4-latek słabo mówi

Witam,
może tu znajdę pomoc. Mój syn ma 4,3 latka. Jego mowa jest bardzo słaba. Na dzień dzisiejszy powtórzy wszystko jednak gubi litery. Mój największy problem jest taki, że powtarza natomiast nie wszystko powie sam. Zacznę od początku ,jest przebadany przez laryngolog, audiolog, ma ciśnienie w uszku prawym ale słuch jest ok i to nie ma nic do jego mowy. Neurologicznie jest przebadany 2 razy bez eeg i jest ok. od roku bierze omega med baby 2 razy dziennie i od pól roku neootropil 33%. Wybieram się teraz na ponowną konsultację. Do logopedy chodzę - ostatnia wizyta to logopeda rozłożyła ręce. w przedszkolu logopeda pow że zaczyna mówić tylko musi patrzeć na moją buzię. Opinia z poradni jest dobra. Jest ponad rozwinięty poza werbalnie jak na swój wiek. jeździ na rowerze. sprawny ruchowo. nauczył się wierszyka, pamięta piosenki. liczy do 5 z pomocą do 10. towarzyski, lubiany przez dzieci w przedszkolu. Ale jest nie cierpliwy. dużo wymusza płaczem.

i teraz moje pytanie co mam robić - może znacie taki przypadek?
mój brat też słabo mówił, u jego ojca w rodzinie też zdarzały się takie przypadki. za miesiąc mam logopedę. co 2 tydzień ma w przedszkolu. wybieram się do jeszcze do innego. Uwielbia labirynty i nie ma problem z nimi.
Pomóżcie proszę,
pytanie zadane 5 marca 2014 w Powyżej 4 lat przez użytkownika gabi1308 (134)

10 odpowiedzi

+5 głosów
a ja bym na twoim miejscu zostawiła tych wszystkich lekarzy chociaż na jakiś czas i zobaczyłabym co będzie się dziać. Może dziecko musi odpocząć może on umie wszystko powiedzieć ale mu jest wygodniej wskazać palcem. Ja bym na twoim miejscu zrobiła tak lekarza na tą chwile odstawiam wszystko związane z nauką mówienia i robię dziecku np wspólny wypad do kina na plac zabaw poświęć mu tyle uwagi ile dasz rady ale bez naciskania i wspominania o jego mowie i zobaczysz wtedy czy się uda. Ale to jest moje zdanie a ty zrobisz jak uważasz tylko czym bardziej na dziecko się na ciska tym dziecko bardziej zamyka się w sobie.
odpowiedź 7 marca 2014 przez użytkownika mistrzyni4145 (52,291)
Na tym etapie wydaje się raczej konieczne regularne konsultacje logopedyczne. Lekarzy w sensie ścisłym chyba można na jakiś czas odpuścić, ale logopeda, to bardziej nauczyciel, niż lekarz
+5 głosów
Wiadomo że się martwisz ale troszkę wyluzuj i daj mu czas słyszałam o takich przypadkach dzieci późno zaczęły mówić a teraz gadają jak narwane ....
odpowiedź 9 marca 2014 przez użytkownika ewkavip (9,285)
+5 głosów
Mój syn nie mówił do 4 roku życia. Pomogło mu pójście do przedszkola i spotkania z logopedą, prywatnie u nas w domu, dwa razy w tygodniu. Teraz ma 8 lat, mówi może trochę jeszcze niewyraźnie i nadal chodzi do logopedy, chociaż juz tylko raz w tygodniu, ale może się swobodnie dogadać, ma bogate słownictwo i nie ma kłopotów w szkole.
odpowiedź 12 marca 2014 przez użytkownika svetomir (2,573)
+5 głosów
Jeśli Cię coś niepokoi, to to sprawdź. Nikt inny jak tylko matka dziecka wyczuje, że z jej pociechą jest coś nie tak. Jeśli w rodzinie (jak piszesz), były przypadki jakichś trudności z mówieniem, to być może Twój szkrab odziedziczył coś w spadku po rodzinie, ale to już Ci pewnie powiedział logopeda :). Ja codziennie bawię się z moim synem (niecałe 4 latka) w gimnastykę buzi i języka, bo też mówi niewyraźnie i "zjada głoski".  Nie jest to nic niepokojącego, bo  maluchy w tym wieku mają do tego prawo. Mnie zastanawia jedno, dlaczego musi patrzeć na Ciebie podczas mówienia? To może być jednak coś związanego z niedosłuchem. Wiem, że byliście już u audiologa, i , broń Boże, nie podważam niczyich kompetencji, ale urządzenia czasem zawodzą i może warto powtórzyć badania słuchu w innym miejscu. Bianka
odpowiedź 12 marca 2014 przez użytkownika niezalogowany
edycja 12 marca 2014
+4 głosów
uważam tak jak mistrzyni. zostaw to wszystko, badania, lekarze. 4 latka to jeszcze małe dziecko. a tym bardziej że piszesz ze w rodzinie takie były przypadki. niech maly odpocznie od tego zamieszania, na pewno wszystko się  ułoży tak jak powinno.
odpowiedź 18 grudnia 2014 przez użytkownika olamama2 (66,862)
+3 głosów
ja bym jednak pozostała pod stałą opieką logopedy
odpowiedź 10 stycznia 2015 przez użytkownika mama_28 (59,613)
+2 głosów
również pozostałabym pod opieką logopedy, dla własnego spokoju
odpowiedź 9 sierpnia 2015 przez użytkownika inreii (130,575)
+2 głosów
Słyszałam, że dziecko ma jeszcze czas, aby nadrobić.
odpowiedź 1 grudnia 2015 przez użytkownika bst (46,816)
+1 głos
Może to być dziedziczne. Oby wyrósł z tego problemu i został poliglotą.
odpowiedź 7 stycznia 2016 przez użytkownika Alexanndra (184,688)
0 głosów
może psycholog dziecięcy pomoże
odpowiedź 29 września 2016 przez użytkownika poniak (98,872)
Witaj!
Pierwsze kroki stawia Twoje maleństwo ale i Ty jako rodzic? Nie jesteś sam! Tutaj możesz zadawać pytania rodzicom i ekspertom oraz dzielić się wiedzą z innymi. Co więcej - za aktywność otrzymasz fantastyczne nagrody, upominki dla Ciebie i Twojego dziecka!

13,148 pytań

119,782 odpowiedzi

 1. GCNGretchen

  100 Punkty

 2. JoesphHayner

  100 Punkty

 3. CaryAdcock06

  100 Punkty

 4. ElouiseTosca

  100 Punkty

...