Pierwsza pomoc przy użądleniu Osy!

Jak pomóc dziecku?
Co Wy robicie w takiej sytuacji?
Wiem, że trzeba obserwować dziecko, wyciągnąć żądło... Czy taka sama procedura jak przy użądleniu pszczoły?
pytanie zadane 5 września 2014 w Inne przez użytkownika MamaWi (53,285)

15 odpowiedzi

+3 głosów
Tak myśle że tak , należy zrobić okład by nie puchło miejsce, można z sody która ściąga opuchliznę, najlepiej posmarować czymś by nie swędziało, by nie drapać i nie roznosić jadu dalej i podać wapno do picia. Jeśli dziecko podejrzane jest o jakiekolwiek alergie to bacznie obserwować i jak coś niepokoi to lekarz
odpowiedź 5 września 2014 przez użytkownika aniunia811 (48,406)
+4 głosów
Czyli tak samo jak przy pszczole :)
A to już mamy za sobą ;)
odpowiedź 5 września 2014 przez użytkownika MamaWi (53,285)
+4 głosów
I oby więcej was nie spotkało, będę trzymała kciuki :D
odpowiedź 5 września 2014 przez użytkownika aniunia811 (48,406)
+4 głosów
A ja będę uciekała od os i pszczół :)
odpowiedź 5 września 2014 przez użytkownika MamaWi (53,285)
+4 głosów
ja panicznie boję się os i pszczół. Jak mnie ugryzła, to wypiłam wapno i mi pomogło i posmarowałam fenistilem. wystarczyło.
odpowiedź 5 września 2014 przez użytkownika Judyta (3,908)
+4 głosów
Ostatnio mojego syna użądliła osa w paluszek.Posmarowałam mu to fenistilem,ale wytarł do koszulki,ukroiłam plaster pomidora i przyłożyłam wtedy trochę się uspokoił a na koniec przykładałam kostkę lodu wtedy już się śmiał bo kostka ciągle mi uciekała.Różnica jest taka między pszczołą a osą,że osa nie zostawia żądła i może więcej razy dziabnąć.A pszczoła żądli raz zostawia żądło i zdycha
odpowiedź 5 września 2014 przez użytkownika kasiula82 (25,524)
+4 głosów
A na co pomidor? W czym pomaga? Nie słyszałam o tym aby pomidora przystawiać... My jak użądliła małą pszczoła to cebulę przystawiliśmy
odpowiedź 6 września 2014 przez użytkownika MamaWi (53,285)
+4 głosów
robic okład z wody z octem, i obserwować dziecko.
odpowiedź 8 grudnia 2014 przez użytkownika olamama2 (66,862)
+4 głosów
mnie jak osa użądliła, to straciłam przytomność, więc dziecko chyba od razu zawiozłabym na pogotowie
odpowiedź 8 stycznia 2015 przez użytkownika sylwiaa (15,677)
+2 głosów
Pomoc przy ukąszeniu osy:
1. W odróżnieniu od użądlenia przez pszczołę, po użądleniu osy nie ma konieczności usuwania żądła. Musisz skupić się tylko na zneutralizowaniu skutków działania jadu. Zwróć uwagę czy nie pojawiła się żadna reakcja uczuleniowa. U osób uczulonych na jad osy objawy widoczne są natychmiast po ukąszeniu. Niezbędne jest wówczas szybkie leczenie, aby uniknąć wstrząsu anafilaktycznego, który może doprowadzić do zatrzymania akcji serca i śmierci.
2. Jeśli ty lub twoje dziecko zostanie użądlone przez osę, natychmiast podejmij akcję łagodzenia bólu i neutralizowania jadu. Na miejsce ukąszenia zastosuj okład z lodu lub ściereczki zamoczonej w zimnej wodzie. Jeśli korzystasz z lodu, najpierw zawiń go w ściereczkę, a później przyłóż na bolące miejsce. Staraj się obniżać temperaturę miejsca ukąszenia przez około 30 minut.
3. Wacik bawełniany lub ręcznik papierowy nasącz kwaśnym roztworem. Możesz do tego celu wykorzystać sok z cytryny lub ocet. Zwilż miejsce ukąszenia, tak by płyn dostał się do wewnątrz otworu po żądle. Kwaśny płyn zneutralizuje jad i przyniesie ulgę.
4.  Nałóż na obszar użądlenia krem do stosowania miejscowego, aby złagodzić pieczenie po zastosowaniu kwaśnego roztworu.
5. Dostępne bez recepty leki przeciwhistaminowe mogą zmniejszyć stan zapalny i uczucie swędzenia po użądleniu osy.
6. Szczególną ostrożność zachowaj podczas spożywania na zewnątrz pokarmów lub napojów. Jeśli nie zauważysz, że usiadła na nich osa i weźmiesz je do ust, rozdrażniony owad może użądlić cię wewnątrz jamy ustnej. Aby nieco zminimalizować ból i obrzęk, zacznij ssać kostkę lodu. Użądlenie wewnątrz ust może od razu wywołać reakcję uczuleniową, obserwuj poszkodowanego i podejmij natychmiastowe działania.
Oto przydatny link: http://www.grabieniec.pl/pokaz_artykul.php?id_artykulu=733
odpowiedź 1 kwietnia 2015 przez użytkownika Alexanndra (184,690)
Witaj!
Pierwsze kroki stawia Twoje maleństwo ale i Ty jako rodzic? Nie jesteś sam! Tutaj możesz zadawać pytania rodzicom i ekspertom oraz dzielić się wiedzą z innymi. Co więcej - za aktywność otrzymasz fantastyczne nagrody, upominki dla Ciebie i Twojego dziecka!

13,148 pytań

119,781 odpowiedzi

...