Jak rozmawiać z dzieckiem o śmierci bliskiej osoby?

Jak rozmawiać z dzieckiem o śmierci bliskiej osoby? Jak mu to wytłumaczyć, żeby zrozumiało?
pytanie zadane 3 kwietnia 2014 w Powyżej 4 lat przez użytkownika adata22 (32,456)

11 odpowiedzi

+5 głosów
Już tutaj był ten wątek poruszany" jak wytłumaczyć dziecku śmierć bliskiej osoby, np. babci, dziadzia???".Jeżeli wchodzisz na swoje pytanie to wyświetla się w podobnych pytaniach.Dla mnie to trudny temat i mam nadzieję,że nieprędko będę musiała dziecku tłumaczyć
odpowiedź 4 kwietnia 2014 przez użytkownika kasiula82 (25,524)
+5 głosów
Jakiś czas temu zmarł mój dziadek,  często do nich chodziliśmy i wtedy 4 letnia moja córa bardzo dobrze kojarzyła dziadka. I przyszedł ten moment dla nas mega smutny. Nadmienię, że nie braliśmy jej na pogrzeb, uważam że nie ma potrzeby takiego malca narażać na dodatkowe takie stresy. I przyszedł dzień gdy poszliśmy " do nich" a miejsce dziadka, czyli fotel na którym zawsze siedział był pusty. Julcia podczas wizyty nic nie pytała, ale jak wracaliśmy do domu spytała gdzie dziadzia więc powiedziałam że śpi i już się nie obudzi i teraz musimy mu chodzić świecić znicze. A moja mądra córeczka powiedziała:"aaa czyli jest w innym domku i musimy świecić światełko by mu było cieplej i widniej. Dobrze mamusiu." Nigdy tych słów nie zapomnę, ale dało mi to do myślenia, że takie dzieci są w stanie same w jakiś dla nich sposób wyjaśnić bardzo trudne tematy. Z czasem zrozumie co to śmierć, ale póki jest mała nie ma co jej tłumaczyć w dorosły sposób
odpowiedź 6 sierpnia 2014 przez użytkownika aniunia811 (48,406)
+5 głosów
Niektóre dzieci dobrze, że same sobie to jakoś tłumaczą
odpowiedź 6 sierpnia 2014 przez użytkownika MamaWi (53,285)
+3 głosów
to smutny czas my jeszcze nie musieliśmy tego tłumaczyć ,zmarł teraz pradziadek moich dzieci strasznie przeżyłam jego śmierć , dzieci pytały czemu jestem smutna , ale jakoś na nich to nie wpłynęło , chyba są jeszcze za mali.
odpowiedź 7 grudnia 2014 przez użytkownika mama30 (63,806)
+6 głosów
moje były jeszcze małe córka ledwo pamięta dziadka a pradziadków prawie nie, syn wcle nie pamiętam, mówimy im żę poszli do nieba są u Bozi.
odpowiedź 18 grudnia 2014 przez użytkownika olamama2 (66,862)
+3 głosów
bardzo trudny temat, sama nie wiem jak bym rozmawiała z dziećmi
odpowiedź 10 stycznia 2015 przez użytkownika mama_28 (59,613)
+4 głosów
nie mialam takiej przypadłosci , ale ciezko sobie wyobrazic
odpowiedź 8 lutego 2015 przez użytkownika martynka002 (56,536)
+2 głosów
delikatnie, z wyczuciem, zastanowić się dwa razy zanim powie się coś dziecku, w żadnym wypadku nie straszyć, powiedzieć, że komuś jest lepiej w nowm miejscu itp
odpowiedź 9 sierpnia 2015 przez użytkownika inreii (130,573)
+1 głos
Nie wiem, trudny temat.
odpowiedź 1 grudnia 2015 przez użytkownika bst (46,816) 1 zgłoszenie
+1 głos
Dla czterolatka śmierć wciąż nie jest czymś nieodwracalnym. Jest jak sen albo daleka podróż. Dziadka nie ma – jak mama jest w pracy, to też jej nie ma, ale potem wraca, więc kiedy wróci dziadek? Co to znaczy, że babcia umarła? Gdzie jest? Jeśli poszła do nieba, to czy spadnie z deszczem? Czy ma tam telewizor? Dla pięciolatka śmierć zaczyna być pojęciem szczegółowym i dość konkretnym.
W tym wieku dzieciom zdarza się błędnie interpretować posiadane informacje: wierzą, że śmierć jest czymś odwracalnym, jak w filmie (aktor zabity w jednym filmie, gra przecież w drugim) albo grze komputerowej; wystarczy uważać na siebie, a na pewno się nie umrze (wiara, że zginąć można tylko w wypadku), umierają tylko mężczyźni lub tylko starzy ludzie, a one same będą żyły wiecznie.
Jednocześnie pojawia się obawa, że może umrzeć mama. Większość dzieci w tym wieku nie jest wystarczająco dojrzała, żeby zabierać je na pogrzeb. Podczas tej ceremonii, mogą czuć się zbyt przerażone, zagubione, a później odczuwać lęk.
odpowiedź 6 stycznia 2016 przez użytkownika Alexanndra (184,690)
Witaj!
Pierwsze kroki stawia Twoje maleństwo ale i Ty jako rodzic? Nie jesteś sam! Tutaj możesz zadawać pytania rodzicom i ekspertom oraz dzielić się wiedzą z innymi. Co więcej - za aktywność otrzymasz fantastyczne nagrody, upominki dla Ciebie i Twojego dziecka!

13,148 pytań

119,782 odpowiedzi

...