Co zrobić, gdy dziecko budzi się w nocy?

pytanie zadane 23 sierpnia 2013 w 2 lata przez użytkownika Mamka2 (150)

37 odpowiedzi

+21 głosów
Gdy dziecko budzi się w nocy, po pierwsze przyjrzyj się jego rozkładowi dnia. Drzemka dziecka powyżej roku, po godzinie 15 zmniejszy jego potrzebę snu w nocy. Dlatego maluch powinien spać godzinę lub dwie do 13. Wbrew pozorom smyk, którego pozbawi się snu w ciągu dnia będzie gorzej zasypiał po zmierzchu.
Po całym dniu aktywności powinien nastąpić wieczorny, wyciszający rytuał. Dobrze sprawdza się tu czytanie bajki. Ucz dziecko zasypiać samodzielnie w łóżeczku, a jedynie w twojej obecności. Pomocna może w tym okazać się jego ulubiona zabawka, która ukoi jego nerwy. Początkowo maluch może się budzić trzy razy w nocy: około godziny 22, 2 oraz 6. Podczas takiej sytuacji nie zabieraj dziecka z łóżeczka, a jedynie uspokajaj je głaskaniem, bądź podaniem przytulanki.
Po pewnym czasie nawet taką interwencję możesz ograniczyć jedynie do mówienia do niego przez drzwi. Niech samo spróbuje zasnąć. Następnie spróbuj wstrzymywać swoją obecność,co najmniej dziesięć do piętnastu minut, podczas których dziecko może się okazać nie będzie potrzebowało twojej reakcji.
odpowiedź 23 sierpnia 2013 przez użytkownika słoneczko72 (1,823)
+19 głosów
sprawdź czy nie jest za wysoka temperatura w pomieszczeniu, może dziecku jest za gorąco, wprowadź wieczorne rytuały wyciszające,
odpowiedź 10 września 2013 przez użytkownika mama Milena (50,647)
+20 głosów
Gdy dziecko budzi się w nocy, bo jest wyspane należy kłaśc go nieco później spac. Zorganizowac tak czas, aby w dzień spalo mniej, a w nocy dłużej. Kolację warto podac nieco wczesniej, bo byc może dziecko budzi się ponieważ ma dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego
odpowiedź 11 września 2013 przez użytkownika daracz (48,398)
wcale nie musi być wyspane niestety :(
+20 głosów
Mniejsze dziecko może po prostu mieć mokrą pieluszkę lub potrzebować bliskości mamy, być głodne.
Starsze dziecko może mieć zły sen, lub przeżywać jakieś wydarzenie, wtedy przytulamy i głaszczemy dziecko, nie wybudzając jego jednak ze snu.
odpowiedź 13 września 2013 przez użytkownika Elina (2,375)
+20 głosów
Przyczyn może być wiele - u mnie zazwyczaj działało przytulenie, zaśpiewanie kołysanki lub położenie się na chwilę koło dziecka.
odpowiedź 14 września 2013 przez użytkownika Melka76 (26,953)
+21 głosów
Jeśli jest to małe dziecko może mieć mokrą pieluszkę, może coś go boleć. Jeśli większe to przytulić, pogłaskać , na chwile posiedzieć przy dziecku i odejść. Dziecko powinno spróbować samo zasnąć.
odpowiedź 17 września 2013 przez użytkownika mama1 (3,610)
+20 głosów
U dwulatka to raczej już nie pielucha jest przyczyną. dzieci w tym wieku miewają już koszmary senne więc to może być przyczyną. Jednak po co szukać tak daleko?
Może dziecko długo spało w ciągu dnia i nie jest zmęczone na tyle by przespać całą noc?
Może budzi je głód? dlatego spróbuj dać mu sycącą i powoli uwalniającą węglowodany kolację. Np gęstą kaszkę.
Może chce mu się pić?
odpowiedź 17 września 2013 przez użytkownika margolcia (6,782)
+17 głosów
a zasypia samo czy mu pomagasz? Bo generalnie dzieci budza sie kilka razy w ciagu nocy, tlo jedne potrafia dalej zapasc w sen a inne nie, bo np zasypialo trzymajac mame za reke albo widzac jej twarz, a po obudzeniu sie tego nie ma dlatgeo zaczynaja krzyczec lub plakac.
Jezeli zasypia samo moze ma zle sny
odpowiedź 21 września 2013 przez użytkownika sylwia n (12,526)
+19 głosów
może chce mu się pić, ma mokro chce się siku czegoś się boi coś je boli, warto powiedzieć przy dziecku chwilkę aż znów nie zaśnie
odpowiedź 21 września 2013 przez użytkownika martusia2420 (53,460)
+18 głosów
gdy były upaly mój roczny synek budzil się bardzo często, wypijal w nocy dwie butelki wody, budzi się tez gdy pojawia się nowy zabek, wtedy czasami podaje mu picie, jeśli nie chce to tylko smoczek pomaga, nic innego.
odpowiedź 6 października 2013 przez użytkownika olamama2 (66,862)
Witaj!
Pierwsze kroki stawia Twoje maleństwo ale i Ty jako rodzic? Nie jesteś sam! Tutaj możesz zadawać pytania rodzicom i ekspertom oraz dzielić się wiedzą z innymi. Co więcej - za aktywność otrzymasz fantastyczne nagrody, upominki dla Ciebie i Twojego dziecka!

13,148 pytań

119,781 odpowiedzi

...