Jak odróżnić czy dziecko jest głodne, czy ma ochotę tylko possać?

Skąd mam wiedzieć, czy moje maleństwo potrzebuje pokarmu, czy po prostu ma ochotę na ssanie?
pytanie zadane 22 sierpnia 2013 w 0-6 miesięcy przez użytkownika małgorzata (633)

31 odpowiedzi

+24 głosów
Płacz dziecka z powodu głodu objawia się często, gdy po lekkim dotknięciu dziecka, obraca ono głowę w kierunku mamy i otwiera buzię w poszukiwaniu piersi. Dodatkowo po podaniu smoczka maluch nadal marudzi, a uspokaja się dopiero po karmieniu.
odpowiedź 22 sierpnia 2013 przez użytkownika żabcia83 (1,479)
+21 głosów
Ja - wbrew zaleceniom lekarzy i róznych pism - nigdy nie byłam zwolenniczką karmienia na żadanie. I przy pierwszym dziecku i przy drugim od samego początku starałam się wprowadzić godziny (oczywiście troche elastyczne godziny) pór karmienia. Sprawdziło się to w obu przypadkach w związku z czym wiedziałam czy dziecko płacze z głodu (bo już nadchodzi pora karmienia) czy nie. Poza tym w miarę upływu czasu - na prawde da się rozpoznac rodzaje płaczu dziecka. Polecam książkę Tracy Hogg Język niemowląt - która przy pierwszym dziecku była dla mnie  - totalnego laika w sprawach dzieci - ogromną pomocą podczas opieki nad córką przez pierwsze miesiące. Polecam też zeszyt wg Tracy z zapiskami kiedy i ile dziecko zjadło, kiedy i ile spało, kiedy robiło kupkę itp. Dla mnie był on bardzo pomocny - bo szczególnie na początku nie pamiętałam ( w tym nawale zajęć ;-) kiedy mała dokładnie spała, czy zrobiła kupke itp.
odpowiedź 11 września 2013 przez użytkownika Melka76 (26,953)
+22 głosów
Szybko zorientujesz się, kiedy dziecko jest naprawdę glodne. Nie masz się czym niepokoic. Nawet jeżeli dziecko chce tylko się przytulic to należy mu również to umożliwic. Poza tym jak dziecko jest glodne to ssie energicznie i nie grymasi przy piersi.
odpowiedź 15 września 2013 przez użytkownika daracz (48,398)
+19 głosów
dziecko może byc głodne może miec potrzebę possania co jest naturalne i nie można mu tego zabraniać (kobiety które nie karmią piersią tą potrzebę zastępują smoczkiem) a często dziecko poprostu chce sie napić a pierwszy pokarm który "wylatuje" nie jest odżywczy tylko służy właśnie do zaspokojenia pragnienia dziecka wiec stałe wprowadzenie godzin karmienia uniemożliwią zaspokajanie pragnienia dziecka
odpowiedź 20 września 2013 przez użytkownika mama Milena (50,647)
+20 głosów
Możesz spróbować dać dziecku smoczek jak zacznie marudzić wtedy nie o to chodziło, ale może po prostu dziecku chcieć się pić, a tak zaspakaja karmienie przed normalnym pełno wartościowym pokarmem leci pokarm który zaspokaja pragnienie
odpowiedź 22 września 2013 przez użytkownika martusia2420 (53,460)
+21 głosów
jeśli tylko lekko ssie, ciumka piers i nie slychac ze polyka mleko to znaczy ze nie jest glodne lecz miało ochote na Przytulanki z mama i cycusiem.
odpowiedź 9 października 2013 przez użytkownika olamama2 (66,862)
+21 głosów
Wtedy kiedy go odstawisz po karmieniu zasypia i  śpi dobrze .a kiedy chce sobie possać słychać że nie przełyka tylko porusza buzią
odpowiedź 24 października 2013 przez użytkownika Estera (2,748)
+20 głosów
dziecko głodne intensywnie ssie, natomiast jeśli przysypia to oznacza że potrzebuje blikości czy też odzywa się odruch ssania więc należy zastanowić się nad wprowadzeniem smoczka
odpowiedź 6 grudnia 2013 przez użytkownika agas (6,546)
+17 głosów
Dziecko po przystawieniu do piersi pije bez przerwy około 10 min potem juz tylko sie bawi
odpowiedź 7 grudnia 2013 przez użytkownika Nensi Nknk (16,752)
+16 głosów
tak na dobrą sprawę nie ważne czy to odróżniasz bo tak czy siak musisz go przystawić do piersi bo się tego domaga i placze:) jeśli jest głodne to będzie ssac a jak nie to tylko posmokcze i zasnie:)
odpowiedź 7 grudnia 2013 przez użytkownika bozena (55,908)
Witaj!
Pierwsze kroki stawia Twoje maleństwo ale i Ty jako rodzic? Nie jesteś sam! Tutaj możesz zadawać pytania rodzicom i ekspertom oraz dzielić się wiedzą z innymi. Co więcej - za aktywność otrzymasz fantastyczne nagrody, upominki dla Ciebie i Twojego dziecka!

13,148 pytań

119,781 odpowiedzi

...