Jak uczynić nasz dom bezpiecznym dla malucha?

Jak zabezpieczyć moje dziecko przed niebezpieczeństwami, jakie mogą go spotkać w pokoju, kuchni, łazience? Jak uczynić bezpiecznym nasz dom?
pytanie zadane 21 sierpnia 2013 w 6-12 miesięcy przez użytkownika małgorzata (633)

30 odpowiedzi

+20 głosów
Dopiero, kiedy maluch zaczyna raczkować, rodzice zauważają, jak wiele przedmiotów może być groźnych. Nie zawsze jednak wiedzą, jak je zabezpieczyć, by nic się nie stało.
●Jeżeli boisz się, że zaplącze się w łańcuszki od rolet, wystarczy, że zaopatrzysz się w napinacz i zrywacz łańcuszka. Napinacz założony na łańcuszek i przymocowany do ramy okna jest poza zasięgiem dziecka. Zrywacz to element, którego zadaniem jest rozłączenie ogniw łańcuszka rolety, gdy dziecko zaczepi o łańcuszek rączką.
●Jeżeli twoje dziecko lubi bawić się w kuchni, powinnaś zabezpieczyć szuflady, ponieważ może przytrzasnąć sobie paluszki albo sięgnąć po niebezpieczne akcesoria. Można założyć blokadę, by brzdąc nie miał do nich dostępu.
●Zamontuj barierkę przy krańcowych stopniach, by odgrodzić malca od stromych schodów.
●Ubierz swojemu maluchowi antypoślizgowe skarpetki. Dzięki temu nie będzie się ślizgał po parkiecie i nabijał sobie guzów. Pod dywany można podłożyć gumowa matę. Na narożniki i kanty stolików i szafek warto nałożyć specjalne osłonki z plastiku lub gumy, które uchronią główkę dziecka przed skaleczeniami.
odpowiedź 21 sierpnia 2013 przez użytkownika niezalogowany
+15 głosów
1. Kup specjalne zabezpieczenia na gniazdka elektryczne
2. Zamykaj drzwi do kuchi lub kup specjalną barierkę.
3. Uważaj żeby na podłodze nie znajdowały sie małe rzeczy którymi maluch może się zadławić
4. Nie dawaj obrusów z wiszącymi bokami na stół (maluch może pociągnąć obrus i wylać na siebe np. gorącą kawę).
5. W miare mozliwości wszystkie środki czystości pochowaj wysoko w szafkach.
6. Kup blokadę do piekarnika
7. Kup narozniki do zabezpieczenia kantów np. w stole.
odpowiedź 12 września 2013 przez użytkownika Melka76 (26,953)
+16 głosów
Zabezpieczyć ostre krawędzie szuflady szafki kontakty! drzwi W sklepach są dostępne odpowiednie do tego zaślepki i zabezpieczenia na początku gdy córka jeszcze nie raczkowała tylko siedziała wykorzystywałam poduszki ale szybko się ten czas skończył i to nie wystarczyło:) chemikalia pochować wysoko! Noże w kuchni daleko od krawędzi blatu trzymać, pilnować małych elementów by nie walały się gdzieś, często odkurzać no i pilnować dziecko
odpowiedź 16 września 2013 przez użytkownika martusia2420 (53,460)
+16 głosów
warto kupic bramki, ktore beda "zamykaly" pomieszczenia do ktorych nie chcesz aby dziecko w danym momencie sie dostalo.
Oczywiscie ochraniacze na rogi, zatyczki na kotakty, zamkniecia na szuflady z ostrymi przedmiotami. Ale przede wszystkim Twoja uwaga, bo cos bys nie zrobila to i tak dziecko zawsze cos moze wymyslec:)
odpowiedź 17 września 2013 przez użytkownika sylwia n (12,526)
+17 głosów
Ja nie szykowałam specjalnie domu. Oczywiście czystosc i hiegiena są ważne. Możesz zakupic takie specjalne zatyczki do kontaktów, ochraniacze na rogi oraz zamykacze do toalet i szafek. Ważne żebyś na wierzchu nie było żadnych detergentów ani leków, czy inny niebezpiecznych rzeczy, bo dziecko w ramach poznawczych wszystko bierze do dzióbka
odpowiedź 20 września 2013 przez użytkownika daracz (48,398)
+14 głosów
zabezpiecz szafki aby nie otworzyło, nie kładź nisko  nic gorącego szklanego itp pozamykaj pomieszczenia  w domu , kup bramkę na schody, na rogach np stołu pozakładaj zabezpieczenia miękkie, do kontaktów włóż zabezpieczenia
odpowiedź 22 września 2013 przez użytkownika mama Milena (50,647)
+18 głosów
wszystkie zabezpieczenia i udogodnienia uważam ze sa potrzebne i przydatne. ale czasami i to nie pomaga, dziecko jest przy nas a i tak zrobi sobie krzywdę. takie już sa maluchy, wejda tam gdzie nie ma zabezpieczen. najlepiej mieć ze sobą dwie dodatkowe pary rąk i oczy wokół głowy:)
odpowiedź 5 października 2013 przez użytkownika olamama2 (66,862)
+14 głosów
przede wszystkim zabezpieczenia do kontaktów zamknięcia do szafek postawić wysoko niebezpieczne rzeczy np.lekarstwa i starać sie pozabezpieczać tak żeby dziecko nie weszło np na szafkę
odpowiedź 24 października 2013 przez użytkownika monikadkr (50,555)
+13 głosów
napewno każda chemi lekarstwa coś co jest niebezpieczne dla dziecka trzeba przełozyc do góry żeby dziecko nie sięgło pozabezpieczaś kable, kanty np od stołu
odpowiedź 3 listopada 2013 przez użytkownika mistrzyni4145 (52,291)
+15 głosów
odpowiednio  zabezpieczyć gniazdka, narożniki szafek oraz kanty mebli
odpowiedź 6 listopada 2013 przez użytkownika teresa211186 (19,943)
Witaj!
Pierwsze kroki stawia Twoje maleństwo ale i Ty jako rodzic? Nie jesteś sam! Tutaj możesz zadawać pytania rodzicom i ekspertom oraz dzielić się wiedzą z innymi. Co więcej - za aktywność otrzymasz fantastyczne nagrody, upominki dla Ciebie i Twojego dziecka!

13,148 pytań

119,782 odpowiedzi

 1. Alexanndra

  184690 Punkty

 2. fikumiku

  139918 Punkty

 3. inreii

  130573 Punkty

 4. irena_mmm

  120823 Punkty

...