Jak pomóc dziecku gdy przychodzi na świat młodsze rodzeństwo?

Za miesiac urodzę córeczkę a synek ma 2,7. Prosze o rady, które pozwolą jak najłagodniej przejść przez to wydarzenie mojemu jedynakowi.
Co robić(albo czego nie robić) gdy przyjdzie na świat maleństwo by złagodzić zazdrość i budować pozytywne relacje między dziećmi. Mały jest nastawiony bardzo pozytywnie i czeka na siostrzyczkę.
pytanie zadane 20 lutego 2014 w 3-4 lata przez użytkownika niezalogowany

18 odpowiedzi

+8 głosów
My od początku mówiliśmy jakie ma zalety bycie starszym bratem.Gdy już się urodził braciszek włączaliśmy go do pomocy,przy malutkim,żeby nie czuł się odrzucony.Najbardziej był dumny gdy pierwszy raz trzymał malutkiego na rękach oczywiście przy mojej pomocy.Tak jest do teraz mówimy mu ,że braciszek go naśladuje we wszystkim,że musi go uczyć dobrych rzeczy,musi się nim opiekować.A najważniejsze traktujemy dzieci tak samo.Ja też się tego bałam bo pomiędzy moimi jest 5 lat różnicy więc długo był jedynakiem,ale niepotrzebnie bo pokochał małego od pierwszego spojrzenia.
odpowiedź 20 lutego 2014 przez użytkownika kasiula82 (25,524)
+8 głosów
oj zawsze to dla rodzeństwa będzie szok i chociaż mówiłaś mu wcześniej nie jest na tyle duży twój synek aby to wszystko zrozumieć Gdy już maleństwo się urodzi warto aby synek uczestniczył w kąpieli przewijaniu noworodka ważne aby nie spadł na drugi plan a wszystko będzie dobrze.
odpowiedź 24 lutego 2014 przez użytkownika mistrzyni4145 (52,291)
+9 głosów
Przygotowanie to jedno - u nas różnica to niecałe 3 latka. Tu zadziałało - książeczki, opowieści, wspólne przygotowywanie wyprawki. Fajnie zadziałała wymiana prezentów - córeczka kupiła pierwszą zabawkę braciszkowi, ale też jakby "od niego" dostała coś fajnego. Gorzej później - jak wszyscy przychodzą do "nowego" dziecka - niech też zauważą starsze (np. mają prezent również dla niego, albo zapytają je o młodsze, niech poczuje się ważnym starszym bratem). Moim zdaniem też nie powinno się takiego dziecka pytać "czy kochasz braciszka?" bo to trochę wymusza pewną postawę która wcale nie jest dla niego oczywista i naturalna. Przecież on będzie miał prawo do zazdrości, frustracji i może być zaskoczony nową sytuacją - trzeba mu na to pozwolić i pomóc zrozumieć, że np. nie będziesz mieć dla niego czasu. Jednocześnie postaraj się żeby po narodzeniu młodszego znaleźć coś co będziesz robić tylko z nim (np. środowa wyprawa po zakupy, albo wyjście na basen). Niestety będziesz zmęczona nową sytuacją - i też pozwól sobie na to. Wytłumacz to dziecku... bądźcie w zgodzie ze swoimi emocjami :) będzie dobrze... i olej stan mieszkania (pranie, sprzątanie) - jak młodsze będzie np. spać - śpij ty też albo posiedź ze starszym (czasem wystarczy tylko wspólnie posiedzieć) - reszta jest mniej istotna.
Powodzenia :)
odpowiedź 26 lutego 2014 przez użytkownika niezalogowany
+8 głosów
Aktualny temat dla mnie, z tymże mój synek ma 6 lat, a przed nami jeszcze 4 miesiące do rozwiązania. To był trudny dla nas czas jak dowiedział się, że będzie miał rodzeństwo, zatykał uszy, krzyczał żeby o tym nie mówić, trudno było zaakceptować mu fakt, że nie może z mamą si wygłupiać w łóżku, nawet miał imię dla brata "nikt". Nie nalegałam, nie pytałam, z czasem jak brzuszek zaczął być widoczny sam zaczął pytać o dzidziusia, pozwalałam mu malować pomadką uśmiech, oczka na moim brzuchu. Dotykał czekając czy już kopie. Któregoś dnia zapytał czy zabiorę go do lekarza, żeby on też mógł zobaczyć dzidziusia w telewizorze, oczywiście przy najbliższym usg zabiorę. Angażuje go w przygotowania, na tyle ile on sam pozwoli, nie zmuszam. Rodzina i przyjaciele są poinstruowani, że jeżeli przynoszą jakieś rzeczy dla dzidzi to dla synka również powinni mieć jakiś malutki upominek. I cały czas zapewniam go że bardzo go Kocham.
odpowiedź 1 marca 2014 przez użytkownika justin1983 (184)
+8 głosów
Gdy siostrzyczka bedzie juz na swiecie, czesto syna przytulaj, baw sue z nim, wygospodaruj tez dla niego czas. Dzieci czuja gdy schodz na drugi tor, chodz na oczatku nic na to nie wskazywalo, moga czuc sie odtracone przez mame na rzecz mlodszego rodzenstwa. Rzmawiajcie ze soba, niech ci pomaga przy malej. Przynesie pampersaa itp.
odpowiedź 26 marca 2014 przez użytkownika mama:-) Beata (26,836)
+7 głosów
Między moimi dziećmi jest 5 lat różnicy. Syn od początku nie mógł się doczekać młodszego rodzeństwa i czekał na brata z utęsknieniem. Mimo tak dobrego podejścia cały czas "pracowałam" nad synem: mówiłam mu że bardzo go kocham, że będzie super starszym bratem, syn wybierał poszczególne elementy wyprawki, był ze mną na usg, uczestniczył przy wyborze imienia. A po porodzie trzeba takiemu dziecku zapewnić maksimum miłości, dużo przutulać, całować, zajmować się.nim żeby nie czuło się odtrącone.
odpowiedź 26 marca 2014 przez użytkownika adata22 (32,456)
+9 głosów
Rozmawiać, rozmawiać, rozmawiac :)
odpowiedź 27 marca 2014 przez użytkownika HAART (272)
+6 głosów
mi się wydaje ,że zrobiłam wszystko żeby mój wtedy 4 letni syn nie był zazdrosny o siostrę. Rozmawiałam z nim, przytulałam ,całowałam go , pozwalałam pomagać przy siostrze, wychodziłam z nim sama żeby wiedział że dalej jest ważny i co minęły 3 lata on ciągle ma żal do mnie , oddalił się , jest zazdrosny nie wiem co zrobiłam źle. Moja starsza siostra powtarza nigdy nie będziesz wiedziała co on czuje bo nigdy nie byłaś starszą siostrą.
Siostra tłumaczy ,że mu to minie tak jak jej bo ona tez w końcu mnie pokochała ;-)
odpowiedź 7 grudnia 2014 przez użytkownika mama30 (63,806)
+7 głosów
syn nie jest jeszcze taki duży, mysle ze chwalenie go jako starszego brata, pokazywanie ze go nadal kochacie  a nie tylko zajmujecie się maluszkiem urodzonym, właczenie go w pomoc np. żeby podal pieluszkę, zabawil grzechotka siostrę, takie sytuacje pomogą mu się oswoic z nowa sytuacja. zaakceptować siostrę.
odpowiedź 18 grudnia 2014 przez użytkownika olamama2 (66,862)
+5 głosów
Mojej córce nie musiałam zanadto tłumaczyć sama prosiła nas o rodzeństwo:)
odpowiedź 11 stycznia 2015 przez użytkownika mama_28 (59,613)
Witaj!
Pierwsze kroki stawia Twoje maleństwo ale i Ty jako rodzic? Nie jesteś sam! Tutaj możesz zadawać pytania rodzicom i ekspertom oraz dzielić się wiedzą z innymi. Co więcej - za aktywność otrzymasz fantastyczne nagrody, upominki dla Ciebie i Twojego dziecka!

13,148 pytań

119,782 odpowiedzi

...