Czy wasze dzieci też nie czują lęku?

Córka ma 17 miesięcy i w ogóle się niczego nie boi!
Schodzi z czegoś to czasami tak nieostrożnie, że tłumaczenia nic nie dają. W ostatnim czasie mocno upadła przez takie coś - raz poleciała do tyłu na plecy i rąbła nawet głową, a raz na boki też fikuśnie poleciała że uderzyła się mocno. Ale dalej schodzi tak samo! Dalej robi wszystko by coś zrobić. A jak nikt nie zwraca na nią uwagi to specjalnie uderza głową o wszystko co się da. JAk nauczyć takie dziecko aby uważało?
Naprawdę codziennie po wiele razy tłumaczymy, ale kiedy przyniesie to skutki?
pytanie zadane 18 września 2014 w 2 lata przez użytkownika MamaWi (53,285)

19 odpowiedzi

+10 głosów
Normalne taki wiek, z czasem albo jej to przejdzie albo będzie taka.
odpowiedź 18 września 2014 przez użytkownika aniunia811 (48,406)
+10 głosów
Podobno poki nie sprobuje to sie nie nauczy.. niestety nie zawsze to prawda. Gdy moj synek dotknal grzejnika gdy byl cieply, zrozumial, ze ała znaczy cieply, goracy.. i od tego czasu jest delikatny gdy wymawiamy to slowo..
Ale np. Gdy dziecko uczy sie chodzic, to czesto sa upadki.. dzieki upadkom Uczy sie kontrolowac swoje cialo.. i w koncu z czasem przestaje upadac...
odpowiedź 18 września 2014 przez użytkownika mama:-) Beata (26,836)
+10 głosów
Ale mi zależy na tych upadkach jak spada np. z  łóżka bądź kanapy - sama sobie winna jest, bo wstaje i źle schodzi.
odpowiedź 18 września 2014 przez użytkownika MamaWi (53,285)
+10 głosów
Wg mnie po prostu powinnaś jej tłumaczyć. Ja swojej mówię ileś razy wreszcie walnie bo nie słuchała to mówię że nawet niech nie próbuje płakać bo to jej wina bo się nie posłuchała. Ale wiadomo moja ma 5 lat to jest inaczej. I tak u nas to działa. Synuś natomiast widać że generalnie jest dużo mniej ostrożny niż była Julcia w jego wieku, ona wtedy jak coś to starała się jak najdelikatniej upaść by nic sobie nie zrobić. A młody hmm staje przy wszystkim nie patrzy że mu coś zaraz odjedzie, odsunie i się i on gruchnie, ważne jest tu i teraz. Mam nadzieję że mu z wiekiem przejdzie :D
odpowiedź 18 września 2014 przez użytkownika aniunia811 (48,406)
+10 głosów
ja myśle, że to przechodzi z czasem. takie dziecko jest za małe żeby zrozumieć że może sobie zrobić krzywdę. wiesz ile razy ja powtarzam mojej 3,5 letniej vćórce, że ma uważać bo sobie krzywdę zrobi a ona i tak swoje. aczkolwiek widać, że niektóre niebezpieczeństwa już potrafi przewidzieć.
odpowiedź 18 września 2014 przez użytkownika Judyta (3,908)
+10 głosów
naucz ja schodzic z lozka.. - najpierw ma sie obrocic na brzuszek, a potem nozkami schodzic coraz nizej..tak samo w przypadku kanapy.... ucz do skutku..
Moj Synek za jazdym razem jak wejdzie na kanape Wygina sie, bawi sie, a ja boje sie o niego, by sobie krzywdy nie zrobil... w koncu nauczyl sie schodzic z kanapy.. moj lęk o niego jest niec mniejszy, choc nigdy niewiadomo Co  takiemu strzeli do glowy:-)
odpowiedź 19 września 2014 przez użytkownika mama:-) Beata (26,836)
+10 głosów
Ona umie schodzić z łóżka pięknie- obraca się i schodzi do tyłu, ale kiedy biega po domu, rozpiera ją energia - często o tym zapomina. Robi wszystko na szybko.
odpowiedź 19 września 2014 przez użytkownika MamaWi (53,285)
+10 głosów
To normalne. Trzeba tłumaczyć ciągle dziecku i pilnować. Ponadto zadbaj o zabezpieczenie domu przed dzieckiem (kontakty itepe)
odpowiedź 6 października 2014 przez użytkownika marrika (29,451)
+10 głosów
może ona po prostu robi ci na złośc, bo widzi że cię to irytuje. albo chce po prostu żębyś ciągle na nią patrzyła upominała, pilnowała, i dlatego jest nieostrożna. a tak w ogóle to 17 miesięcy to jeszcze małe dziecko. z czasem zrozumie i na pewno będzie się bać. ale kiey to nie wiem, rożnie to bywa, dzieci rozwijają się w różnym tempie.
odpowiedź 8 grudnia 2014 przez użytkownika olamama2 (66,862)
+9 głosów
Albo chce zwrócić twoją uwagę.  Uczenie i tłumaczenie.
odpowiedź 23 stycznia 2015 przez użytkownika mama_28 (59,613)
Witaj!
Pierwsze kroki stawia Twoje maleństwo ale i Ty jako rodzic? Nie jesteś sam! Tutaj możesz zadawać pytania rodzicom i ekspertom oraz dzielić się wiedzą z innymi. Co więcej - za aktywność otrzymasz fantastyczne nagrody, upominki dla Ciebie i Twojego dziecka!

13,148 pytań

119,781 odpowiedzi

...