Czym jest rumień noworodkowy? Czy wymaga leczenia?

pytanie zadane 21 sierpnia 2013 w Noworodek przez użytkownika żabcia83 (1,479)

29 odpowiedzi

+23 głosów
Rumień noworodkowy to czerwone plamy, czasem z krostkami, umiejscowione na twarzy i tułowiu (plamy nie występują na stopach i dłoniach). Zwykle pojawiają się w ciągu 48 godzin od porodu. Rodzice często biorą je za objaw infekcji grzybicznej albo alergii. Rumień nie wymaga jednak leczenia ani żadnych zabiegów pielęgnacyjnych. Wizyta u specjalisty także nie jest koniecznością. Zmiana ta ustępuje samoistnie w ciągu kilku dni. Należy pamiętać, że dziecko przez 9 miesięcy przebywało w ciepłych wodach płodowych i po narodzinach jego skóra musi dopiero przyzwyczaić się do nowych warunków.
odpowiedź 21 sierpnia 2013 przez użytkownika niezalogowany
Nie wymaga żadnych zabiegów pielęgnacyjnych. .. co za bzdura!!! O skórę takiego maleństwa trzeba dodatkowo dbać! Moja córka tez miała rumień po urodzeniu,  ale dwie kąpiele w emoliencie Oilatum i po problemie.  Należy właśnie używać emolientu a przy skorze z rumieniem tym bardziej.
Moje dziecko też miało rumień noworodkowy (jedno i drugie), ustępuje sam po normalnych kąpielach, może pomagają emolienty, nadmanganiany itp. ale przechodzi również samoistnie. Tyczy się to również suchych skórek szczególnie przy stópkach. Pierwsze dziecko kąpałam w Oilatum i nadmanganianie, trwało tyle samo co u drugiego więc może trochę zaufania do Matki Natury, która nas stworzyła i nie bądźmy nadopiekuńcze. Dzieci tego nie lubią.
+20 głosów
córcia rownież miała rumień noworodkowy i kąpałam go w nadmanganianie potasu-  do kąpieli dodawałam oliwki aby natłuścić skórę a potem kąpałam jąw krochmalu i skóra pięknie wróciła do zdrowego wyglądu.
odpowiedź 19 września 2013 przez użytkownika Melka76 (26,953)
+19 głosów
Jest to bardzo częsta zmiana na skórze noworodków. Pojawia się  na skórze najczęściej w ciągu 48h po urodzeniu.
są to zaczerwienione pola ze zmianami o charakterze grudkowym. Najczęściej są to biało-żółte lub białe grudki na podłożu rumieniowym,

Rumień noworodkowy występuje zazwyczaj na tułowiu i klatce piersiowej, ale może dot. każdej części ciała (z wyjątkiem dłoni i stóp). Zmiany  mogą występować nawet na mosznie!

Ważne  jest to, że rumień to stan przejściowy, a pielęgnowanie polega na utrzymywaniu skóry noworodka w czystości. Często zalecana jest też kąpiel w nadmanganianie potasu lub w odpowiednio przygotowanym krochmalu.
odpowiedź 20 września 2013 przez użytkownika mama Milena (50,647)
+19 głosów
kąpiel w krochmalu pomaga
odpowiedź 22 września 2013 przez użytkownika martusia2420 (53,460)
+20 głosów
Moja córcia miała takiego rumienia, że lekarze zastanawiali się czy nie zostawić nas dłużej w szpitalu. Udało nam się jednak wyjść do domu, a po kilku dniach kąpania w oilatum skóra pięknie wróciła do normalnego stanu.
odpowiedź 26 września 2013 przez użytkownika Magda (592)
+18 głosów
samo zniknie za kilka dni. Można przemywać wodą przegotowaną z rumiankiem ale nie trzeba. Oliwką co niektórzy też przemywają, ale możliwe że przez oliwkę skóra troszkę gorzej oddycha i dlatego ją odradzam. Za kilka dni samo przejdzie, normalna pielęgnacja bez niczego szczególnego
odpowiedź 8 października 2013 przez użytkownika olamama2 (66,862)
+15 głosów
nie miałam z tym styczności więc nie pomogę
odpowiedź 21 listopada 2013 przez użytkownika mistrzyni4145 (52,291)
+15 głosów
wiem że trzeba to odpowiednio leczyć, pielęgnować, tu dziewczyny dały już dobre rady.
odpowiedź 7 grudnia 2013 przez użytkownika bozena (55,908)
+11 głosów
nigdy o tym nie słyszałam i szczerze mówiąc nie wiem co to jest
odpowiedź 4 stycznia 2014 przez użytkownika monikadkr (50,555)
+12 głosów
A mnie uczono, że rumień jest to zaczerwienie na pliczkach najczęściej. Są rożne przyczyny rumienia i w zależności od tego jakie są jego objawy może wymagać leczenia.

Rumień u dziecka to specyficzna wysypka. Z wieloma chorabami wieku dziecięcego wiąże się pojawienie na skórze wysypki - tzw. rumienia. Rumień może zwiastować również alergię lub podrażnienia. U niemowląt i małych dzieci występują dwa typy rumienia: rumień nagły i rumień zakaźnym. Jako pierwszy pojawia się rumień nagły i przyjmuje się, że jest to pierwsza choroba zakaźna, na jaką zapada dziecko.

Tutaj jest troszkę teorii na ten temat, tak czy inaczej zawsze warto skonsultować niepokojące nas objawy z lekarzem pediatrą, nawet jeśli wyjdzie się na toksyczną matkę :)

http://www.mjakmama24.pl/niemowle/zdrowie/rumien-nagly-i-rumien-zakazny-skad-sie-bierze-wysypka-u-dzieci,156_3004.html
odpowiedź 23 stycznia 2014 przez użytkownika hkama (38,207)
Witaj!
Pierwsze kroki stawia Twoje maleństwo ale i Ty jako rodzic? Nie jesteś sam! Tutaj możesz zadawać pytania rodzicom i ekspertom oraz dzielić się wiedzą z innymi. Co więcej - za aktywność otrzymasz fantastyczne nagrody, upominki dla Ciebie i Twojego dziecka!

13,148 pytań

119,781 odpowiedzi

...