jak rozdzielić obowiązki między dziećmi

Mam 4 Dzieci i nie wiem jak rozdzielić obowiązki.półtora roczne , letnie i 2 9 letnih.
pytanie zadane 16 września 2014 w Powyżej 4 lat przez użytkownika silvla740 (294)

14 odpowiedzi

+5 głosów
Oj to ciężko. te najmłodsze można ( a raczej już należy) uczyć, że sprząta się po swojej zabawie. Starsze dziecko może pomagać w np. ścieraniu kurzy (tam gdzie sięgnie), zamiataniu...
JA jak miałam 7 lat to już musiałam dużo umieć. A w wieku 10 już musiałam uczyć się gotować.
Ale myślę, że najstarsze dziecko może pomagać w codziennych obowiązkach. Podpatrywać co robi mama.
odpowiedź 16 września 2014 przez użytkownika MamaWi (53,285)
+5 głosów
najwięcej obowiązków powinni mieć ci najstarsi, ale wydaje mi się że każde powinno mieć jakieś, chociażby sprzątanie zabawek przez te maluszki.
odpowiedź 17 września 2014 przez użytkownika aniunia811 (48,406)
+6 głosów
Dzisiejsze realai są nieco inne niz te nasze z dzieciństwa, dzieci są mniej samodzielne ale tylko dlatego, że rodzice za wszelką cenę chcą dzieciaki we wszystkim wyreczać a to nie jest droga do sukcesu.
odpowiedź 18 września 2014 przez użytkownika aniamm (476)
+5 głosów
Myślę, że to zależy jakie generalnie obowiązki chcesz aby twoje dzieci wykonywały. dla maluchów to nawet umycie rączek jest obowiązkiem czego nie możnapowiedzieć już o 9latku. jednak ouogólnienie, że to najstarsze powinno mieć najwięcej obowiązków też nie jest dobre. Ono pewnie chodzi do szkoły, uczy się i to jest już bardzo duży obowiązek, więcobarczanie go/jej jeszcze dużo większą ilością obowiązków w domu też nie jest moim zdaniem dobrym wyjściem. no i co najwazniejsze i czego ja zawszę pilnuję. moje młodsze dziecko jest moim dzieckiem i nigdy nie mówię starszemu, że musi mi pomóc przy bracie czy musi się zając młodszym braciszkiem. a wielu rodziców uważa że pomaganie przy młodszym rodzeństwie to obowiązek dla tego starszego dziecka.
Może maluchy niech sprzątną klocki z podłogi, posadzą maskotki na półce itp. a starszak pomoże ci poodkurzać albo wyrzucić smieci?
odpowiedź 18 września 2014 przez użytkownika Judyta (3,908)
+4 głosów
obojętnie jak rozdzielisz wiadomo ,że te najstarsza będą narzekały i czuły się niesprawiedliwie.
odpowiedź 7 grudnia 2014 przez użytkownika mama30 (63,806)
+5 głosów
9 latek może już sporo zrobić, zastanów się w czym może ci pomóc, a te mniejsze to mysle że jedynie w swoim pokoju zabawki mogą sprzatac.
odpowiedź 8 grudnia 2014 przez użytkownika olamama2 (66,862)
+4 głosów
młodsze maluchy są chyba jeszcze za małe na jakieś konkretne obowiązki, namawiaj ich aby w formie zabawy uczyły się tobie pomagać i takich podstawowych zasad jak składanie po sobie np. zabawek, starsze myślę, że już powinien mieć jakieś obowiązki np. posprzątanie pokoju swojego
odpowiedź 10 stycznia 2015 przez użytkownika mama_28 (59,613)
+3 głosów
Wydaje mi się, że dzieciom trzeba tłumaczyć, że właśnie dla 9cio latka obowiązkiem jest chodzenie do szkoły, odrabianie lekcji i właśnie np wyniesienie śmieci, najmłodsze mogą oczywiście zbierać zabawki, ale czasem róbcie coś wszyscy razem, żeby dzieci wiedziały, że owszem, każdy ma swoje obowiązki, ale jesteście rodziną i się wspieracie, czasem wszyscy pomagają Tobie w kuchni, czasem najmłodszemu zbierać klocki.
odpowiedź 13 stycznia 2015 przez użytkownika sylwiaa (15,677)
+3 głosów
Nie wiem dokładnie ile twoje dzieci mają lat bo chyba jedno uciekło. Ale należy dostosować obowiązki do wieku. Mogą pomóc przy wynoszeniu śmieci, mogą po zabawie po sobie sprzątać, mogą pomóc coś na dworze zrobić. Pomogą przy robieniu kanapek na śniadanie, mogą podlać kwiatki w domu. Starsze mogą robić odpowiedzialniejsze rzeczy a młodsze jakieś drobne.
odpowiedź 18 czerwca 2015 przez użytkownika pink086 (69,232)
+2 głosów
Logicznie i nie przeciążać dzieci.
odpowiedź 28 listopada 2015 przez użytkownika Alexanndra (184,690)
Witaj!
Pierwsze kroki stawia Twoje maleństwo ale i Ty jako rodzic? Nie jesteś sam! Tutaj możesz zadawać pytania rodzicom i ekspertom oraz dzielić się wiedzą z innymi. Co więcej - za aktywność otrzymasz fantastyczne nagrody, upominki dla Ciebie i Twojego dziecka!

13,148 pytań

119,782 odpowiedzi

...