Szczepionki refundowane czy płatne?

pytanie zadane 20 sierpnia 2013 w Inne przez użytkownika niezalogowany

58 odpowiedzi

+36 głosów
Jeśli chodzi o szczepionki obowiązkowe (bezpłatne, refundowane), dziecko otrzymuje szczepionkę w pierwszej dobie życia, jeżeli nie ma przeciwwskazań, a następnie w drugim miesiącu życia. Podaje się wtedy szczepionkę przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu B, szczepionki przeciw błonicy, tężcowi i krztuścowi. W okresie zwiększonej zachorowalności można zdecydować się na szczepienie przeciwko grypie, które zaleca się każdemu noworodkowi po szóstym miesiącu życia.
 
Wybór wariantu szczepień, czyli rodzaj szczepionek używanych do realizacji obowiązkowego Programu Szczepień Ochronnych, jest indywidualnym wyborem rodziców. Zależy on nie tylko od kwestii finansowych, ale również wynika z wiedzy na temat szczepień.
odpowiedź 20 sierpnia 2013 przez użytkownika niezalogowany
+35 głosów
Szczepionka refundowana oznacza wieksza ilosc ukluc podczas jednej wizyty, szczepinia platne sa skojarzone, czyli albo w jednej (w przypadku 6w1) albo w dwoch szczepionkach (w przypadku 5w1).
odpowiedź 10 września 2013 przez użytkownika sylwia n (12,526)
my mieliśmy 5 w 1 głównie dlatego zdecydowałam się żeby nie kłuto moich dzieci teraz bym chyba zdecydowała się na refundowane.
+34 głosów
Szczepionka płatna tym jest lepsza od refundowanej że jest skojarzona i nie trzeba kłuć malucha kilka razy. Sama zadawałam sobie pytanie czy płacić za szczepionki i stwierdziłam że nie. Nie znam dziecka ani dorosłego które by miało traumę z dzieciństwa bo było szczepione kilka razy. Po za tym szczepionka aż tak nie boli. Jestem za szczepieniami. Jeśli planuje się oddać dziecko do żłobka lub przedszkola i będzie miało styczność z dużą ilością dzieci i tym samym zarazków i wirusów lepiej zaszczepić na pneumo i meningokoki pomimo że płatne niż potem zmagać się z chorobą lub nawet kalectwem dziecka.
odpowiedź 17 września 2013 przez użytkownika margolcia (6,782)
+35 głosów
zastanawiałam się czy skojarzona czy refundowane.... zdecydowaliśmy się na płatne, ale należy pamiętać że szczepionki tego typu nie są tanie a najdroższa jest ostatnia. Na domiar złego zdarzyła nam się sytuacja kiedy nie mieliśmy na szczepionkę ( ostatnią) na prawdę trudna sytuacja życiowa. Dziecko dostało ostatnią dawkę państwową szczepionkę. W rezultacie dziecko nie posiadało żadnych złych objawów zarówno po płatnych jak i ostatniej. Stwierdzam, że decyzja na płatne była pochopna - państwowe nie są gorsze od płatnych. Jedyna zaleta drogiego zakupu to mała ilość ukuć, innych nie widzę.
odpowiedź 17 września 2013 przez użytkownika niezalogowany
Myśle że właśnie o tą zaletę tu głównie chodzi - mniej wkuć czyli mniejszy stres dla dziecka.
+30 głosów
My wybraliśmy skojarzoną ze względu na liczbę kłuć jest ich dużo mniej a córka i tak krzyczała strasznie. Ale jednak to kosztuje:(
odpowiedź 18 września 2013 przez użytkownika martusia2420 (53,460)
+33 głosów
ja korzystałam ze szczepionek refundowanych i było ok. po co płacic skoro należy sie za darmo, przecież my też z takich korzystałyśmy i nic nam się przez to nie stało
odpowiedź 20 września 2013 przez użytkownika daracz (48,398)
+33 głosów
Szczepiliśmy synka skojarzoną 6w1, faktycznie to spore obciążenie dla budżetu domowego, ale odłożyliśmy  na szczepionki becikowe i prawie wystarczyło pieniędzy. Dla dziecka to dużo mniej stresu, tylko należy pamiętać, że jeśli rozpocznie się szczepienie skojarzonymi to nie powinno się potem zmieniać przy kolejnych wizytach na refundowane
odpowiedź 26 września 2013 przez użytkownika wiśnia1ak (3,755)
+32 głosów
my tez korzystaliśmy z tych bezpłatnych, uważam że pieniądze które wydałoby się na płatne szczepionki można wydać na inne bardziej potrzebne rzeczy dla dziecka.
odpowiedź 7 października 2013 przez użytkownika olamama2 (66,862)
+27 głosów
ja dziecko szczepiłam bezpłatnymi bo dziecko i tak nie będzie tego pamiętało a chwilę pokrzyczy i przestanie
odpowiedź 9 października 2013 przez użytkownika monikadkr (50,555)
+33 głosów
my ostatnio podliczylismy koszt szczepionek i się zaczęliśmy zastanawiać cnormalniezy warto. z jednej strony warto ale z drugiej strony my byliśmy szczepieni normalnie i jakoś wielkiej traumy nie mamy
odpowiedź 10 października 2013 przez użytkownika martusia2420 (53,460)
Witaj!
Pierwsze kroki stawia Twoje maleństwo ale i Ty jako rodzic? Nie jesteś sam! Tutaj możesz zadawać pytania rodzicom i ekspertom oraz dzielić się wiedzą z innymi. Co więcej - za aktywność otrzymasz fantastyczne nagrody, upominki dla Ciebie i Twojego dziecka!

13,148 pytań

119,781 odpowiedzi

...