Jak kształtować inteligencję emocjolnalą u dzieci?

pytanie zadane 14 sierpnia 2015 w Inne przez użytkownika aagnieszkaa1 (24,282)

6 odpowiedzi

+2 głosów
Wymyślaj różne zabawy, które pobudzają emocje – zadawaj dziecku pytania „Jak byś się czuł gdyby okazało się, że…", „Co zrobiłbyś na miejscu…". Jeżeli nie masz gotowych pomysłów skorzystaj z literatury – opowiadając bajkę pytaj, dlaczego bohater tak postąpił, dlaczego w danej sytuacji towarzyszyły mu takie a nie inne uczucia.
Czytając dziecku książkę, nie należy się zniechęcać, gdy zadaje mnóstwo pytań w stylu:
„a dlaczego?" „a co to?" „a jak to wygląda?". Takiej aktywności malucha nie należy unikać, udzielając odpowiedzi rodzice powinni mieć świadomość, że właśnie w ten sposób najlepiej stymulują rozwój inteligencji emocjonalnej u dziecka.
Ucz dziecko dostrzegać i akceptować wady – maluch musi wiedzieć, że nikt nie jest doskonały, a popełnianie błędów leży w ludzkiej naturze. Rodzice pod żadnym pozorem nie powinni wymagać od dziecka absolutnej perfekcji! Relacje wśród domowników zawsze powinny być oparte na szczerości - nie wolno okłamywać dziecka nawet „dla jego dobra". Wdrażanie malucha w sprawy rodzinne uczy go, jak radzić sobie ze stresem, rodzicom zaś pozwala uniknąć atmosfery napięcia i niedomówień, którą dziecko doskonale wyczuwa.
Zachęcaj malucha do poznawania świata – pokaż, że rzeczywistość jest piękna, kryje w sobie wiele tajemnic. Zachęcaj je również do nawiązywania przyjaźni – znalezienie bliskiej osoby, doskonale wykształca w dziecku zdolności interpersonalne.
Kształtuj wytrwałość dziecka – nigdy nie bagatelizuj pomysłów malucha, wspieraj, gdy popada w rezygnacje lub frustrację. Ucz przy tym malucha prosić o pomoc oraz korzystać z niej w odpowiedni sposób. Dziecko powinno mieć świadomość, że każdy problem ma jakieś rozwiązanie, a sztuką jest znalezienie najlepszego wyjścia z sytuacji kryzysowej.
odpowiedź 14 sierpnia 2015 przez użytkownika inreii (130,573)
+3 głosów
dawać przykład sobą
odpowiedź 14 sierpnia 2015 przez użytkownika Zielonomi (114,810)
+2 głosów
Po prostu żyć normalnie i nie rozdrabniać się.
odpowiedź 19 września 2015 przez użytkownika invi (28,133)
+1 głos
Uwrażliwić dziecko na zło.
odpowiedź 8 listopada 2015 przez użytkownika Alexanndra (184,690)
0 głosów
Wyrobić w nim współczucie dla innych.
odpowiedź 31 maja 2016 przez użytkownika bst (46,816)
0 głosów
Fajne są historyjki obrazkowe albo zdjęcia różnych ludzi. Możesz Ty robić dziecku zdjęcia gdy jest radosne, smutne, złe itp. A potem rozmawiajcie na ten temat.
odpowiedź 23 lipca 2016 przez użytkownika Małgosia (26,226)
Witaj!
Pierwsze kroki stawia Twoje maleństwo ale i Ty jako rodzic? Nie jesteś sam! Tutaj możesz zadawać pytania rodzicom i ekspertom oraz dzielić się wiedzą z innymi. Co więcej - za aktywność otrzymasz fantastyczne nagrody, upominki dla Ciebie i Twojego dziecka!

13,148 pytań

119,782 odpowiedzi

...