Czy wasze dziecko ma problem z wypróżnianiem się, tzw nawykowe zaparcia?

komentarz zamknięcia: problem minął
pytanie zadane 15 stycznia 2016 w 3-4 lata przez użytkownika Nikodem1 (110)
zamknięte 29 września 2016 przez użytkownika Nikodem1

12 odpowiedzi

+2 głosów
Niestety jest to bardzo częsta dolegliwość u kilkulatków. Bywa, że dziecko w toalecie czegoś się wystraszy, np. gdy coś je podczas załatwiania zaboli, albo brzydzi się lub wstydzi. To prowadzi do świadomego wstrzymywania wypróżnienia, nawet tygodniami. A to z kolei skutkuje  rozluźnieniem jelita, gromadzeniem w środku dużej ilości kału i zagęszczenia go, co jeszcze bardziej utrudnia wydalenie.

Jest to problem o podłożu typowo psychicznym, który należy jak najszybciej zacząć leczyć. Pediatra najczęściej zapisuje środek rozluźniający stolec, by ułatwić malcowi wyróżnienie. Często jednak konieczna jest wizyta u psychologa dziecięcego, który pozwoli rozprawić się z pierwotną przyczyną problemu. Pomaga również wzbogacenie diety dziecka o produkty bogate w błonnik.
odpowiedź 15 stycznia 2016 przez użytkownika danio (60,992)
+3 głosów
Na szczęście żadna z córek nie miała takiego problemu.
odpowiedź 15 stycznia 2016 przez użytkownika inreii (130,573)
+2 głosów
W zaparciach nawykowych podstawą leczenia domowego jest zastosowanie środków zmiękczających stolec, tak aby jak najbardziej zmniejszyć ryzyko bólu lub dyskomfortu przy defekacji. Najpopularniejszym środkiem tego typu jest laktuloza (Lactulosum, Duphalac, Normalac). U starszych dzieci dobre efekty daje Forlax. Należy pamiętać, że minimalną skuteczną dawką laktulozy jest 1 ml na każdy kg masy ciała dziecka na dobę (czyli dla dziecka ważącego 10 kg co najmniej 10 ml na dobę - np. 2x5 ml). W razie potrzeby dawkę można zwiększać nawet do 3 ml/kg/dobę, czyli w podanym przykładzie dziecka ważącego 10 kg dawką możliwą do zastosowania jest nawet 3x10 ml (łącznie 30 ml na dobę). U małych dzieci, uczących się oddawania stolca, konieczne jest stworzenie atmosfery życzliwości i aprobaty dla dziecka, tak aby czuło zachętę do regularnego oddawania stolca. W takiej atmosferze należy podejmować codzienne próby wysadzania dziecka na nocnik lub ubikację.
Oprócz leków rozmiękczających stolec zalecane jest udzielanie pochwał lub nagród w zamian za skuteczną, regularna defekację, tak aby zastąpić sprzężenie zwrotne ujemne (ból powodujący powstrzymywanie się od defekacji) sprzężeniem dodatnim (łatwo wydalający się luźny stolec + nagroda i dobra atmosfera w domu). . Powtarzanie takich zabiegów powoduje duży uraz psychiczny i wytwarza nieprawidłowy wzorzec defekacji. Zdecydowanie należy unikać stymulowania defekacji manewrami typu wkładanie do odbytu palca lub termometru(uzależnia od tego typu stymulacji odbytu). U dzieci starszych wskazane jest porozumienie się z nauczycielami w przedszkolu lub w szkole, tak aby zmniejszyć niechęć dziecka do korzystania z toalety poza domem.
Czasem obiekcje dziecka są uzasadnione, ale dają się łatwo poprawić (np. brak papieru toaletowego lub niedomykające się drzwi w toalecie w szkole itp.). Przydatne jest zwiększenie aktywności fizycznej. W aspekcie długoterminowym ważne jest przyzwyczajenie dziecka do zdrowej diety z dużą ilością warzyw i owoców oraz odpowiednią ilością płynów (dieta bogatoresztkowa). Na szczęście mój synek nie ma takich problemów.
odpowiedź 19 stycznia 2016 przez użytkownika Alexanndra (184,690)
+3 głosów
na szczęście ominęły nas te problemy .
odpowiedź 24 stycznia 2016 przez użytkownika olamama2 (66,862)
+3 głosów
U Nas zaczęło się jak dziecko skończyło 7 miesiąc życia. Niestety cieżko mi było przyzwyczajać synka do nowych produktów. Przez jakiś czas podawałam mniejszymi porcjami. Jak zaparcia wystąpiły to tylko dicopeg junior podawałam i mijało. U Nas takie przyswajanie trochę trwało ale każde dziecko inaczej przyswaja nową zywność.
odpowiedź 28 stycznia 2016 przez użytkownika niezalogowany
+3 głosów
Syn raz mial podczas pierwszego w jego zyciu dluzszego wyjazdi. Pomogly truskawki, a po powrocie do domu wszystko wrocilo do normy.
odpowiedź 2 lutego 2016 przez użytkownika daracz (48,398)
+2 głosów
Nie ma problemu z wypróżnianiem. Ale codziennie zjada deserek owocowy lub jakiś owoc.
odpowiedź 2 lutego 2016 przez użytkownika pink086 (69,232)
+3 głosów
może bywało tak kiedyś ale na szczęście nie mamy tego problemu już
odpowiedź 12 lutego 2016 przez użytkownika betty (3,498)
+3 głosów
U Nas problem z zaparciami jest przez zmianę mleka. Tzn odstawienie piersi na mleko modyfikowane. Był problem duży ponieważ widziałam jak moja córka się męczy. Dopiero lekarz nam zalecił masowanie brzuszka oraz podawanie dicopegu junior. Po jakimś czasie bóle i zatwardzenia minęły.
odpowiedź 13 lutego 2016 przez użytkownika niezalogowany
+1 głos
Na całe szczęście nie, ale dodam, że zdrowo się odżywiamy. Moja koleżanka daje mnóstwo słodyczy (czekolady) swojej córeczce i później mała nie może zrobić kupki. Przykre, że rodzice na własne życzenie fundują dzieciom takie niemiłe "atrakcje".
odpowiedź 22 maja 2016 przez użytkownika bst (46,816)
Witaj!
Pierwsze kroki stawia Twoje maleństwo ale i Ty jako rodzic? Nie jesteś sam! Tutaj możesz zadawać pytania rodzicom i ekspertom oraz dzielić się wiedzą z innymi. Co więcej - za aktywność otrzymasz fantastyczne nagrody, upominki dla Ciebie i Twojego dziecka!

13,148 pytań

119,782 odpowiedzi

...