Czy dodatki do żywności zwane potocznie “chemią” mogą mieć zły wpływ na rozwój dziecka?

pytanie zadane 21 sierpnia 2013 w Inne przez użytkownika niezalogowany

59 odpowiedzi

+24 głosów
 
Najlepsza odpowiedź
Jeśli codziennie będziemy zajadać sie wysoko przetworzonym jedzeniem to na pewno bedzie miało to niekorzystny wpływ i na nasze zdrowie i na zdrowie dziecka, przykładem mogą być np. amerykanie, którzy walczą z fala otyłości a my niestety ich szybko doganiamy, bo też rozsmakowaliśmy się w tego typu jedzeniu.

Niestety nie jesteś w stanie całkowicie wyeliminować chemii ze swojej diety, prawda jest tez taka, ze niekiedy chemia jest potrzebna aby np. żywność była dłużej świeża. Z naszej diety z racji alergii dzieci musieliśmy na miarę możliwości wyeliminować konserwanty, sztuczne barwniki, ulepszacze i żywność wysoko przetworzoną, wydaje mi się, ze w pewnym stopniu nam się to udało, dlatego też jest to raczej możliwe i można tak jedząc normalnie funkcjonować i nie wyczyścić do końca portfeli tylko na samą żywność.
odpowiedź 23 stycznia 2014 przez użytkownika hkama (38,207)
wybrane 12 grudnia 2014 przez użytkownika Dawid
+32 głosów
Chemiczne dodatki do żywności, które stosują producenci, biorąc pod uwagę przyjęte zalecenia, nie powinny zagrozić rozwojowi dziecka. Niemniej jednak w czasie ciąży lepiej jest unikać wysoko przetworzonej żywności z dużą ilością aromatów i polepszaczy na rzecz świeżych produktów przygotowywanych samodzielnie w domu.
odpowiedź 21 sierpnia 2013 przez użytkownika mama34 (553)
+31 głosów
Uważam, że wszystko co nawywamu chemią ma w pewnym stopniu niekorzystny wpływ na organizm każdego człowieka. Ja staram się kupowac nieprzetworzone jedzenie i sama je przetwarzam w domu. sama wyrabiam wędliny, pasztety,przeciery a nawet majonez. Wcale nie zajmuje to strasznie duzo czasu. Wiem, co mówię, bo oprocz tego że wychowuję dziecko jeszcze pracuję i sama prowadzę dom.
odpowiedź 15 września 2013 przez użytkownika daracz (48,398)
+26 głosów
nie tylko dziecka ale na rozwój każdego człowieka i musimy taka żywność ograniczać bo wyeliminować całkowicie się nie da
odpowiedź 21 września 2013 przez użytkownika mama Milena (50,647)
no właśnie ograniczyć , szkoda ,że w tych czasach nas tak trują ;-(
+28 głosów
No na pewno chemia nie jest zdrowa ale teraz jest ona wszędzie niestety lecz jeżeli tylko można lepiej jej unikać np. np. nie  kupować warzyw w supermarkecie czy gotowych posiłków
odpowiedź 22 września 2013 przez użytkownika martusia2420 (53,460)
+29 głosów
Myślę że na pewno będą miały swój wpływ ale obecnie jest bardzo trudno znaleźć coś bez chemii. Ja w domu co mogę to robię sama - kisiel, budyń, szyneczki na chleb, ciast tez nie kupuje w sklepie tylko robie, pizze itp.
odpowiedź 22 września 2013 przez użytkownika Melka76 (26,953)
+30 głosów
MOga miec zly wplyw. Zreszta widac podzieciahc w dzisiejszych czasach rozwiajaj sie inaczej niz keidys, jest wiecej alergii itp
odpowiedź 22 września 2013 przez użytkownika sylwia n (12,526)
+30 głosów
Na pewno jakość żywności powszechnie dostępnej ma zły wpływ nie tylko na zdrowie dziecka, ale i dorosłych. Dlatego warto pamiętać, aby jeść produkty jak najmniej przetworzone, czytać etykiety produktów od początku do końca, unikać w pożywieniu przede wszystkim: konserwantów, wzmacniaczy smaku, aromatów, barwników. Zdrowe odżywianie to spożywanie zdrowych, nieprzetworzonych  pokarmów
odpowiedź 30 września 2013 przez użytkownika wiśnia1ak (3,755)
+29 głosów
na pewno tak , a szczególnie spożywane często.
odpowiedź 9 października 2013 przez użytkownika olamama2 (66,862)
+30 głosów
Oczywiście że jest niezdrowa. Dodatki do żywności mają wpływ na cały nasz organizm. Powodują wiele schorzeń i wszelakich alergii oraz zaburzenia zachowania. Jedna z teorii głosi że ADHD czyli nadpobudliwość psychoruchowa spowodowana jest złą dietą. Tak samo jedna z teorii o przyczynach autyzmu choć to są sprawy kontrowersyjne i niesprawdzone. Ale niektóre dodatki chemiczne mogą powodować u dzieci okresową nadpobudliwość i ataki agresji. Nie tak dawno przeczytałam taki komunikat na etykiecie jakiegoś chemicznego napoju porzeczkowego kupionego przez pomyłkę przez moją mamę. Ja zawsze czytam etykiety. Niektóre produkty nie nadają się dla dzieci i jest to napisane jak byk na opakowaniu.
odpowiedź 14 października 2013 przez użytkownika margolcia (6,782)
Witaj!
Pierwsze kroki stawia Twoje maleństwo ale i Ty jako rodzic? Nie jesteś sam! Tutaj możesz zadawać pytania rodzicom i ekspertom oraz dzielić się wiedzą z innymi. Co więcej - za aktywność otrzymasz fantastyczne nagrody, upominki dla Ciebie i Twojego dziecka!

13,148 pytań

119,781 odpowiedzi

...