Jakie są objawy depresji poporodowej?

pytanie zadane 20 sierpnia 2013 w Inne przez użytkownika kokarda (760)

48 odpowiedzi

+28 głosów
Matki po porodzie często odczuwają zmęczenie oraz niepokój. Pierwsze takie objawy nie muszą jednak oznaczać depresji. Przemęczona matka może nie odczuwać tak silnej euforii z posiadania dziecka, jak się wcześniej spodziewała, ale jednak potrafi czerpać siłę z widoku uśmiechniętego malucha. U matki z depresją poporodową ta umiejętność zanika. Oto niektóre z najczęstszych jej objawów: ciągłe uczucie zmęczenia, bezsenność, brak regeneracji nawet po wypoczynku, apatia, problemy z odżywianiem: brak apetytu lub nadmierne objadanie się, napady paniki, obawy przed zostaniem z dzieckiem sam na sam, lęk przed dzieckiem lub nieprzemijająca złość na dziecko. Nadal jednak powyższe objawy nie muszą oznaczać depresji. W razie przypuszczeń jej występowania najlepiej będzie, jeśli skontaktujesz się z lekarzem.
odpowiedź 20 sierpnia 2013 przez użytkownika żabcia83 (1,479)
+27 głosów
Często kobieta która ma depresję obwinia się i twierdzi ze jest zła matka, nie cieszy się z macierzyństwa a zaraz potem ma wyrzuty sumienia ze tym samym krzywdzi dziecko
odpowiedź 11 września 2013 przez użytkownika sylwia n (12,526)
+24 głosów
-  utrata apetytu (lub jego wzmożenie), nadmierne zmęczenie, senność, uczucie zmęczenia, płytki i lekki sen, trudności z zasypianiem, spadek libido.

- Spadek nastroju, drażliwość, płaczliwość, smutek, trudności z cieszeniem się życiem, odczuwaniem przyjemności, przygnębienie.

- Poczucie nie radzenia sobie, braku kompetencji do zajmowania się dzieckiem, czarnowidztwo, pesymistyczne nastawienie do przyszłości, poczucie beznadziei i braku wyjścia z sytuacji.

- Niechęć do podejmowania decyzji, spadek motoryki, poczucie braku sensu, apatia, niechęć do działania, spowolnienie motoryczne widoczne dla innych.

"Mówiąc nieco prościej - jeśli czujesz się przybita, zdołowana, nic ci się nie chce, nie odczuwasz przyjemności z opieki nad dzieckiem (a nawet niechęć), boisz się tego, jak Twoje życie będzie wyglądać dalej, masz poczucie tego, że sobie nie radzisz ze sobą i z dzieckiem, źle sypiasz, tracisz na wadze (lub tyjesz), nic cię nie cieszy - to istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo tego, że masz depresję. "
odpowiedź 12 września 2013 przez użytkownika mama Milena (50,647)
+24 głosów
Depresja poporodowa objawy ma zbliżone do spektrum objawów innych zaburzeń afektywnych z kręgu depresji. Można je podzielić (tak jak każde inne objawy depresji) na 4 główne kategorie (wg Seligmana): somatyczne, emocjonalne, poznawcze, motywacyjne.
odpowiedź 16 września 2013 przez użytkownika Elina (2,375)
+23 głosów
Jeśli czujesz się przybita, zdołowana, nic ci się nie chce, nie odczuwasz przyjemności z opieki nad dzieckiem (a nawet niechęć), boisz się tego, jak Twoje życie będzie wyglądać dalej, masz poczucie tego, że sobie nie radzisz ze sobą i z dzieckiem, źle sypiasz, tracisz na wadze (lub tyjesz), nic cię nie cieszy - to istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo tego, że masz depresję.
odpowiedź 17 września 2013 przez użytkownika Melka76 (26,953)
+21 głosów
poczucie że jest się beznadziejną matką która nic nie wie i nic nie umie
niechęć do dziecka
odpowiedź 17 września 2013 przez użytkownika martusia2420 (53,460)
+25 głosów
Objawy somatyczne depresji poporodowej
 Związane są z odczuciami, które mamy z naszego ciała. Będą to takie objawy jak utrata apetytu (lub jego wzmożenie), nadmierne zmęczenie, senność, uczucie zmęczenia, płytki i lekki sen, trudności z zasypianiem, spadek libido. Przy depresji poporodowej, której matka zaprzecza, mogą pojawić się objawy charakterystyczne dla depresji maskowanej (bóle serca, brzucha, migreny).

Objawy emocjonalne depresji poporodowej
 Spadek nastroju, drażliwość, płaczliwość, smutek, trudności z cieszeniem się życiem, odczuwaniem przyjemności, przygnębienie. W obrazie klinicznym depresji poporodowej mogą też znaleźć się napady lęku i paniki (ważne by wykluczyć w takiej sytuacji syndrom poporodowego stresu pourazowego).

Objawy poznawcze depresji poporodowej
 Poczucie nie radzenia sobie, braku kompetencji do zajmowania się dzieckiem, czarnowidztwo, pesymistyczne nastawienie do przyszłości, poczucie beznadziei i braku wyjścia z sytuacji. W ekstremalnych sytuacjach mogą pojawić się myśli samobójcze lub nawet chęć zrobienia dziecku krzywdy.

Objawy motywacyjne depresji poporodowej
 Niechęć do podejmowania decyzji, spadek motoryki, poczucie braku sensu, apatia, niechęć do działania, spowolnienie motoryczne widoczne dla innych.

Mówiąc nieco prościej - jeśli czujesz się przybita, zdołowana, nic ci się nie chce, nie odczuwasz przyjemności z opieki nad dzieckiem (a nawet niechęć), boisz się tego, jak Twoje życie będzie wyglądać dalej, masz poczucie tego, że sobie nie radzisz ze sobą i z dzieckiem, źle sypiasz, tracisz na wadze (lub tyjesz), nic cię nie cieszy - to istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo tego, że masz depresję.
odpowiedź 7 października 2013 przez użytkownika olamama2 (66,862)
+22 głosów
ogólne niezadowolenie z siebie i z życia
odpowiedź 23 października 2013 przez użytkownika monikadkr (50,555)
+20 głosów
wiele osób tutaj się wypowiada i większośc nie miała depresji poporodowej co czuje taka matka cięzko powiedzieć jedynie możemy bazować na artykułach o depresji
odpowiedź 3 listopada 2013 przez użytkownika mistrzyni4145 (52,291)
+21 głosów
Smutek, odrącenie znajomych niechęć do zabawy z dzieckiem
odpowiedź 5 listopada 2013 przez użytkownika teresa211186 (19,943)
Witaj!
Pierwsze kroki stawia Twoje maleństwo ale i Ty jako rodzic? Nie jesteś sam! Tutaj możesz zadawać pytania rodzicom i ekspertom oraz dzielić się wiedzą z innymi. Co więcej - za aktywność otrzymasz fantastyczne nagrody, upominki dla Ciebie i Twojego dziecka!

13,148 pytań

119,781 odpowiedzi

...