Co zrobić by dziecko zaczęło mówić?

Moja córka za miesiąc będzie miała trzy lata a nadal nie chce mówić. To znaczy mówi ale po swojemu i porozumiewa sie "na migi". Ja ją rozumię bez problemu ale inni mają z tym problem.
pytanie zadane 15 października 2013 w 3-4 lata przez użytkownika Mama Zuzi (810)

38 odpowiedzi

+23 głosów
mojej siostry córeczka też w ten sposób się dogadywała, aż pewnego dnia siostra musiała iść do szpitala i mała została z babcią która nie wiedziała o co jej chodzi i ta była zmuszona żeby zacząć mówić, jak siostra po tygodniu wróciła to była zdziwiona.
Myślę że może jak zaczniesz mówić córce że nie wiesz co chce i jak pokazuje na coś to nie będziesz od razu jej dawała tylko mówiła że ma powiedzieć co chce to w końcu zacznie mówić.
odpowiedź 15 października 2013 przez użytkownika teresa211186 (19,943)
+26 głosów
Popieram. Dziecko powinno mieć okazję lub po prostu być zmuszone do wypowiadania się. Niczym się nie przejmuj, trenuj, a wszystko przyjdzie z czasem. Mogę polecić Ci książkę, która robiła furorę wśród dziewczyn na studiach - "Mowa dziecka" Laura Dyer - bardzo wiele pomocnych rad i propozycji zabawy, działań + ramy wiekowe i umiejętności, które dziecko powinno wykazywać w kolejnych etapach rozwoju.
odpowiedź 15 października 2013 przez użytkownika ... (2,571)
+24 głosów
możesz czekac albo udac się z dzieckiem do logopedy. dzieci mają swój własny język i skoro wie że ty ją rozumiesz to zawsze będzie się tak porozumiewac. Lepiej zmusic ją do ładnego wypowiadania się
odpowiedź 15 października 2013 przez użytkownika daracz (48,400)
+25 głosów
trzy lata to najwyższy czas by maluch się przełamał i posługiwał normalnym słownikiem. Ja na twoim miejscu poszłabym na konsultację do poradni psychologiczno-pedagogicznej. Mają tam specjalistów m.in logopedów którzy mogą dociec przyczyny zahamowania mowy. Mój syn też zaczął późno mówić mimo intensywnej stymulacji językowej. Jednak jak już zaczął to już pełnymi zdaniami i poprawnie. miał wtedy 2,5 roku.
odpowiedź 15 października 2013 przez użytkownika margolcia (6,782)
+22 głosów
mój syn tez późno zaczął mówić miał ok 3 lat, warto skonsultować z logopedą będziesz spokojniejsza,  poza tym kąpiele słuchowe, zabawy logopedyczne,
odpowiedź 15 października 2013 przez użytkownika mama Milena (50,649)
+23 głosów
ja na wykładach na studiach dowiedziaam się od logopedy żę jeśli dziecko do 4 roku życia nie mówi to jest to jeszcze dopuszczalne, dopiero po ukończeniu 4 lat należy isć do specjalisty. ale Ttwoja sytuacja jest ciut inna, córa po prostu idzie na łatwiznę, język migowy w zupełności jej wystarcza skoro mama wszysto rozumie gdy ona pokaże. dziewczyny mają rację, musisz niejako wymusić na niej aby zaprzestała "migów". mów ze nie wiesz o co jej chodzi, jeśli coś pokazuje np. daj mi pić" mów żeby powiedziała co chce,bo nie wiesz o co prosi,  spokojnie, bez nerwów, a na pewno zacznie się komunikować używając słów:)
odpowiedź 16 października 2013 przez użytkownika olamama2 (66,862)
+22 głosów
może ma ciężką mowę warto udać się do logopedy
 ale gdy dziecko mówi oo swojemu lub pokazuje na migi  warto udać że się nie rozumie i pytać chodzi ci o picie? powiedz pić
odpowiedź 16 października 2013 przez użytkownika martusia2420 (53,460)
+23 głosów
Warto jak najwcześniej czytać książeczki. Dzieci szybko zapamiętują. Zaczynają wcześniej mówić i mają większy zasób słownictwa i wspaniałą wyobraźnię. Najlepsze są do tego polskie rymowanki i krótkie wierszyki. Później można zacząć czytać dłuższe bajeczki czy opowiadania.Super jest jeśli my również sami opowiadamy bajki i nucimy piosenki. To naprawdę działa
odpowiedź 16 października 2013 przez użytkownika wiśnia1ak (3,755)
+22 głosów
przestan rozumiec jej "migi" bedzie musiala szukac innego sposobu porozumiewiania sie. A wogole cos mowi?
odpowiedź 17 października 2013 przez użytkownika sylwia n (12,526)
+18 głosów
też uważam że trzeba dziecko uczyć jak pokazuje palcem to mówić jej co to jest kilka razy aż powoli zacznie powtarzać
odpowiedź 20 października 2013 przez użytkownika monikadkr (50,555)
Nie można tego usprawiedliwiać 'ciężką mową' dziecka... studiuję logopedię i z ręką na sercu, radzę wybrać się do logopedy. Do 3 r.ż. dziecko tak naprawdę nabywa słownik a dokładnie wzrost słownictwa, zdolność mówienia - jej częstość, oczywiście jeszcze wtedy wszystkie aparaty artykulacyjne nie działają na najwyższym poziomie, ale też warto zauważyć, że zachodzą wtedy najważniejsze zmiany w mózgu malucha. Już między 2-3 r.ż. można stwierdzić opóźniony rozwój mowy i zacząć działać w kierunku naprawiania szkód.
Witaj!
Pierwsze kroki stawia Twoje maleństwo ale i Ty jako rodzic? Nie jesteś sam! Tutaj możesz zadawać pytania rodzicom i ekspertom oraz dzielić się wiedzą z innymi. Co więcej - za aktywność otrzymasz fantastyczne nagrody, upominki dla Ciebie i Twojego dziecka!

13,148 pytań

119,782 odpowiedzi

 1. MargaretaApp

  100 Punkty

 2. Selene355662

  100 Punkty

 3. KaseyMullins

  100 Punkty

 4. CletaHornick

  100 Punkty

...