Jak rozwijacie samodzielność dziecka ?

pytanie zadane 4 lutego 2015 w Inne przez użytkownika martynka002 (56,536)

13 odpowiedzi

+5 głosów
nie bronimy mu robić to co che , oczywiście w granicach rozsądku i tłumaczymy mu co może zrobić i pokazujemy jak - pomału ale się uczy a jeszcze 2 lat nie ma
odpowiedź 4 lutego 2015 przez użytkownika efffciaa (59,752)
+5 głosów
Staram się wyręczac dziecka w jego zajęciach, a jak coś robi, bo np. chce pomóc, to nawet jak zrobi źle to nie poprawiam przy nim, albo wspólnie robię tę czynnośc tłumacząc co zrobił źle, aby na następny raz już nie popełnił tego błędu
odpowiedź 4 lutego 2015 przez użytkownika daracz (48,398)
+6 głosów
Pozwalam córce na samodzielne mycie ząbków podczas dnia kiedy ma taką potrzebę natomiast wieczorem staram się umyć jej ząbki sama wiadomo na 2,5roku niekoniecznie są umyte:)))
Pozwalam na ubieranie samej choć staram się pomóc to powtarza w kółko-"ja siama" a potem poprawiam i pokazuję co jest nie tak:)
pozwalam na samodzielne korzystanie z papieru toaletowego i wycieranie pupy podczas siusiania-bo znów jest-"ja siama"
Po przyjściu z dworu mała sama rozbiera się z kurteczki,butów,czapki i co tam że rzucone w przedpokoju ważne że "siama"
poza tym pozwalam na pomaganie mi przy wycieraniu kurzów z mebli bo córcia sama chce ściereczkę:)i sama chce pomagać przy wyciąganiu ubrań z pralki i podczas wieszania ich na suszarce:)
nie mam nic przeciwko owszem czynności wykonuję dłużej ale z taką pomocą to aż się buzia cieszy:)
odpowiedź 4 lutego 2015 przez użytkownika Caterinia28 (6,317)
+4 głosów
Moja jest jeszcze mała, ale juz teraz staram się jej nie wyręczać np. gdy ma problem z wyciągnięciem jakiejś zabawki, bo trzeba w to włożyć trochę więcej siły to najpierw czekam jakiś czas i zazwyczaj jednak jej się udaje. Nie pędzę od razu na pomoc.
odpowiedź 4 lutego 2015 przez użytkownika Monia8510 (29,845)
+4 głosów
Mój synek chce robić wszystko to co ja, więc odkurza ze mną myje podłogę mopem, pomaga rozładować zmywarkę, wyjmować i wieszać pranie itd. Wiadomo że robi to pod kontrolą i byle jak ale on się cieszy a ja mam go cały czas na oku.
odpowiedź 5 lutego 2015 przez użytkownika Antulek (2,801)
+4 głosów
od poczatku nie zabraniam mu robic czegoś do czego się garnie i chce próbowac. jest bardzo samodzielny dzięki temu.
odpowiedź 9 lutego 2015 przez użytkownika magdab (36,208)
+4 głosów
Córka samodzielności uczy się głównie w przedszkolu - tam musi się sama obsłużyć. W domu zachęcamy Ją do podobnego zachowania, żeby nabierała wprawy, ale, ponieważ jest niejadkiem, często karmię Ją, żeby zjadła więcej treściwego, a nie samo rzadkie, albo same ziemniaki.
odpowiedź 22 marca 2015 przez użytkownika Zabapacyna (30,724)
+2 głosów
kiedy córka chciała zrobić coś sama to jej na to pozwalałam.
odpowiedź 29 kwietnia 2015 przez użytkownika marzena38 (55,162)
+2 głosów
nie wyręczam we wszystkim dziecka, nie biegnę za każdym razem kiedy zawoła, jeżeli chce spróbować zamiatać albo ścierać kurze to jej pozwalam na to, najwyżej później poprawię. Razem zbieramy zabawki, wieszamy pranie, staram się uczyć dzieci, że dom to obowiązek całej rodziny, a nie tylko rodziców. Starsza córka nie lubi gdy ktoś jej rozczesuje włosy, więc zaproponowałam aby robiła to sama, a ja tylko zapnę spinki, czy zrobię kitki.
odpowiedź 10 czerwca 2015 przez użytkownika inreii (130,573)
+2 głosów
No moje dziecko odkąd idą mu zęby to tylko na rękach mamusi, więc zero samodzielniści. A przepraszam ... samo je i gardzi gdy chcę mu dać łyżeczkę.
odpowiedź 11 czerwca 2015 przez użytkownika brzoza1126 (51,913)
Witaj!
Pierwsze kroki stawia Twoje maleństwo ale i Ty jako rodzic? Nie jesteś sam! Tutaj możesz zadawać pytania rodzicom i ekspertom oraz dzielić się wiedzą z innymi. Co więcej - za aktywność otrzymasz fantastyczne nagrody, upominki dla Ciebie i Twojego dziecka!

13,148 pytań

119,782 odpowiedzi

...