Nad łóżeczkiem można również zawiesić grzechotki takie jakie montuje się w wózkach dziecięcych. Taki sznurek z grzechotkami zawieszamy mniej więcej 80cm nad główką dziecka - lekko w kierunku nóżek aby niemowlak nie musiał patrzeć bezpośrednio do góry. Kiedy mama zauważy, że dziecko zaczyna już wykazywać pewne odruchy chwytne, może spróbować używać grzechotek. Na początku będzie to raczej zabawa grzechotką rodziców. W ten sposób można starać się zainteresować dziecko dźwiękami jakie daje grzechotka i na pewien czas skupić uwagę niemowlaka. Można również zawiesić jedną grzechotkę nad niemowlakiem tak, aby mógł dosięgnąć do niej dłonią (ani wyżej ani niżej). Ale nie nad główką, ale na wysokości klatki piersiowej dziecka. Wtedy niemowlak będzie próbował dotknąć tej grzechotki.
Ja osobiście powiesiłem taką grzechotkę na gumce bieliźniarskiej. Mój synek uwielbia uderzać w grzechotkę a teraz (5 miesięcy) jak złapie grzechotkę to gumka umożliwia mu potrząsanie nią w dowolnym kierunku.
Z czasem można zacząć dawać dziecku grzechotkę do rączki. Na początku niemowlak będzie próbował ją chwycić (raczej odruchowo niż celowo), ale z czasem odkryje przyjemność z zabawy grzechotką trzymaną w rączce. Grzechotka jest słuszną zabawką dla malucha, chociaż nowo narodzony malec nie potrafi jeszcze jej chwycić. Można jednak go nią zainteresować, wkładając mu ją do rączki. Z pewnością odruchowo zaciśnie na niej paluszki. Można też przesuwać ją powoli przed jego buzią albo potrząsać nią, aby mógł z uwagą słuchać jej dźwięku. Grzechotka dla takiego smyka powinna być bardzo lekka, z uchwytem, który da się objąć maleńkimi paluszkami. Nie musi być plastikowa. W sklepach jest mnóstwo mięciutkich grzechotek-maskotek, uszytych z materiałów o różnych fakturach, z bezpiecznymi lusterkami, szeleszczącymi wstawkami itd. Można kupić także grzechotki na rzepy, które przypina się na nadgarstkach albo nóżkach malca, oraz skarpetki z uśmiechniętymi, dźwięczącymi żabkami czy kaczorkami.
To, o czym bezwzględnie powinnaś pamiętać, to konieczność wzięcia pod uwagę tego, aby zabawka dla twojego dziecka była dla niego Zabawka dla noworodka musi być:
- łatwa do utrzymania w czystości (zanim dasz ją dziecku, wypierz ją lub umyj),
- solidna (żaden element nie może się odłamać, odpruć ani odczepić),
-dobrze zaprojektowana (żaden element nie może być na tyle mały, by dziecko mogło go połknąć, nie powinna mieć długich sznurków ani tasiemek),
- wykonana z materiałów, które nie są toksyczne,
-musi mieć oznaczenie CE, czyli zapewnienie producenta, że została wykonana zgodnie z wymogami bezpieczeństwa.