Czy obecność kota w domu podczas ciąży i po urodzeniu może mieć zły wpływ na dziecko?

Jestem w czwartym miesiącu ciąży. Niedawno otrzymałam w prezencie kotka – czy     jego obecność może mieć zły wpływ na dziecko? Czy muszę pozbyć się zwierzęcia?
pytanie zadane 21 sierpnia 2013 w Noworodek przez użytkownika niezalogowany

43 odpowiedzi

+29 głosów
Należy upewnić się, że kot nie jest nosicielem groźnych bakterii lub pasożytów. Także w odchodach zwierzęcych mogą znajdować się pasożyty wywołujące toksoplazmozę. Jeśli jednak kot okaże się zdrowy i nikt z mieszkańców domu nie jest alergikiem, nic nie stoi na przeszkodzie, aby zatrzymać zwierzaka. Dawniej uważano, że ciężarną trzeba chronić przed kontaktem ze zwierzętami, m.in. właśnie ze względu na ryzyko alergii. Dziś specjaliści mówią o dobroczynnym wpływie zwierząt: stały kontakt z alergenami uodparnia dziecko już w łonie matki.
odpowiedź 21 sierpnia 2013 przez użytkownika żabcia83 (1,479)
+26 głosów
Ja przez całą ciążę przebywałam w obecności kotka i zarówno ja jak i moje dziecko byliśmy zdrowi, a mój kotek uwielbiał wylegiwac się na moim brzuchu i powiem szczerze że jego mruczenie działało na mnie uspokajająco
odpowiedź 12 września 2013 przez użytkownika daracz (48,398)
+23 głosów
ja bym osobiście kota w domu nie trzymała z obawy na toksoplazmozę mam złe doświadczenia i widziałam jakie sa konsekwencje zarażenia.
odpowiedź 20 września 2013 przez użytkownika mama Milena (50,647)
+24 głosów
Jeżeli kot jest zdrowy i jest typowym kotem domowym to myślę że nie ma obaw przed trzymaniem go. Ale dla świętego spokoju zrób badania na toksoplazmę i ewentualnie poradź się jeszcze swojego lekarza.
odpowiedź 22 września 2013 przez użytkownika Melka76 (26,953)
+26 głosów
Jezeli jest odrobaczony to nic nie bedzie. MOj ginekolog nawet mi mowil ze czesciej np toksoplazmowe maja wlasnie osoby nie posadajace kota
odpowiedź 22 września 2013 przez użytkownika sylwia n (12,526)
+22 głosów
jeżeli będzie szczepiony to tak ale kot często jest nosicielem toksoplazmozy po za tym kotom czasem "odbija" nigdy nie wiadomo co zrobi moze podrapać maluszka jednak wiele osób trzyma  w domu koty i jest wszysto w porządku należo zadbać o to by nie spał w dziecięcym łóżeczku i trzymał się z dala od dziecięcych rzeczy dziecko może być uczulone i by nie zbliżał się raczej do dziecka bo moze drapnąć
odpowiedź 22 września 2013 przez użytkownika martusia2420 (53,460)
+22 głosów
kontakt z odchodami kocimi i nie umycie rąk powoduje ze można zarazić się toksoplazmozą, bardzo niebezpieczna dla dziecka, matki. ja w ogóle nie jestem zwolennczka trzymania zwierzat w domu, szczególnie gdy jest male dziecko. a prezent w postaci zwierzęcia tez mi jakos nie odpowiada.
odpowiedź 12 października 2013 przez użytkownika olamama2 (66,862)
+23 głosów
Istnieje przekonanie że kot = toksoplazmoza. Ale tą chorobą można się zarazić również w kontakcie z innymi zwierzętami np psem. Toksoplazmoza podczas ciąży to musiałby być prawdziwy pech. wtedy dochodzi do bardzo poważnych uszkodzeń płodu i często ciąża obumiera. zarażenie się w innych nie ciążowych okolicznościach nie przynosi przeważnie żadnych zauważalnych objawów i następstw. Sama mam kota w domu i nigdy nie zrobił dziecku żadnej krzywdy.
odpowiedź 23 października 2013 przez użytkownika margolcia (6,782)
+19 głosów
myśle że nie będzie miało złego wpływu chyba że dziecko póżniej bedzie uczulone bo różnie to bywa
odpowiedź 23 października 2013 przez użytkownika monikadkr (50,555)
+19 głosów
kot nie jest odpowiednim zwierzątkiem dla kobiety w ciązy przenosi wiele zarazków lepiej oddać komuś kotka i poczekać na dzidziusia
odpowiedź 1 listopada 2013 przez użytkownika mistrzyni4145 (52,291)
Witaj!
Pierwsze kroki stawia Twoje maleństwo ale i Ty jako rodzic? Nie jesteś sam! Tutaj możesz zadawać pytania rodzicom i ekspertom oraz dzielić się wiedzą z innymi. Co więcej - za aktywność otrzymasz fantastyczne nagrody, upominki dla Ciebie i Twojego dziecka!

13,148 pytań

119,781 odpowiedzi

...