Jak dbać o stopy niemowlaka?

pytanie zadane 23 listopada 2015 w Inne przez użytkownika marce (10,595)

6 odpowiedzi

0 głosów
 
Najlepsza odpowiedź
Ja nie dbałam jakoś specjalnie
odpowiedź 25 lipca 2016 przez użytkownika Małgosia (26,226)
wybrane 30 września 2016 przez użytkownika marce
+2 głosów
Stopy dziecka różnią się od stopy dorosłego człowieka. Stopy malucha wydają się płaskie, są krótsze, szersze i zwężają się ku pięcie, poduszeczka tłuszczowa na podeszwie maskuje wysklepienie. Łukowate wygięcie stopy zarysowuje się w 4-5 roku życia. Stopy dziecka pozbawione są takich zmian jak: modzele, odciski czy nagniotki, które są typowe dla stopy dorosłej. Skóra stóp dziecka nie wymaga więc stosowania specjalnych preparatów do ich pielęgnacji. Można zas­tosować ten sam kosmetyk, który używany jest do całego ciała malucha.
Paznokcie obcinamy równolegle do ło­żys­ka paznokcia. Nie należy obcinać paznokci zbyt krótko i nadmiernie wycinać w kątach, ponieważ może to prowadzić do wrastania płytki paznokciowej i rozwoju zakażeń. Stopy dziecka należy dokładnie obser­wo­wać od pierwszych dni pojawienia się malu­cha na świecie. W życiu płodowym lekarz prowadzący zwraca uwagę na rozwój stóp, aby wcześnie wychwycić ewentualne wady. Ważna jest ciągła obserwacja naszego dziec­ka, ponieważ nieprawidłowości mogą poja­wiać się w okresie płodowym, jak i w okresie dzieciństwa i dorastania. Przykłady wad wrodzonych to: stopa końsko-szpotawa, przy­wiedzione przodostopie, stopa wydrą­żona, stopa piętowa, stopa płaska. Do wad nabytych zaliczamy: paluch kośla­wy, palce młoteczkowate, palce szponias­te, płaskostopie (podłużne, poprzeczne).
Należy pamiętać, że bardzo ważne jest aby leczenie rozpocząć jak najwcześniej, zaraz po urodzeniu. Zmiany nie leczone mogą się utrwalić i trudno je będzie zniwelować. W leczeniu deformacji stóp dziecka stosu­je się: ortopedyczne obuwie i wkładki, ćwi­czenia korekcyjne, gipsowanie kończyn, zabiegi chirurgiczne. W celu ustalenia czy dziecku potrzebne jest leczenie najlepiej udać się do lekarza specjalisty. Nie starajmy się korygować na własną rękę stóp naszego dziecka.
odpowiedź 23 listopada 2015 przez użytkownika Alexanndra (184,690)
+3 głosów
nie dbałam jakoś specjalnie
odpowiedź 1 grudnia 2015 przez użytkownika magdalena41 (30,194)
+3 głosów
w jakim sensie? możesz rozwinąć pytanie??
odpowiedź 2 grudnia 2015 przez użytkownika cezary (20,973)
+3 głosów
Myć i obcinać paznokcie.
odpowiedź 3 grudnia 2015 przez użytkownika bst (46,816)
+4 głosów
Sa bardzo delikatne, dokładnie suszyć po kapaniu, dobierać odpowiednie obuwie
odpowiedź 14 grudnia 2015 przez użytkownika fikumiku (139,918)
Witaj!
Pierwsze kroki stawia Twoje maleństwo ale i Ty jako rodzic? Nie jesteś sam! Tutaj możesz zadawać pytania rodzicom i ekspertom oraz dzielić się wiedzą z innymi. Co więcej - za aktywność otrzymasz fantastyczne nagrody, upominki dla Ciebie i Twojego dziecka!

13,148 pytań

119,781 odpowiedzi

...