Jak prawidłowo resuscytować niemowlę?

pytanie zadane 22 sierpnia 2013 w Noworodek przez użytkownika zaniepokojonamama (180)

19 odpowiedzi

+17 głosów
Ułóż niemowlę i trzymaj stabilnie jedną ręką jego główkę, a palcem wskazującym drugiej unieś podbródek, w ten sposób udrożnisz drogi oddechowe. Jeśli dziecko jest nieprzytomne, nieoddychające, ale z oznakami życia, zastosuj 2 oddechy ratownicze. Aby to zrobić, obejmij usta i nos dziecka robiąc delikatny wydech. Po tym sprawdź krążenie. Następnie wykonaj oddech zastępczy z częstotliwością jeden wdech, co trzy sekundy do powrotu oddechu lub przybycia pomocy. Sprawdzaj też krążenie, co minutę.
Jednak, jeśli niemowlę jest nieprzytomne, nieoddychające, bez oznak życia udrożnij drogi oddechowe palcem wskazującym, druga ręką przytrzymuj stabilnie główkę, a następnie uciśnij 5 razy klatkę piersiową na linii łączącej mostek z sutkami dziecka. Wykonaj to dwoma palcami na głębokość 2 centymetrów. Potem wykonaj oddech zastępczy. Należy to robić raz na każde 5 uciśnięć.
odpowiedź 22 sierpnia 2013 przez użytkownika żabcia83 (1,479)
+15 głosów
dostałaś odpowiedz a ja tylko dodam że jeśli dziecko ci się czymś zakrztusi weź do góry nogami i ręką ułożona nie na płasko tylko w łyżeczke uderz mocno w plecy mój syn zakrztusił się moim mlekiem stracił przytomność był cały siny pogotowie przyjechało i w taki sposób go ratowało przeszłam szybki kurs pomocy i niestety musiałam kilka razy go zastosować bo mój syn sie często krztusił mimo iz karmiłam piersią
odpowiedź 19 września 2013 przez użytkownika mama Milena (50,647)
+15 głosów
uważam ze każdy rodzic powinien przejść kurs pierwszej pomocy nikt nie myśli ze może się stać coś dziecku uważa że daje mu 100 % bezpieczeństwo ale trzeba być przygotowanym na wszystko tym bardziej  stresie człowiek głupieje ja nie wiedziałam jak zareagować gdy mój syn robił się siny tracił przytomność bo się zakrztusił  dopiero jak lekarz z pogotowia go uratował wszystko wytłumaczył umiałam reagować bo niestety musiałam jeszcze kilka razy to robić syn bardzo sie  krztusił
odpowiedź 22 września 2013 przez użytkownika mama Milena (50,647)
+16 głosów
Tak jak mama Mileny uważam że każdy człowiek obowiązkowo powinien przejśc kurs pierwszej pomocy co kilka lat powtarzany. My z mężem specjalnie zapisaliśmy sie na taki kurs jak nasza córka była mała i mimo że bardzo uważaliśmy i słuchaliśmy to dzisiaj po 3 latach wielu rzeczy nie pamiętamy......
odpowiedź 23 września 2013 przez użytkownika Melka76 (26,953)
+16 głosów
zabcia83 dobrze to opisała. ja miałam pierwszą pomoc na studiach, na jednym i na drugim kierunku, i dużo pamiętam, wiem jak postępować ale niestety nie jestem pewna czy w sytuacji zagrozenia życia mojego dziecka umiałabym resuscytować prawidło, szok i strach biorą górę czasami. poza tym z każdym dniem coś tam ulatuje z pamięci...
odpowiedź 14 października 2013 przez użytkownika olamama2 (66,862)
+12 głosów
jest to bardzo ważna umiejętność NIESTETY nie mam jej w jednym paluszku, a uwązam że powinnam:(
odpowiedź 8 grudnia 2013 przez użytkownika bozena (55,908)
+10 głosów
ja niestety nie umiem chociaż nawet w szkole tego ucza ale nie pamiętam
odpowiedź 5 stycznia 2014 przez użytkownika monikadkr (50,555)
+11 głosów
Zgodnie z wytycznymi z 2005 roku, istnieje następujący podział: noworodek - od urodzenia do 1 miesiąca życia, niemowlę - od 1 miesiąca życia do 1 roku życia, dziecko- od 1 roku życia do okresu pokwitania.

Ważne - nie jest ważne ścisłe określenie wieku dziecka, jeśli ratownik uważa, że poszkodowany jest dzieckiem, należy użyć algorytmów dla pacjentów pediatrycznych.

Po stwierdzeniu zatrzymania krążenia należy wykonać 5 oddechów ratowniczych, a następnie rozpocząć resuscytację w stosunku 30 uciśnięć klatki piersiowej do 2 oddechów ratowniczych.

U dzieci bardzo ważnych jest tych 5 pierwszych oddechów ratowniczych, ponieważ jak u dorosłych najczęstszymi przyczynami nagłego zatrzymania serca są przyczyny kardiologiczne, tak u dzieci powodujące niewydolność oddechową.

Resuscytację dziecka prowadzi się do momentu: powrotu oddychania i krążenia, przekazania poszkodowanego lekarzowi lub zmęczenia ratownika uniemożliwiającego dalszą akcję ratunkową.

Ratownicy medyczni pokazują krok po kroku jak przeprowadzić BLS u dziecka.

Poniżej filmik nakręcony przez ratowników, pokazujacy jak to prawidłowo wykonać:
http://www.youtube.com/watch?v=giYbu4bEQzM
odpowiedź 26 stycznia 2014 przez użytkownika hkama (38,207)
+11 głosów
tak popieram każdy rodzic powinien mieć zrobiony taki kurs, ale nie tylko rodzic każdy człowiek, i powtarzać go co jakiś czas
odpowiedź 27 stycznia 2014 przez użytkownika Mama Kini (40,494)
+10 głosów
Dokładanie tak jak żabcia83 napisała. Jest też filmik instruktazowy.
odpowiedź 30 listopada 2014 przez użytkownika hkama (38,207)
Witaj!
Pierwsze kroki stawia Twoje maleństwo ale i Ty jako rodzic? Nie jesteś sam! Tutaj możesz zadawać pytania rodzicom i ekspertom oraz dzielić się wiedzą z innymi. Co więcej - za aktywność otrzymasz fantastyczne nagrody, upominki dla Ciebie i Twojego dziecka!

13,148 pytań

119,781 odpowiedzi

...