się opłaca
Innym sposobem na dotarcie do celu, jest podróż samolotem. Ci, którzy wolą ekonomiczne rozwiązanie, mogą wybrać tanie linie lotnicze. OLT Express zrewolucjonizował rynek lotniczy w Polsce. Choć ostatnio nie brakuje szeregu afer,gdzie główną rolę odgrywa właśnie ta marka, to nadal okazje cenowe, zwłaszcza w wakacje, kuszą urlopowiczów. Już za 99 zł, przy wcześniejszej rezerwacji, można polecieć na Pomorze.

Również oferta podróży zagranicznych drogą lotniczą nie należy do najgorszych. Przykładowo Wizz Air oferuje swoim klientom we wtorek, 14 sierpnia, lot do Barcelony za 305 zł. Natomiast 28 sierpnia z tym samym przewoźnikiem można polecieć za 215 zł. Za tę samą cenę także w sierpniu możemy udać się z Katowic do Bourgas.

Jeśli chcemy wybrać się na wakacje ze zwierzakiem, to linie lotnicze dopuszczają taką możliwość: – Małe koty i psy mogą być przewożone w kabinie pasażerskiej, o ile ktoś zgłosi taki zamiar podczas dokonywania rezerwacji. Przewóz zwierząt podlega opłacie w wysokości 50 złotych – informuje nas pracownica Wizz Air.

Trzeba zauważyć, że podróż samolotem pozwoli nam zaoszczędzić sporo czasu. Ani samochodem, ani pociągiem nie dotrzemy przecież do Hiszpanii w trzy godziny.

Zobacz też: Jak kupić tanie bilety i przechytrzyć tanie linie lotnicze? Za 1 grosz do Mediolanu, za 3 złote do Oslo


Każdy środek lokomocji ma swoje wady i zalety. Nie można powiedzieć, że bardziej opłaca się lecieć samolotem niż jechać samochodem. Zanim jednak podejmiemy decyzję, czym wyruszyć na urlop, warto sprawdzić oferty różnych przewoźników. Być może będzie tak, że lecąc na wakacje zaoszczędzimy pieniądze, czas i trochę własnych nerwów. Nie należy uprzedzać się też do pociągów, bo kolej niejedno ma imię. A już na pewno nie tylko to najgorsze.
odpowiedź 30 czerwca 2016 przez użytkownika Dorotka2006 (265)
0 głosów
Zależy od liczby osób i od tego czy pocioąg dojeżdża do wybranego przez nas celu. Bo jeśli później mamy jescze kupować bilet autobusowy albo brać taksi to lepiej jechać swoim autem
odpowiedź 1 lipca 2016 przez użytkownika miszcz-1952 (2,850)
0 głosów
myślę że pociągiem jest taniej
odpowiedź 2 lipca 2016 przez użytkownika mistrzyni4145 (52,291)
0 głosów
zależy czy samochód na gaz czy paliwo, ile osób jaki pociąg czy na pociąg ze zniżką na pewno wygodniej samochodem
odpowiedź 8 lipca 2016 przez użytkownika mama Milena (50,647)
0 głosów
zależy czy samochód jest na gaz czy paliwo, ile osób jaki pociąg  osobowy czy pospieszny czy na pociąg ze zniżką na pewno wygodniej samochodem
odpowiedź 8 lipca 2016 przez użytkownika mama Milena (50,647)
Witaj!
Pierwsze kroki stawia Twoje maleństwo ale i Ty jako rodzic? Nie jesteś sam! Tutaj możesz zadawać pytania rodzicom i ekspertom oraz dzielić się wiedzą z innymi. Co więcej - za aktywność otrzymasz fantastyczne nagrody, upominki dla Ciebie i Twojego dziecka!

13,148 pytań

119,781 odpowiedzi

...