Czy są jakieś sposoby na to, by zapobiec próchnicy zębów u mojego dziecka?

pytanie zadane 22 sierpnia 2013 w 1 roczek przez użytkownika niezalogowany

38 odpowiedzi

+29 głosów
Można zapobiec próchnicy zębów lub erozji szkliwa stosując się do kilku zasad. Gdy pojawią się mleczne zęby, warto je minimum raz dziennie czyścić, używając dziecięcej szczoteczki do zębów i wody. Należy ograniczyć napoje słodzone i soki owocowe do minimum i nigdy nie podawać ich dziecku między posiłkami. Konieczne jest też zachęcanie do picia wody. Przed pierwszymi urodzinami można zaprzestać karmienia dziecka z butelki w ciągu dnia i nauczyć je w zamian pić z kubka. Picie przez słomkę zmniejsza też w dużym stopniu kontakt płynów z zębami.
odpowiedź 22 sierpnia 2013 przez użytkownika niezalogowany
moje dzieci często piją słomką, nie wiedziałam ze to jest z korzyścią dla zębów:)
super rady zgadzam sie  w zupełności
+28 głosów
Juz zanim pojawia sie zabki mozna dzieck przygotowywac do ich mycia np masujac dzisla specjlana szczoteczka silikonowa. Posluzy ona pozniej do mycia zabkow-myjemy juz od pojawienia sie pierwszego z nich. Pamietaj zeby nie slodzic napojow ktore pije dziecko, dobrze jest oduczyc picia mleka z butelki tuz przed snem-tak, zeby po tym ostatnim posilku mozna bylo jeszcze umyc zebys. A gdy dzieco jest male nie popelniajmy bledu i nie bierzmy do buzi smoczka ktory np upadl na podloge,w  ten sposob przenosimy nasze bakterie powodujace prochice do ust dziecka
odpowiedź 12 września 2013 przez użytkownika sylwia n (12,526)
+25 głosów
Mycie zębów, plukanie wodą po posiłkach jeśli malec odmawia.
Nie dopajać sokami nocą!!!!
odpowiedź 14 września 2013 przez użytkownika mary (11,690)
+25 głosów
Na pewno nie podawaj dziecku słodyczy tak długo jak to możliwe. Regularnie myj ząbki. Przyzwyczajaj do picia wody a nie soków i napoi słodzonych.
odpowiedź 14 września 2013 przez użytkownika Melka76 (26,953)
+26 głosów
Należy dbac o higiene jamy ustnej dziecka. Ograniczac słodycze. Gdy dziecko będzie miało większosc ząbków warto wybrac się do stomatologa na fluoryzację. Zabieg jest bezbolesny i trwa dosłownie 2-3 minuty. Lekarz posmaruje ząbki specjalnym płynem i po kłopocie. Fluoryzację można powtarzac kilkakrotnie. Gdy mimo wszystko pojawią się dziurki wówczas polecam impregnację. Zabieg ten również trwa kilka minut. Lekarz dziurki smaruje specjalnym płynem, który ma na celu zapobiec rozprzestrzenianie się bakterii. Zabieg taki należy powtórzyc 4 razy w odstępach ok. 2 tygodni. Oczywiście nawet mleczaki warto leczyc. No i pamiętaj, gdy tylko pojawi się stała 6 udaj się na lakowanie. Zapobieże to zaleganiu osadu w "fałdkach" zęba, a tym samym zapobieże pruchnicy zęba
odpowiedź 15 września 2013 przez użytkownika daracz (48,398)
+23 głosów
Mycie ząbków (szczoteczką odpowiednią dla wieku dziecka i pastą dla dzieci) rano i wieczorem dodatkowo po zjedzeniu słodyczy, ograniczyć słodycze i myć ząbki po mleku. I prze pójściem spać po umyciu ząbków na noc nie powinno nic już jeść
odpowiedź 16 września 2013 przez użytkownika martusia2420 (53,460)
+26 głosów
Tak mozna zapobiec. JUz od pierwszych dni myć zęby/dziąsla dziecka po każdym posiłku. Nie dawać za dużo słodyczy, jak najszybciej oduczyc picia z butelki.
odpowiedź 17 września 2013 przez użytkownika mama1 (3,610)
+23 głosów
3 razy dziennie myc zęby jamę ustna i przede wszystkim język najwieksze skupisko bakterii, od urodzenia nawet jesli nie bedzie jeszcze ząbków przemywac jamę ustna, niech dziecko nie śpi pijąc  coś słodkiego ( znam takie przypadki :-) ) zamiast słodyczy owoce i warzywa
odpowiedź 22 września 2013 przez użytkownika mama Milena (50,647)
+24 głosów
dbanie o higienę jamy ustnej a później o higienę ząbków, nie nadużywanie słodyczy, soków, to chyba podstawa:) wizyta u stomatologa :)
odpowiedź 12 października 2013 przez użytkownika olamama2 (66,862)
+26 głosów
Zanim wyrosną ząbki można zacząć podawać dziecku fluor w kropelkach. Jest na receptę i przed jego stosowaniem należy się skonsultować z lekarzem czy nie ma jakichś przeciwwskazań.
odpowiedź 16 października 2013 przez użytkownika margolcia (6,782)
Witaj!
Pierwsze kroki stawia Twoje maleństwo ale i Ty jako rodzic? Nie jesteś sam! Tutaj możesz zadawać pytania rodzicom i ekspertom oraz dzielić się wiedzą z innymi. Co więcej - za aktywność otrzymasz fantastyczne nagrody, upominki dla Ciebie i Twojego dziecka!

13,148 pytań

119,782 odpowiedzi

...