Jaka jest najlepsza metoda do nauki czytania?

Jakie metody stosujecie?
pytanie zadane 5 sierpnia 2015 w Powyżej 4 lat przez użytkownika aagnieszkaa1 (24,282)

10 odpowiedzi

+5 głosów
też z chęcią się teraz dowiem bo chciałam wkroczyć w ten etap powoli
odpowiedź 6 sierpnia 2015 przez użytkownika morena55 (13,273)
+4 głosów
" Zabawa w czytanie G. Domana. Glen Doman traktuje czytanie jako element dziecięcej zabawy. Jest zwolennikiem domowej nauki czytania i prze nosi ją ze zinstytucjonalizowanych form kształcenia do domu rodzinnego. W ten sposób nauka czytania pochłania więcej czasu, ale jednocześnie uwzględnia indywidualne predyspozycje dziecka. Członkowie rodziny, zwłaszcza matka, tworząc wokół czytania swoisty klimat i aurę zabawy, uczą dziecko czytać w zgodzie z jego rozwojem i możliwościami. Przyspieszenie lub spowolnienie tempa zdobywania umiejętności czytania jest uzależnione od samopoczucia dziecka i jego chęci do zabawy. Rozłożenie nauki czytania w czasie oraz potraktowanie jej przez dziecko jako jeszcze jednego elementu zabawy, wcale nie wiodącego, a więc pozbawionego oceny, eliminuje większość negatywnych czynników współwystępujących w klasycznych metodach nauki G. Doman twierdzi, że naukę czytania można rozpocząć z dzieckiem wkrótce po jego urodzeniu. Uważa, że istnieje ścisły związek pomiędzy procesem kształtowania się pojęć a techniką czytania. Stąd sugeruje wprowadzenie swoistej stymulacji wielo zmysłowej, która może ę przyczynić do pełniejszego rozwoju dziecka. Radosna i pozbawiona zabawa w czytanie nie tylko umożliwia dziecku nabycie umiejętności czytania, ale rozwija równocześnie jego kompetencje językowe.

"Zabawa w czytanie" to wykorzystanie globalnej nauki czytania odpowiednio dobranych wyrazów z zachowaniem pewnej chronologii ich prezentacji w ściśle określony przez autora sposób. Zapamiętywanie wyrazów, a raczej ich zapisu graficznego, nie sprawia dzieciom większych trudności, jeżeli rozumieją one sens przeczytanego przez siebie wyrazu."
odpowiedź 6 sierpnia 2015 przez użytkownika inreii (130,573)
+2 głosów
po kolei partiami
odpowiedź 11 sierpnia 2015 przez użytkownika Zielonomi (114,810)
+1 głos
Nauka poprzez zabawę
odpowiedź 3 września 2015 przez użytkownika Sktzacik (100,686)
+1 głos
My na razie uczymy się liter.
odpowiedź 7 listopada 2015 przez użytkownika bst (46,816)
+2 głosów
ja dobrze oceniam symultaniczna metode
odpowiedź 4 grudnia 2015 przez użytkownika fikumiku (139,918)
0 głosów
Metoda Glottodydaktyczna - każde dziecko ma indywidualny rytm i tempo rozwoju. Dotyczy to również tempa nauki języka, a co za tym idzie – czytania i pisania. Metoda Rocławskiego opiera się na poszanowaniu indywidualnej ścieżki rozwoju każdego dziecka.
Podstawowe zasady glottodydaktyki:
1.    Wyjście od języka mówionego, z którym dziecko ma styczność od urodzenia (a nawet wcześniej).
2.    Świadome wprowadzanie zabaw doskonalących wszystkie aspekty języka, mowę, słuch, narządy mowy i narządy ruchu, orientację przestrzenną.
3.    Maksymalne wydłużenie czasu przygotowawczego, a skrócenie do minimum czasu nauki czytania i pisania.
Metodę zwaną glottodydaktyką mogą stosować doskonale przygotowani nauczyciele przedszkolni i szkolni, ale również rodzice, którzy są z kolei bardzo zmotywowani, aby pomóc swojemu dziecku wejść łagodnie w świat czytania i pisania.
odpowiedź 24 maja 2016 przez użytkownika Alexanndra (184,690)
0 głosów
Słyszałam, że ostatnio coraz popularniejsza staje się metoda nauki czytania poprzez sylaby, a nie pojedyncze literki.
odpowiedź 24 maja 2016 przez użytkownika danio (60,992)
0 głosów
na razie nic nie stosuje
odpowiedź 21 czerwca 2016 przez użytkownika anna28 (17,780)
0 głosów
zakończyc czytanie książki w najciekawszym  momencie
odpowiedź 16 lipca 2016 przez użytkownika aksamitna1 (112,307)
Witaj!
Pierwsze kroki stawia Twoje maleństwo ale i Ty jako rodzic? Nie jesteś sam! Tutaj możesz zadawać pytania rodzicom i ekspertom oraz dzielić się wiedzą z innymi. Co więcej - za aktywność otrzymasz fantastyczne nagrody, upominki dla Ciebie i Twojego dziecka!

13,148 pytań

119,782 odpowiedzi

...