Dlaczego warto karmić piersią?

Za kilka tygodni będę rodzić i dalej nie mogę się zdecydować czy karmić piersią czy butelką. Słyszałam wiele argumentów za i przeciw, ale wciąż zastanawiam się co będzie lepsze dla mnie i mojego dziecka. Dlaczego warto karmić piersią?
pytanie zadane 20 sierpnia 2013 w Ciąża - III trymestr przez użytkownika słoneczko72 (1,823)

63 odpowiedzi

+37 głosów
Mleko matki stanowi najlepszą naturalną osłonę chroniącą niemowlę przed chorobami wieku dziecięcego. Zawiera wszystko to, czego maluch potrzebuje, aby optymalnie się rozwijać.
Jego zbawienny wpływ widać również w późniejszych latach życia – dzieci karmione piersią mają mniej problemów w szkole i szybciej się uczą.
Karmienie piersią to również korzyści dla mamy – nie dość, że wychowujesz zdrowsze dziecko,
to dodatkowo sama czujesz się lepiej, a wszystko za sprawą hormonów sterujących laktacją. Łatwiej będzie Ci zrzucić zbędne kilogramy, Twoja macica szybciej wróci do stanu sprzed porodu, a w przyszłości będziesz mniej narażona na otyłość, raka piersi, jajników czy cukrzycę.
odpowiedź 20 sierpnia 2013 przez użytkownika kokarda (760)
+35 głosów
Nie ma nic lepszego niż mleko matki dla naszego dziecka. Ale dla mnie ważna jest tez bliskość podczas karmienia. Trzymam w ramionach takie słodkie maleństwo i patrze jak ssie. Cudowny widok. Poa tym - nie ma co ukrywać - jest to bardzo bardzo wygodne. W nocy cycuś - nie trzeba wstawać grzac mleka, wyparzac butelek itp,a na spacerkach czy po prostu poza domem - "stołówka" zawsze w gotowości.
Jedno ale - ponieważ wiem że są mamy które nie mogą się z domu ruszyć bo dzidzia pije tylko z cycusia a z butelki już nie to moja rada - system sprawdzony przy dwójce dzieci przeze mnie - raz - dwa razy dziennie 10-15 minut przed pora karmienia odciągałam mleko i po prostu dawałam dzieciom z butelki. Nie było problemu żeby maleństwa zostały z tatą czy dziadkami podczas gdy ja szłam na zakupy lub spotkanie z koleżankami.
odpowiedź 11 września 2013 przez użytkownika Melka76 (26,953)
+33 głosów
Warto karmić piersią, po pierwsze mleko jest pełnowartosciowym pokarmem ktory dostarcza dziecku nie tylko wartosci odzywcze ale i przeciwciala, jest lekkostrawne-co jest wazne dla niewyksztalconego ukladu pokarmowego, poza tym kobiet szybciej wraca do formy karmiac piersia- szybciej obkurcza sie macica. No i bliskosc i wiez ktora jkest budowana miedzy dzieckiem a matka-pamietaj, takie chwile juz nie wroca, szybko sie za nimi teskni-mi juz jest smutno ze corcia coraz szybciej je-bo coraz lepiej ssie i nie moge jej juz tyle tulic przy sobie.
odpowiedź 12 września 2013 przez użytkownika sylwia n (12,526)
+29 głosów
Tylko piersią! To jedyny zdrowy sensowny sposób. Nawet nie myśl inaczej i nie daj sobie wmówić, że Twoje mleko będzie bee, a mieszanki są cacy, bo jest dokładnie odwrotnie.
 Jak nastawisz się pozytywnie, to Ci się uda.
 A jeśli karmienie naturalne z jakiś powodów się nie uda, to wtedy nie będziesz miała wyboru i będziesz musiała przejść na te świńskie mieszanki, ale lepiej zostawić sobie takie rozwiązanie jako smutną ostateczność.
 Ja karmię piersią już ponad rok. Pierwsze pół roku ciągle trzeba walczyć z piersiami i dbać o laktację, a potem wszystko się normuje. Naprawdę warto karmić naturalnie! Nie ma nic fajniejszego i zdrowszego dla maluszka i mamy.
odpowiedź 12 września 2013 przez użytkownika niezalogowany
+30 głosów
- jest to bardzo dobre dla dziecka
- wspaniały widok jak dziecko podczas karmienia patrzy ci sie  w oczy masuje pierś czujesz tą bliskość
- wygodne nie musisz nosić ze sobą butelek, mleka, ciepłej wody wyjmujesz tam gdzie chcesz i o każdej porze
- dużżżżża oszczędność (butelki i mleko bardzo dużo pochłaniają pieniążków)
odpowiedź 13 września 2013 przez użytkownika mama Milena (50,647)
+30 głosów
jeżeli będziesz miała pokarm jak najbardziej piersią
odpowiedź 22 września 2013 przez użytkownika martusia2420 (53,460)
+32 głosów
Każdy musi wedle swojej sytuacji rozważyć za i przeciw, ale ja po czasie jestem bardzo dumna z tego, że karmiłam synka ponad rok, pomimo pewnych niedogodności. Jak już zaczniesz  to karmienie szybko wyda Ci się  takie naturalne i oczywiste, bo przecież to Twoje dziecko, więc kto ma mu dać to co dla niego najlepsze jeśli nie matka.
odpowiedź 26 września 2013 przez użytkownika wiśnia1ak (3,755)
+31 głosów
1. najlepszy pokarm dla dziecka to mleko matki
2. podczas karmienia nawiązujemy z maleństwem cudowne więzi
3. mleko mamy zawsze przy sobie, w odpowiedniej temperaturze, ilości.
4. nie biegamy do sklepu i nie tracimy czasu i pieniędzy na mleko modyfikowane
5. nie musimy myć butelek:)
odpowiedź 5 października 2013 przez użytkownika olamama2 (66,862)
+31 głosów
dzisiaj wróciłam od pediatry bo mój synek cos zaczął kaszleć i ma katar. jest wolne więc chciałam żeby go osłuchała. Powiedziała ze to po prostu zwykle przeziębienie ale że panuje wirus w przedszkolach i żłobkach ale mój mały się obronił bo był 9 miesięcy na mleku mamy. Chodzi do żłobka od września a to dopiero jego pierwsza infekcja. Więc drogie mamy jeżeli tylko możecie to karmcie piersią.
odpowiedź 8 listopada 2013 przez użytkownika Melka76 (26,953)
+29 głosów
bo pokarm matki jest najlepszy dajesz dziecku to co najbardziej wartosciowe
odpowiedź 10 listopada 2013 przez użytkownika mistrzyni4145 (52,291)
Witaj!
Pierwsze kroki stawia Twoje maleństwo ale i Ty jako rodzic? Nie jesteś sam! Tutaj możesz zadawać pytania rodzicom i ekspertom oraz dzielić się wiedzą z innymi. Co więcej - za aktywność otrzymasz fantastyczne nagrody, upominki dla Ciebie i Twojego dziecka!

13,148 pytań

119,781 odpowiedzi

...