Ciało obce w uchu pomoc?

pytanie zadane 14 sierpnia 2015 w Inne przez użytkownika marce (10,595)

7 odpowiedzi

+4 głosów
 
Najlepsza odpowiedź
Pod żadnym pozorem nie wolno wyciągać ponieważ może wpaść głębiej
odpowiedź 4 grudnia 2015 przez użytkownika fikumiku (139,918)
wybrane 31 grudnia 2015 przez użytkownika marce
+3 głosów
Do szpitala. Do laryngologa, nie wyciągac
odpowiedź 14 sierpnia 2015 przez użytkownika Zielonomi (114,820)
+4 głosów
W pierwszej kolejności przechyl głowę i delikatne nią potrząśnij. Jeśli ciało obce nie wyleci, a leży płytko, poproś bliską osobę, by spróbowała je delikatnie usunąć przy pomocy szczypczyków lub pęsety. Jeśli w trakcie usuwania ciała obcego z ucha poczujesz ból, natychmiast przerwij zabieg, by nie doszło do przebicia błony bębenkowej, i udaj się do lekarza.
Jeśli czujesz, że ciało obce leży luźno, możesz je usunąć z ucha, przepłukując przewód słuchowy ciepłą wodą. Tę metodę poleca się zwłaszcza wtedy, gdy do przewodu słuchowego wpadły żywe owady (np. muszki). Woda, powracając na koniec przewodu słuchowego, przyczynia się do usunięcia ciała obcego na zewnątrz. Inną metodą na usunięcie owada znajdującego się w uchu jest wpuszczenie do kanału słuchowego kilku kropli obojętnego tłuszczu, np. oleju parafinowego, ale w żadnym wypadku nafty, benzyny, itp. W ten sposób przyczynisz się do zabicia owada. Następnie koniecznie udaj się do lekarza, który przepłucze ucho i wyciągnie martwego owada.
odpowiedź 14 sierpnia 2015 przez użytkownika inreii (130,575)
+4 głosów
Nie próbujemy wyciągać samodzielnie ponieważ można uszkodzić ucho.
odpowiedź 1 września 2015 przez użytkownika Sktzacik (100,686)
+3 głosów
Nie wyciągać i do lekarza.
odpowiedź 19 września 2015 przez użytkownika invi (28,133)
+2 głosów
Jeżeli ciało obce jest miękkie i zalega niezbyt daleko od ujścia przewodu słuchowego, można spróbować usunąć je pęsetą. Jeżeli jest to żywy owad, należy zalać przewód słuchowy płynem, najlepiej oleistym, jeżeli nie ma nic innego, to nawet oliwą lub wodą (pod warunkiem, że chory nie ma perforacji błony bębenkowej). Jeżeli ciało obce nie jest widoczne bez wziernika i nie możemy określić jego charakteru, lepiej nie podejmować prób płukania na własną rękę, tylko udać się do lekarza. Nie należy podejmować prób usuwania okrągłych ciał obcych pęsetą lub próbować wypłukiwania baterii lub ciał obcych pęczniejących.Ciało obce powinno zostać jak najszybciej usunięte przez laryngologa. Pośpiech jest konieczny szczególnie w przypadku baterii (powodują oparzenie skóry przewodu i jej martwicę), owadów i ciał obcych pęczniejących (np. groszku). W zależności od rodzaju, wielkości i położenia ciała obcego można zastosować różne metody usuwania. Płukanie jest przeciwwskazane przy podejrzeniu uszkodzenia błony bębenkowej, wywiadzie o jej ubytku lub założonym drenażu. Ciała obce okrągłe, twarde, zamykające przewód słuchowy powinno się usuwać pod mikroskopem operacyjnym. Zabieg może być trudny w przypadku zaklinowanych ciał obcych i u niewspółpracującego dziecka. W tych sytuacjach może być konieczne krótkotrwałe znieczulenie ogólne.
odpowiedź 9 listopada 2015 przez użytkownika Alexanndra (184,686)
+3 głosów
Do lekarza jak najszybciej.
odpowiedź 4 grudnia 2015 przez użytkownika bst (46,816)
Witaj!
Pierwsze kroki stawia Twoje maleństwo ale i Ty jako rodzic? Nie jesteś sam! Tutaj możesz zadawać pytania rodzicom i ekspertom oraz dzielić się wiedzą z innymi. Co więcej - za aktywność otrzymasz fantastyczne nagrody, upominki dla Ciebie i Twojego dziecka!

13,149 pytań

119,782 odpowiedzi

 1. lencihrj

  100 Punkty

 2. AugustusMccl

  100 Punkty

 3. WZKTom09684

  100 Punkty

 4. FRSEstela131

  100 Punkty

...