Cesarka na żądanie?!

Moja przyjaciółka własnie zapisała się na cięcie cesarskie, boi sie panicznie porodu naturalnego. Czy to dobre rozwiązanie? jakie są konsekwencje takiej decyzji?!
pytanie zadane 12 września 2013 w Ciąża - III trymestr przez użytkownika mary (11,690)

59 odpowiedzi

+31 głosów
Jezeli ona tego chce i psychicznie nie radzi sobie ze swiadomoscia ze miala by rodzic norlanie to jest dobre rozwiazanie, jednak musi byc calkowicie swiadoma swojej dyzycji co ona oznacza dla niej i dla dziecka. Po porodzie naturalnym kobieta wraca do sil w okresie pologu czyli ok 6 tygodni, po CC ktore jest bardzo inwazyjne i jest operacja naruszajaca wiele powlok jam brzusznych dochodzi sie do siebie co najmniej 3 miesiace- a i pozniej odczuwalne sa skutki w mniejszym lub wiekszym stopniu. Niech wezmie pod uwage fakt, ze po porodzie gdy trzeba miec sily na opieke nad Maluszkiem ona bedzie cierpiala, gdy po naturalnym porodzie nie mialaby problemu np z przystawieniem dziecka do piersi. Poza tym, porod naturalny jest lepszy dla dziecka, przychodzac na swiat poprzez CC dziecko doznaje wielkiego szoku. Niech przemysli sprawe, porozmawia z lekarzem o mozliwosciach lagodzenia bolu (moze dostac znieczulenie, gaz rozweselajacy itp) a przy CC tylko znieczulenie po ktorym lezy sie plackiem przez wiele godzin,
odpowiedź 12 września 2013 przez użytkownika sylwia n (12,526)
+30 głosów
ja miałam 2 ciecia cesarskie ale to ze względu na moje zdrowie, po pierwszym bardzo źle się czułam mialam problem z karmieniem, wszystko mnie bolałao, były komplikacje itd po drugim czułam sie świetnie po paru godzinach mogłam wstać nikt nie musiał koło mnie skakac karmiłam bez zadnych problemów znam dziewczyny które rodziły naturalnie I jedne dochodziły do siebie szybko inne z problemami I dłużej . zależy od kobiety a nie od rodzaju porodu. każdy porób może mieć jakies komplikacje , należy porozmawiać z lekarzem jaki poród poleca, czy są jakies przeciwskazania,jednak jak ona nie czuje sie na siłach zna swój organizm to moze to słuszna decyzja przecierz lekarze sie na to godzą
odpowiedź 12 września 2013 przez użytkownika mama Milena (50,647)
+31 głosów
Myślę, że ZZO do porodu naturalnego w zupełności wystarczy i nie potrzeba cesarki. Przed porodem też o tym myślałam, ale mój lekarz poradził, żeby spróbować wpierw z ZZO, a cesarkę można w razie czego zrobić w każdej chwili. Znieczulenie w zupełności wystarczyło.
odpowiedź 12 września 2013 przez użytkownika niezalogowany
+30 głosów
Kobiety decydujące się na cesarkę zwyczajnie nie mają pojęcia o konsekwencjach. Jest to poważna operacja z otwarciem powłok brzusznych. Owszem, niektóre kobiety łatwo się goją i dość szybko są w stanie dojść do siebie. Są tez takie, które po takim "rutynowym zabiegu" ledwo żyją. Osobiście widziałam taką matkę-zombi po cesarce, gdy w szpitalu przyszłam ze swoim dzieckiem do położnej. Widok był tak przerażający, że zabrałam swoje dziecko i uciekłam.
 Czasem nie ma wyboru i cesarka staje się koniecznością, ale organizm kobiety jest przystosowany do naturalnego porodu, a nie do rozkrajania.
odpowiedź 12 września 2013 przez użytkownika niezalogowany
+29 głosów
Ja miałam dwie cesarki. Oczywiście jest się obolałym i to bardzo szczególnie przez pierwsze dni, U mnie ból ustał całkowicie po dwóch tygodniach. W każdym razie mogłam się opiekować maluszkiem już od następnego dnia ( porody miałam w godzinach wieczornych) i z karmieniem tez nie było problemu. Miałam jedynie na początku zastój pokarmu i nabrzmiałe piersi ale nie jest to wina cesarki - bo kobiety rodzące naturalnie też miały takie problemy. Uważam że jeżeli koleżanka panicznie boi się porodu to lepiej dla niej i dla dziecka będzie że ma zaplanowaną cesarkę. Na pewno będzie dużo spokojniejsza podczas ciąży co oczywiście ma wpływ na dziecko
odpowiedź 12 września 2013 przez użytkownika Melka76 (26,953)
+27 głosów
Jeżeli nie ma wskazań do cc to cesarka na żądanie to zły pomysł.
odpowiedź 16 września 2013 przez użytkownika martusia2420 (53,460)
+29 głosów
Ja stanowczo odradzałabym cesarkę na żądanie. Cesarskie cięcie stosowane jest w przypadku gdy poród normalny nie jest możliwy-tak było w moim przypadku.
odpowiedź 17 września 2013 przez użytkownika mama1 (3,610)
+30 głosów
Powiem tak. Poród naturalny z bólami krzyżowymi wspominam hmmmm dobrze :) Mimo, że wiem, że wtedy nie było mi miło i choć starałam się ze wszystkich sił nie krzyczeć w duchu myślałam o tym, że wraz z kolejną ciążą zbieram 6 tys. na pobyt w szpitalu, w którym robią cc na żądanie.
Od tamtego porodu minęło 14 m. Za 5 dni mam termin kolejnego porodu i z całą świadomością tego, co myślałam sobie ten ponad rok temu stwierdzam, że chcę drugi raz rodzić naturalnie, gdyż:
1) dla dziecka to jest najlepsze co może być (m.in. przetykają się wszystkie kanaliki w oczach, itp.)
2) dla matki jest to najlepsze co może być. Bo choć wymęczonym się jest nieziemsko, to prawdą jest, choć na początku nie mogłam w to uwierzyć, że wraz z wyjściem dziecka na ten świat mijają wszelkie dolegliwości, a jak lekarz dobry i dobrze pozszywa to tak jak ja od razu siedzi się na 4 literach, chodzi normalnie i w kilka godzin jest się w stanie stwierdzić, że czuje się normalnie. CC nie miałam, ale miałam laparoskopię, czyli nieporównywalnie mniejsze rany w brzuchu i muszę powiedzieć, że to również skłania mnie do naturalnego porodu. Długi czas miałam problemy z poruszaniem się po lapar., a przypuszczam że po cc byłoby jeszcze gorzej.
3) CC ogranicza nas co do ilości posiadanych dzieci, gdyż przy 3 ciąży istnieje już ryzyko pęknięcia macicy.
odpowiedź 19 września 2013 przez użytkownika monika.kc (1,268)
+29 głosów
Dużo się mówi o tym, że poród naturalny jest najlepszy dla matki i dziecka, ale najbardziej denerwuje mnie kiedy wypowiadają się na ten temat mężczyźni. Wiem, że są lekarzami, ale nie mają pojęcia jaki ból wiążę się z porodem naturalnym, dlatego kobieta sama powinna mieć prawo zdecydować. Taka możliwość jest np. od tego roku w Anglii. Ja po pierwszym porodzie, gdzie po 8h braku postępu porodu miałam cesarkę, nie wyobrażam sobie jak wytrzymać jeszcze kilka godzin takiego naturalnego porodu, chociaż na pewno byłoby inaczej gdyby akcja porodowa rzeczywiście przebiegała prawidłowo.
odpowiedź 25 września 2013 przez użytkownika wiśnia1ak (3,755)
+31 głosów
ja miała 2 cesarki, ale to nie był mój wybór, powiem tylko, że podczas porodu nie boli, ale boli po porodzie.
ja osobiście gdybym nie musiała chyba rodziłabym naturalnie, mimo, że tez się bardzo bałam

nie mówię już o tym, że po zwykłym porodzie kolejna ciąża czy inna operacja nie jest zagrożeniem, a po cesarce różnie może być, zwłaszcza w krótkim czasie
odpowiedź 29 września 2013 przez użytkownika napoleon (707)
Witaj!
Pierwsze kroki stawia Twoje maleństwo ale i Ty jako rodzic? Nie jesteś sam! Tutaj możesz zadawać pytania rodzicom i ekspertom oraz dzielić się wiedzą z innymi. Co więcej - za aktywność otrzymasz fantastyczne nagrody, upominki dla Ciebie i Twojego dziecka!

13,148 pytań

119,782 odpowiedzi

...