Pomoc przy ukąszeniu osy:
1. W odróżnieniu od użądlenia przez pszczołę, po użądleniu osy nie ma konieczności usuwania żądła. Musisz skupić się tylko na zneutralizowaniu skutków działania jadu. Zwróć uwagę czy nie pojawiła się żadna reakcja uczuleniowa. U osób uczulonych na jad osy objawy widoczne są natychmiast po ukąszeniu. Niezbędne jest wówczas szybkie leczenie, aby uniknąć wstrząsu anafilaktycznego, który może doprowadzić do zatrzymania akcji serca i śmierci.
2. Jeśli ty lub twoje dziecko zostanie użądlone przez osę, natychmiast podejmij akcję łagodzenia bólu i neutralizowania jadu. Na miejsce ukąszenia zastosuj okład z lodu lub ściereczki zamoczonej w zimnej wodzie. Jeśli korzystasz z lodu, najpierw zawiń go w ściereczkę, a później przyłóż na bolące miejsce. Staraj się obniżać temperaturę miejsca ukąszenia przez około 30 minut.
3. Wacik bawełniany lub ręcznik papierowy nasącz kwaśnym roztworem. Możesz do tego celu wykorzystać sok z cytryny lub ocet. Zwilż miejsce ukąszenia, tak by płyn dostał się do wewnątrz otworu po żądle. Kwaśny płyn zneutralizuje jad i przyniesie ulgę.
4. Nałóż na obszar użądlenia krem do stosowania miejscowego, aby złagodzić pieczenie po zastosowaniu kwaśnego roztworu.
5. Dostępne bez recepty leki przeciwhistaminowe mogą zmniejszyć stan zapalny i uczucie swędzenia po użądleniu osy.
6. Szczególną ostrożność zachowaj podczas spożywania na zewnątrz pokarmów lub napojów. Jeśli nie zauważysz, że usiadła na nich osa i weźmiesz je do ust, rozdrażniony owad może użądlić cię wewnątrz jamy ustnej. Aby nieco zminimalizować ból i obrzęk, zacznij ssać kostkę lodu. Użądlenie wewnątrz ust może od razu wywołać reakcję uczuleniową, obserwuj poszkodowanego i podejmij natychmiastowe działania.
Oto przydatny link:
http://www.grabieniec.pl/pokaz_artykul.php?id_artykulu=733