jak wychować dziecko na dobrego człowieka?

co robić, czego nie? wasze rady, opinie, sposoby...
pytanie zadane 6 lipca 2015 w 2 lata przez użytkownika inreii (130,573)

9 odpowiedzi

+6 głosów
 
Najlepsza odpowiedź
Myśle ze to czy dziecko bedzie dobre czy nie zalezy od tego jacy my rodzice jestesmy. Przeciez jestesmy ich pierwowzorami. A napewno trzeba byc konsekwentnym w wychowaniu, empatycznym na ich potrzeby, szczerym i uczciwym wobec własnych dzieci i dotrzymujacych słowa. Zawsze tez trzeba dziecko wysluchac i doradzic, bo dla nas to ze dziecku brakuje 1 nalepki do kompletu to drobiazg ale dla niego sprawa najwazniejsza na swiecie
odpowiedź 6 lipca 2015 przez użytkownika daracz (48,398)
wybrane 13 sierpnia 2015 przez użytkownika inreii
+6 głosów
Nie ma idealnego przepisu "Jak wychować dziecko na dobrego człowieka" - bo to wszystko byłoby zbyt proste, gdybyśmy mieli podane wszystko na tacy :)
Dużo zależy od tego, jaki przykład dajemy mu swoją osobą - na prawdę dzieci uczą się norm i zasad funkcjonowania w społeczeństwie podczas obserwacji i naśladowania tego co robią rodzice. Także jeśli chce się, aby dziecko zachowywało się w określony sposób to sami musimy zachowywać się podobnie i przede wszystkim na I miejscu wymagać tego od siebie.
Wiele także zależy od tego czy potrafimy rozmawiać oraz czy w ogóle rozmawiamy z naszym dzieckiem. Rozmowa i tłumaczenie może zdziałać wiele. Z reguły nawiązuje się ona w przeróżnych sytuacjach codziennego życia i dotyczy wielu, niekiedy jakże ważnych tematów, dlatego powinniśmy sumiennie ją wykorzystywać.
Moim zdaniem bajki są również pomocne - niekoniecznie te puszczane w telewizji i niewnoszące kompletnie nic w życie dziecka. Mam na myśli bajki terapeutyczne, bądź te, które możemy wymyślić samodzielnie odnośnie konkretnej sytuacji, np. wyśmiewania się z kolegi, czy plucia, bicia etc. Dziecko będzie wówczas chciało zidentyfikować się z bohaterem i powielać jego sposoby rozwiązywania problemów bądź pomysły. Często ten sposób może również skłonić malucha do mówienia o rzeczach czy sytuacjach dla niego trudnych.

Pozdrawiam :)
odpowiedź 6 lipca 2015 przez użytkownika eewirtu (26,632)
+5 głosów
Wszystko zależy od nas samych. My dajemy dziecku przykład plus otoczenie w jakim przebywa. Ja zostałam dobrze wychowana i postaram się przekazywać mojemu dziecku to co przekazali mi moi rodzice i dziadkowie. Najważniejsza jest rozmowa i otwartość. Nie możemy się denerwować ani brzydko mówić w obecności dziecka.
odpowiedź 6 lipca 2015 przez użytkownika pink086 (69,232)
+4 głosów
Być dobrym i dawać przykład dziecku swoim zachowaniem
odpowiedź 3 sierpnia 2015 przez użytkownika Zielonomi (114,810)
+2 głosów
Ciężka sprawa lepiej żeby miało ,,dobre" wzorce.
odpowiedź 15 listopada 2015 przez użytkownika Alexanndra (184,690)
+2 głosów
dawać dobry przykład być wzorem
odpowiedź 14 czerwca 2016 przez użytkownika anna28 (17,780)
+2 głosów
Cieszę się że ktoś jeszcze chce wychować dziecko na dobrego człowieka. Bo na placu zabaw można zaobserwować mamy uczące dzieci " jak mi ma być dobrze i nie liczyć się z innymi".
odpowiedź 21 lipca 2016 przez użytkownika B_Sforza (1,033)
0 głosów
uczyć dobroci
odpowiedź 25 lipca 2016 przez użytkownika aksamitna1 (112,307)
0 głosów
myślę, że dziecko obserwuje najbardziej rodziców :) należy być konsekwentnym
odpowiedź 4 września 2016 przez użytkownika poniak (98,872)
Witaj!
Pierwsze kroki stawia Twoje maleństwo ale i Ty jako rodzic? Nie jesteś sam! Tutaj możesz zadawać pytania rodzicom i ekspertom oraz dzielić się wiedzą z innymi. Co więcej - za aktywność otrzymasz fantastyczne nagrody, upominki dla Ciebie i Twojego dziecka!

13,148 pytań

119,781 odpowiedzi

...