Czym jest przepuklina pępkowa?

pytanie zadane 22 sierpnia 2013 w Noworodek przez użytkownika kokarda (760)

19 odpowiedzi

+16 głosów
Przepuklina pępkowa pojawia się, gdy po odpadnięciu kikuta pępowiny pierścień pępkowy nie zamknie się całkowicie. Przepuklina o pierścieniu mniejszym niż półtora centymetra ustąpi samoistnie w ciągu dwóch lat.
odpowiedź 22 sierpnia 2013 przez użytkownika słoneczko72 (1,823)
+15 głosów
Przepuklina pępkowa pojawia się, gdy jelito, tkanka tłuszczowa lub płyn przeciskają się przez słaby punkt w mięśniach brzucha dziecka. W rezultacie powstaje wybrzuszenie w pobliżu pępka lub w jego środku. Przepuklina może wyglądać jak obrzęk pępka. Przypadłość ta może być obecna u dziecka już w momencie narodzin. Przepuklina pępkowa nie jest zwykle bolesna lub groźna, i często sama ustępuje nawet bez podjęcia leczenia do około drugiego roku zycia.
odpowiedź 19 września 2013 przez użytkownika Melka76 (26,953)
+12 głosów
Przepuklina pępkowa pojawia się, gdy jelito, tkanka tłuszczowa lub płyn przeciskają się przez  punkt w mięśniach brzucha dziecka który jest słaby. Przez to powstaje wybrzuszenie blisko pępka lub w  środku.  Może ona wyglądać jakby  pępek był obrzęknięty.. Może ona pojaić się już  u dziecka  w momencie narodzin,  nie jest zwykle bolesna lub groźna, i często sama ustępuje.Mała przepuklina pępkowa w ogóle nie wymaga leczenia zaleca się tylko, aby dziecko, było  układane na brzuszku, bo w ten sposób wzmacniają się mięśnie brzucha. Jeśli przepuklina jest większa, to niektórzy lekarze stosują plastrowanie.
odpowiedź 20 września 2013 przez użytkownika mama Milena (50,647)
+15 głosów
Przepuklina pępkowa jest zazwyczaj widoczna u dziecka kilka tygodni po porodzie, gdy kikut pępowiny odpadnie. Czasami jednak przypadłość ta pojawia się, gdy dziecko jest nieco starsze. Gdy dziecko ma przepuklinę pępkową, rodzice mogą dostrzec miękkie wybrzuszenie pod skórą pępka, które lekarz może częściowo wcisnąć do środka. Przepuklina może być bardziej widoczna, gdy dziecko siedzi, stoi lub wysila mięśnie brzucha, płacząc, kaszląc lub wypróżniając się. Rozmiar przepukliny różni się u poszczególnych dzieci, wybrzuszenie rzadko osiąga jednak rozmiar 2,5 cm. Większość dzieci nie odczuwa bólu w związku z tą przypadłością. Jeśli jednak dziecko wymiotuje lub ma oznaki infekcji (zaczerwienienie lub obrzęk w okolicy pępka), należy skontaktować się z lekarzem.

Diagnoza i leczenie przepukliny u dzieci

Lekarz jest zwykle w stanie zdiagnozować u dziecka przepuklinę pępkową, oglądając brzuch małego pacjenta. Jeśli dziecko ma przepuklinę, pediatra sprawdza jej rozmiar i kształt, a także upewnia się, czy można wcisnąć ją z powrotem. Jeżeli przepuklina zaczyna się zamykać, należy regularnie pojawiać się z dzieckiem na wizytach kontrolnych.

 Przepuklina pępkowa zanika zwykle samoistnie jeszcze przed ukończeniem przez dziecko pierwszego roku życia. Jeśli przepuklina nie zamknie się przed piątymi urodzinami dziecka, najprawdopodobniej konieczna będzie operacja. Zabieg chirurgiczny może być przeprowadzony nawet wcześniej, jeżeli przepuklina jest duża i nie wydaje się zamykać przed drugimi urodzinami dziecka, a także gdy pojawia się dodatkowy problem, na przykład infekcja. Operacja jest wskazana również wtedy, gdy rodzice lub dziecko nie akceptują jej wyglądu. Mały pacjent może zwykle wrócić do domu jeszcze tego samego dnia. Oprócz usunięcia przepukliny można zdecydować się na poprawę wyglądu pępka dziecka, gdy przepuklina była bardzo duża i został po niej nadmiar skóry. Powikłania po operacji przepukliny pępkowej są rzadkością. Lekarz informuje wcześniej rodziców, czego należy się spodziewać po zabiegu. Aby upewnić się, że dziecko wraca do pełni sił, należy przeprowadzić wszystkie zalecane przez lekarza badania i stosować się do wytycznych specjalisty.
odpowiedź 7 października 2013 przez użytkownika olamama2 (66,862)
+13 głosów
u dzieci do drugiego toku życia może wystąpić prepuklina pępkowa, która zamyka się sama.
odpowiedź 21 listopada 2013 przez użytkownika mistrzyni4145 (52,291)
+11 głosów
nigdy o tym nie słyszałam
odpowiedź 5 stycznia 2014 przez użytkownika monikadkr (50,555)
+11 głosów
Olamama2 to chyba jest pediatrą :) napisała wszystko co trzeba wiedziec na ten temat.
odpowiedź 27 stycznia 2014 przez użytkownika hkama (38,207)
+11 głosów
to prawda odpowiedż super
odpowiedź 31 stycznia 2014 przez użytkownika monikadkr (50,555)
+11 głosów
Przepuklina pępkowa występuje wtedy, gdy po odpadnięciu kikuta pępowiny pierścień pępkowy nie zamknie się całkowicie.
odpowiedź 30 listopada 2014 przez użytkownika hkama (38,207)
+10 głosów
Olamama opisała to dokładnie
odpowiedź 10 stycznia 2015 przez użytkownika mama_28 (59,613)
Witaj!
Pierwsze kroki stawia Twoje maleństwo ale i Ty jako rodzic? Nie jesteś sam! Tutaj możesz zadawać pytania rodzicom i ekspertom oraz dzielić się wiedzą z innymi. Co więcej - za aktywność otrzymasz fantastyczne nagrody, upominki dla Ciebie i Twojego dziecka!

13,148 pytań

119,782 odpowiedzi

...