Cechy niani doskonałej:
1.Zawsze jest serdeczna, miła dla dziecka. Jest troskliwa i ciepła, ale nie infantylna.
2.Jest uważna i spostrzegawcza. Obserwuje poczynania malucha, potrafi przewidzieć ewentualne niebezpieczeństwa, np. reaguje natychmiast, gdy dziecko próbuje sięgnąć po niebezpieczny przedmiot albo samo chce zejść z kanapy.
3.Ma doświadczenie w pracy z dziećmi. Zajmowała się rodzeństwem kuzynami, własnymi dziećmi, wnukami albo ma referencje z poprzedniego miejsca pracy. Zna wierszyki, piosenki, zabawy, jest twórcza i spontaniczna w kontakcie z dzieckiem. Rozumie potrzeby dziecka, dobrze radzi sobie z trudnościami, np. gdy dziecko używa brzydkich wyrazów.
4.Jej metody wychowawcze są podobne do twoich. Jeśli czasem ma inne zdanie Inie zgadza się z twoimi zasadami, potrafi pójść na kompromis albo kulturalnie wynegocjować zmiany.
5.Jest dyspozycyjna. Dobrze, jeśli nie mieszka za daleko, dzięki czemu nie spóźnia się do pracy. Dobrze, jeśli ma własny samochód. Ideałem jest, jeśli niania zgadza się wyręczyć was w opiece nad dzieckiem w weekendy, np. jeśli zechcecie pójść do kina.
6.Nie ma żadnych nałogów, jest zdrowa, nie leczy się na przewlekłe choroby. Wizyty u lekarza, chodzenie na zabiegi albo wyjazdy do sanatorium mogą wprowadzić w wasze życie chaos.
7.Potrafi określić swoje plany na przyszłość - dzięki temu będziesz spokojna, że nie zechce z dnia na dzień zmienić pracy.
8.Ma unormowaną sytuację rodzinną. Ma zapewniona opiekę na czas choroby własnych dzieci, a jeśli jest już babcią, nie musi brać wolnego dnia na opiekę nad wnukami.
9.Posługuje się poprawną polszczyzną. Pamięta o posługiwaniu się formami grzecznościowymi. Nie posługuje się gwarą, nie używa wulgaryzmów, dobrze jeśli nie mówi z obcym akcentem.
10.Potrafi powiedzieć, dlaczego została opiekunką. Niania z przypadku, nie będzie wykonywała swojego zawodu z powołaniem. Jeśli bycie nianią jest tylko sposobem na chwilowy brak pracy, lepiej zrezygnuj z zatrudnienia takiej opiekunki.