jakie zagrożenia niosą ze sobą ciąże nastolatek?

pytanie zadane 14 sierpnia 2015 w Ciąża - II trymestr przez użytkownika maja (14,889)

6 odpowiedzi

+4 głosów
 
Najlepsza odpowiedź
wiele może być zagrożeń, większość dla płodu
odpowiedź 7 października 2015 przez użytkownika Kiwi (34,513)
wybrane 8 października 2015 przez użytkownika maja
+4 głosów
zależy od wieku
odpowiedź 14 sierpnia 2015 przez użytkownika Zielonomi (114,810)
nastolatki to tak pi razy drzwi 11-17 lat
+2 głosów
Wbrew pozorom groźniejsza może okazać się ciąża po 40-stce niż ciąża w wieku nastoletnim. Powikłania są bardzo możliwe, gdy dziewczyna  dopiero co zaczęła dojrzewać, bo jej ciało może nie być gotowe. Jednak to i tak znacznie więcej dojrzałych kobiet nie donosi ciąży lub rodzi chore dzieci, niż ma się to w przypadku młodych dziewcząt.
Zagrożenia ciąży nastoletniej są bardziej natury psychologicznej - czy dziewczyna będzie potrafiła być dobrą mamą, czy będzie w stanie psychicznie znieść ciężki poród i inne takie...
odpowiedź 5 stycznia 2016 przez użytkownika danio (60,992)
+1 głos
Możliwość negatywnych konsekwencji zdrowotnych wywołanych przedwczesnym macierzyństwem. W obliczu restrykcyjnej ustawy antyaborcyjnej, rzadko podkreśla się publicznie fakt, iż przedwczesne macierzyństwo może spowodować poważne konsekwencje zdrowotne, istnieje bowiem znaczne ryzyko komplikacji z powodu fizycznego niedorozwoju młodych matek. Należy pamiętać, iż u dziewcząt w tym wieku szyjka macicy oraz macica jest jeszcze niedojrzała. Lekarze podkreślają, iż "Ciąże u bardzo młodych matek traktowane są jako ciąże wysokiego ryzyka, ponieważ częściej występuje tu poród przedwczesny, nadciśnienie (zatrucie ciążowe), niedokrwistość, zakażenie dróg moczowych i choroby przenoszone drogą płciową.(...) Największym jednak problemem jest wysoka częstość występowania opóźnienia rozwoju wewnątrzmacicznego płodu, czyli porody dzieci z hipotrofią. U co trzeciej dziewczyny rodzącej przed ukończeniem 16. roku życia występuje hipotrofia płodu, pomiędzy 17. a 18. rokiem życia patologia ta występuje z częstością 20,3%, zaś u kobiet rodzących po ukończeniu 18 roku życia - 12,6 %. Hipotrofia płodu jest w głównej mierze spowodowana niedojrzałością organizmu ciężarnej dziewczynki i niedoborami żywieniowymi. Niedobory żywieniowe wynikają z tego, że młody organizm sam potrzebuje jeszcze zwiększonej dostawy substratów odżywczych, a nagle większość z nich jest aktywnie odbierana przez rozwijającą się ciążę.(...) Często porody u młodocianych przebiegają zupełnie prawidłowo. Jednak poród u bardzo młodych kobiet jest obarczony nieco wyższym ryzykiem wystąpienia powikłań. Od 10 do 30% tych porodów kończy się cięciem cesarskim."
odpowiedź 19 maja 2016 przez użytkownika Alexanndra (184,690)
0 głosów
Powikłania porodowe, wyniszczenie organizmu itp
odpowiedź 24 lipca 2016 przez użytkownika poniak (98,872)
Witaj!
Pierwsze kroki stawia Twoje maleństwo ale i Ty jako rodzic? Nie jesteś sam! Tutaj możesz zadawać pytania rodzicom i ekspertom oraz dzielić się wiedzą z innymi. Co więcej - za aktywność otrzymasz fantastyczne nagrody, upominki dla Ciebie i Twojego dziecka!

13,148 pytań

119,781 odpowiedzi

...