Czym jest zapalenie piersi?

Słyszałam, że podczas karmienia dziecka piersią może dojść do zapalenia
piersi? Na czym ono polega i jak można sobie z tym poradzić?
pytanie zadane 20 sierpnia 2013 w Noworodek przez użytkownika słoneczko72 (1,823)

43 odpowiedzi

+29 głosów
Zapalenie piersi spowodowane jest w większości przypadków gronkowcem złocistym hemolizującym, gronkowcem białym, pałeczką okrężnicy lub pałeczka odmieńca pospolitego. Zwykle zaczyna się w 2. lub 3. tygodniu połogu. Występują dwie drogi zakażenia. Pierwszą z nich, najczęściej spotykaną jest zakażenie przezbrodawkowe, któremu rozprzestrzenianiu sprzyjają uszkodzenia brodawki piersiowej. Drugą, rzadko występującą jest zakażenie krwiopochodne.
Głównymi objawami zapalenia piersi są: dreszcze, bóle mięśniowo- stawowe, wysoka temperatura oraz podwyższona akcja serca i podwyższony poziom leukocytów. Co więcej pierś jest napięta, gorąca, zaczerwieniona. Jej dotknięcie powoduje bolesny ból. Spada wydzielanie pokarmu.
Występują różne sposoby radzenia sobie z zapaleniem piersi. Jednym z nich jest ograniczenie laktacji za pomocą leku hamującego wydzielanie prolaktyny.W tym czasie należy dbać o opróżnianie piersi. Po takim leczeniu możliwe jest dalsze karmienie piersią. Jednak jeśli  taki sposób wyeliminowania choroby nie przyniósł rezultatu konieczne jest leczenia farmakologiczne. Należy przyjmować antybiotyki. W tym czasie można karmić dziecko zdrową piersią, a z drugiej, kiedy występują objawy dyskomfortu odciągać pokarm oraz masować.
W czasie zapalenia piersi wskazane jest picie zwiększonej ilości płynów, odpowiednie odżywianie oraz odpoczynek.
odpowiedź 20 sierpnia 2013 przez użytkownika niezalogowany
Przydatne informację, dlatego wychodząc staram się zakrywać tak aby nie doprowadzić m.in. do przewiania.
+24 głosów
jest to stan zapalny który może być wywołany kilkoma czynnikami :

  -   ucisk piersi lub jej uraz. np źle dobrany  biustonosz, który uciska pierś, lub kopniecie przez maluszka

    - popękane brodawki. Niewłaściwa pozycja mamy podczas karmienia i zła technika ssania dziecka przyczyniają się do pękania brodawek i powstawania mikrourazów. Poprzez poranione brodawki do piersi wnikają drobnoustroje, bakterie i grzyby wywołujące stan zapalny.

   - nieregularne karmienie. gdy dziecko ssie pierś nieregularnie, a czas karmienia jest skracany, powoduje to niedostateczne opróżnianie piersi i zaleganie mleka.

  -   stres i przemęczenie. Brak spokoju, odpowiedniej atmosfery szczególnie podczas przystawiania dziecka do piersi stresuje mamę, powodując napięcie organizmu. Także zbyt krótki, przerywany sen sprawia, że karmiąca jest przemęczona i nietrudno wtedy o infekcje.

O tym, że jest to zapalenie piersi, świadczą gorączka i złe samopoczucie (jak przy grypie). Takim objawom towarzyszy często zaczerwienienie i ból (boli, nawet jeśli nie dotyka się piersi), a czasem też miejscowe stwardnienie.

ja gdy miałam zapalenie piersi okłady robiłam z zimnych pokłutych widelcem liści kapusty .Jeśli niemowlę słabo i rzadko ssie, przystawiaj je częściej zwłaszcza do chorej piersi. Zwróć uwagę na swój stanik -
odpowiedź 12 września 2013 przez użytkownika mama Milena (50,647)
+30 głosów
Zapalenie piersi to zwykle powikłanie dość częstego u kobiet karmiących zastoju pokarmu w piersiach. Może być także wywołane uszkodzeniem i infekcją brodawki, kiedy dziecko gryzie pierś.
odpowiedź 16 września 2013 przez użytkownika Elina (2,375)
+28 głosów
Zapalenie piersi to zwykle powikłanie dość częstego u kobiet karmiących zastoju pokarmu w piersiach. Może być także wywołane uszkodzeniem i infekcją brodawki, kiedy dziecko gryzie pierś (problem ten pojawia się, kiedy dziecko jest nieprawidłowo trzymane do karmienia). Taki problem z laktacją można zwalczyć samemu, jednak przy wysokiej temperaturze utrzymującej się przez dwa dni trzeba już zgłosić się do lekarza.
odpowiedź 19 września 2013 przez użytkownika Melka76 (26,953)
+30 głosów
przyczyną zapalenia jest zastój pokarmu, dlatego należy dbac aby nie dszło do niego. w miarę regularnie przystawiać dziecko do każdej z piersi, dbac o to by bielizna nie była sztywna i uciskajaca piersi, strzec się przed pechłodzeniem biustu np. w czasie spaceru w chlodne dni. jesli dojdzie do zastoju należy bardzo ale to bardzo delikatnie masować twarde miescja, często przystawiać dziecko do piersi , jeśli nie chce ssac bo tak tez się zdarza gdyż z piersi nie leci pokarm, wredy uzyc odciagacza, polewac piers bardzo ciepla wodą pod prysznicem, można tez w czasie karmienia lub chwile przed ogrzać piers, wtedy lepiej przepływa mleko. Natomiast gdy dojdzie do zapalenia należy zglosic się do lekarza.
odpowiedź 7 października 2013 przez użytkownika olamama2 (66,862)
+25 głosów
ja miałam znajomą która w szpitalu poszła się wykąpac i przeziębiła sobie piersi tem 39 stopni nie mogła nic zrobic kolo malenstwa dobrze ze jej tesciowa pomogła efekt był taki że już nie kramiła piersią brała antybiotyk.
odpowiedź 3 listopada 2013 przez użytkownika mistrzyni4145 (52,291)
+29 głosów
najczęściej chodzi o zastój pokarmu, moja siostra przykładała liśćmi kapusty podobno pomagają
odpowiedź 19 listopada 2013 przez użytkownika martusia2420 (53,460)
+27 głosów
Zgadzam się z poniższymi odpowiedziami.Ja puki co miałam zatkany kanalik czyli bolący guzek w piersi ale dałam rade :)
odpowiedź 2 grudnia 2013 przez użytkownika Nensi Nknk (16,752)
+25 głosów
zapalenie piersi spowodowane jest zastojem pokarmu. dziewczyny już dokładnie wyjaśniły jak postępować:)
odpowiedź 5 grudnia 2013 przez użytkownika bozena (55,908)
+25 głosów
Sama tego nie przeszłam ale widziałam jak moja szwagierka się męczyła z ta przykrą dolegliwością. Doszło do tego, że wylądowała na izbie przyjec w środku nocy na zastrzykach i przez tydzień brała antybiotyk. naszczęście odpowiednio dobrany i mogła karmic maleństwo
odpowiedź 19 grudnia 2013 przez użytkownika daracz (48,398)
Witaj!
Pierwsze kroki stawia Twoje maleństwo ale i Ty jako rodzic? Nie jesteś sam! Tutaj możesz zadawać pytania rodzicom i ekspertom oraz dzielić się wiedzą z innymi. Co więcej - za aktywność otrzymasz fantastyczne nagrody, upominki dla Ciebie i Twojego dziecka!

13,148 pytań

119,782 odpowiedzi

...