Aby rodzina rozwijała się prawidłowo i nie przeżywała kryzysów należy dbać i umacniać więź rodzinną. To, co łączy, jednoczy, zespala ludzi ze sobą, buduje związek, tworzy powiązanie z drugim człowiekiem- to więź rodzinna. Wynika z tego, że silna, zgodna rodzina jest wspaniałym źródłem wsparcia dla małego człowieka. Jeśli jednak nie dorównuje temu ideałowi, można niepokoić się o ewentualny negatywny wpływ na dziecko.... .
Spośród wielu czynników wpływających na tworzenie i umacnianie więzi między członkami rodziny w pierwszej kolejności należy wskazać na bycie razem i rozmowę. Rozmowa jednak musi dotyczyć przeżyć każdego członka rodziny, emocji, uczuć, a nie tylko ograniczać się do przekazywania suchych informacji. Rodzina która znajduje czas na rozmowę, na lepsze poznanie siebie tworzy więzi trwałe. Tam gdzie brak czasu i chęci na wspólny dialog, coraz częściej mąż, żona, dzieci będą szukali innego towarzystwa. Szczególnie ważne jest to w przypadku dzieci, które nie będą chciały rozmawiać z rodzicami, tylko z rówieśnikami, w grupach nieformalnych . Innymi czynnikami wpływającymi na kształtowanie więzi rodzinnych są tak, wydawałoby się powszechne, lecz okazuje się jednak często lekceważone czynniki, jak wspólny posiłek, praca wykonywana razem, spędzanie wolnego czasu , pamięć o domowych uroczystościach obchodzonych tylko w domowym gronie.
Wspólne spędzanie wolnego czasu bardzo mocno przybliża do siebie wszystkich członków rodziny. Podczas wycieczek, spacerów, gier, zabaw rodzice mogą dostrzec u swoich dzieci pozytywne i negatywne zachowania, które w życiu codziennym mogły być nie zauważone. Uroczystości rodzinne sprawiają, że zarówno dzieci jak i rodzice czują się kochani i ważni, a w trakcie wykonywania prac domownicy lepiej poznają się, doceniają trud i wysiłek włożony w pracę.