Czym jest stulejka?

pytanie zadane 20 sierpnia 2013 w Inne przez użytkownika niezalogowany

23 odpowiedzi

+23 głosów
Stulejka występuje u chłopców i polega na zwężeniu napletka, co znacznie utrudnia oddawanie moczu. Zasłonięte jest ujście cewki, co powoduje, że mocz gromadzi się stopniowo pod skórą. W konsekwencji może to doprowadzić do do stanu zapalnego okolicy prącia i dróg moczowych. Po ukończeniu trzeciego roku życia napletek najczęściej samoistnie odkleja się od żołędzi. Jeśli nie nastąpi to do czwartego roku życia, wówczas należy zgłosić się do chirurga dziecięcego. Lekarz przepisze maść sterydową, a jeśli ona nie zadziała, wykona prosty chirurgiczny zabieg zsunięcia napletka w znieczuleniu miejscowym.
odpowiedź 20 sierpnia 2013 przez użytkownika małgorzata (633)
+17 głosów
schorzenie występujące u chłopców polegające na zwężeniu ujścia napletka, które uniemożliwia (stulejka całkowita) lub utrudnia (stulejka częściowa) ściąganie napletka W początkowym okresie życia mastka sklejającą żołądź z napletkiem ulaga samoistnemu rozpuszczaniu, skutkiem czego nie diagnozuje się stulejki u dzieci płci męskiej do około drugiego - trzeciego roku życia.
odpowiedź 12 września 2013 przez użytkownika mama Milena (50,647)
+20 głosów
Męskie schorzenie wrodzone lub nabyte polegające na zwężeniu ujścia napletka, które uniemożliwia (stulejka całkowita) lub utrudnia (stulejka częściowa) ściąganie napletka.
odpowiedź 16 września 2013 przez użytkownika Elina (2,375)
+17 głosów
Stulejka  – męskie schorzenie wrodzone lub nabyte polegające na zwężeniu ujścia napletka, które uniemożliwia (stulejka całkowita) lub utrudnia (stulejka częściowa) ściąganie napletka (we wzwodzie lub w stanie spoczynku penisa). Pojęcie to jako określenie stanu chorobowego (patologicznego) ma sens dopiero od pewnego momentu rozwoju organizmu, gdyż u większości noworodków, niemowląt i dzieci (do około 2-3 lat) płci męskiej nie można napletka odsunąć do rowka zażołędnego i jest to prawidłowy stan fizjologiczny. W przypadku noworodków napletek jest sklejony z żołędzią za pomocą mastki.
Za stulejkę uważa się również taki stan, w którym napletek pozwala się odprowadzić do rowka zażołędnego, ale w trakcie erekcji powoduje ucisk i ból.
odpowiedź 17 września 2013 przez użytkownika Melka76 (26,953)
+19 głosów
Przede wszystkim warto zaznaczyć, że o stulejce jako schorzeniu mówić można jedynie w przypadku dorosłych oraz u dzieci powyżej trzech lat. U niemowląt i maluchów do lat trzech zwężenie napletka jest zjawiskiem całkowicie naturalnym i nazywane jest stulejka fizjologiczną. Absolutnie nie należy podejmować prób odciągania napletka na siłę! Nie robimy tego nawet podczas kąpieli. Zabieg taki jest bowiem nie tylko bolesny dla dziecka, ale grozi naderwaniem napletka i - w efekcie - faktyczną stulejką.

Jedyna groźna sytuacja dotycząca stulejki u dzieci poniżej trzech lat to taka, w której napletek zwężony jest tak bardzo, że uniemożliwia oddawanie moczu. Jeśli zauważymy, że dziecko ma kłopoty z siusianiem, natychmiast powinniśmy skontaktować się z pediatrą.

Jeśli stulejka nie przeszkadza w oddawaniu moczu, nie trzeba się nią martwić. Pediatra powinien obejrzeć penisa małego pacjenta przy okazji bilansu roczniaka czy dwulatka, ale na ewentualne  leczenie jest jeszcze dużo czasu. Lekarze są coraz lepiej wyedukowani w kwestii stulejki, choć wciąż jeszcze można spotkać się z metodami z lat 80-tych (odciąganie napletka na siłę lub kierowanie niemowląt na operację). Dobry pediatra na pewno jednak odradzi zabieg u tak malutkiego dziecka i uspokoi rodziców.
odpowiedź 8 października 2013 przez użytkownika olamama2 (66,862)
+14 głosów
nie wolno robić nic na siłę
odpowiedź 21 listopada 2013 przez użytkownika mistrzyni4145 (52,291)
+13 głosów
dziewczyny już dokładnie wyjaśniły:)
odpowiedź 6 grudnia 2013 przez użytkownika bozena (55,908)
+14 głosów
zgadzam się z wcześniejszymi odpowiedziami
odpowiedź 3 stycznia 2014 przez użytkownika monikadkr (50,555)
+14 głosów
Dokładnie tak jak napisały poprzedniczki :)
odpowiedź 10 stycznia 2014 przez użytkownika hkama (38,207)
+11 głosów
super odpowiedzi i zostało wyjaśnione ja raczej nie pomoogę
odpowiedź 1 lutego 2014 przez użytkownika madziuńka (32,657)
Witaj!
Pierwsze kroki stawia Twoje maleństwo ale i Ty jako rodzic? Nie jesteś sam! Tutaj możesz zadawać pytania rodzicom i ekspertom oraz dzielić się wiedzą z innymi. Co więcej - za aktywność otrzymasz fantastyczne nagrody, upominki dla Ciebie i Twojego dziecka!

13,148 pytań

119,781 odpowiedzi

...