Jakie produkty najbardziej uczulają?

pytanie zadane 22 stycznia 2014 w 2 lata przez użytkownika malgorzataz (14,674)

14 odpowiedzi

+12 głosów
Jajko, mleko krowie, cytrusy, truskawki, czekolada, seler
odpowiedź 22 stycznia 2014 przez użytkownika MamaWi (53,285)
+7 głosów
truskawki,miód,orzechy,mleko
odpowiedź 22 stycznia 2014 przez użytkownika monikadkr (50,555)
+7 głosów
Obserwuj dziecko, bo może akurat Twoje jest uczulone na coś na co nie jest uczulonych wiele osób.

Uczulenie na całe życie jest tylko na orzeszki ziemne, na pozostałe pokarmy z czasem może minąć, albo odpowiednie leczenie to spowoduje :) To tak na pocieszenie na wstępie.

Co najbardziej uczula, dużo tego będzie, wiec sie nie przestrasz:

- Mleko krowie, a dokładnie białka mleka krowiego (często alergia na mleko jest mylona z nietolerancja laktozy- cukru mlecznego występującego w mleku). Niestety osoby cierpiące na alergię często uczulone są również na mleko kozie lub owcze. Z diety musimy wykluczyć również produkty mleczne czyli kefiry, jogurty, maślanki, sery itp. Zwróćmy uwagę na słodycze, które przeważnie zawierają mleko w proszku (np czekolada).

- Gluten, to nazwa zbiorowa dla grupy białek występujących w zbożach (jęczmień, pszenica, żyto, owies). Osoby uczulone na gluten (czyli cierpiący na celiakię) muszą wystrzegać się produktów, w których są wyżej wymienione zboża (chleb, słodycze, makarony, kasza manna, ale również mięso głównie paczkowane, przetwory rybne, lody, keczupy, majonezy, przyprawy a nawet suszone owoce).

- Jaja kurze. W tym przypadku częściej niż żółtko uczula białko. Gotowanie, pieczenie czy zamrażanie nie zmniejsza właściwości uczulających jajek. Do diety czasami można włączyć jaja przepiórcze, ale równiez należy sprawdzić jak na nie reagujemy.

- Mięso również jest dość częstym alergenem. Najczęściej uczula wołowina i wieprzowina, a najmniej mięso z królika, indyka, jagnięcia. Ale uwaga! Jeśli jest się uczulonym np. na sierść królika, można odchorować także zjedzenie mięsa z tego zwierzęcia.

- Orzechy. Uczulenie na nie towarzyszy nam przeważnie przez całe życie. Warto jednak wiedzieć, że alergeny orzechów mogą ulegać zniszczeniu podczas gotowania. Niebezpieczne jest natomiast prażenie orzeszków, bo może powodować powstanie nowych alergenów. Do najbardziej uczulających zaliczamy popularne orzeszki ziemne i arachidowe. Również często spotykane jako dodatki do równych produktów (np słodycze).

- Seler. Należy do najczęściej uczulających warzyw. Na tego typu uczulenie najbardziej narażone są osoby dorosłe. Rośliny z tej samej rodziny, czyli marchewka, pietruszka lub koper włoski powodują występowanie reakcji krzyżowych.

- Dwutlenek siarki, siarczyny występują najczęściej jako środki konserwujące czy antyutleniające. U niektórych ludzi podaż siarczynów wraz z pożywieniem może nawet wywołać zagrażające życiu reakcje nietolerancji. Spotkać je możemy np w suszonych owocach, wyrobach ziemniaczanych czy winie.

- Ryby. Przyjmuje się, że najczęściej reakcja alergiczna dotyczyć może jedynie kilku gatunków ryby (wśród popularnych na naszym stole ryb bardzo często uczula dorsz). Co prawda wysoka temperatura nie likwiduje alergenów zawartych w mięsie ryby jednak alergie występują częściej po spożyciu surowej lub krótko smażonej ryby, a konserwy rybne uczulają rzadziej niż ryby świeże. Co ważne jako paszę dla zwierząt domowych często używa się produktów na bazie mączki rybnej, co również może być szkodliwe dla alergika.

- Skorupiaki czyli raki, homary, kraby czy langusty – mają duży potencjał alergizujący. Alergeny zawarte w mięsie skorupiaków są odporne na wysokie temperatury. W skrajnych przypadkach do reakcji uczuleniowej może dojść również wdychając zapach podczas gotowania.

- Mięczaki, takie jak małże, kalmary, ostrygi, ślimaki oraz ośmiornice – są dość rzadko spotykanym czynnikiem wywołującym alergie, jednak trafiły na listę silnych alergenów ponieważ charakteryzują się silnymi objawami klinicznymi aż do zagrażających życiu.

- Soja (oraz inne rośliny strączkowe jak fasola, groch, soczewica). Wyeliminowanie jej z diety jest bardzo trudne ze względu na wysokie wartości odżywcze, niski koszt produkcji oraz szerokie zastosowanie w przemyśle spożywczym. Soja jest często ukrytym składnikiem pożywienia. Na etykietach pojawia się pod nazwą skrobia roślinna, aromaty naturalne, mąka roślinna czy nawet wywar warzywny. Eliminacja soi jednak rzadko prowadzi do powstania niedoborów składników odżywczych, gdyż są one dość popularne wśród innych produktów.
http://www.mojdietetyk.pl/artykuly/najczesciej-spotykane-alergeny-pokarmowe.html

- Konserwanty, są praktycznie we wszystkim, pozostaje je zminimalizować

- Miód, choć udowodniono, że taki kupowany z pasieki mieszczącej sie w promieniu do 20 km. od Waszego miejsca zamieszkania moze nie uczulać

- Truskawki, choć jeśli są to naturalne z ogródka, jest duże prawdopodobieństwo, że nie zaszkodzą, szkodzi smak sztuczny truskawkowy dodawany i do dżemów, syropów, soków itp.

Chyba to wszystko, choć obserwacja jest podstawą, dzięki niej np. wiem, ze moim dzieciom szkodzi olej rzepakowy, czy tran.
odpowiedź 22 stycznia 2014 przez użytkownika hkama (38,207)
+6 głosów
mleko, orzechy, cytrusy, miód, truskawki, gluten
odpowiedź 26 stycznia 2014 przez użytkownika Mama Kini (40,496)
+10 głosów
Uczulają najbardziej środki chemiczne stosowane do konserwacji owoców i warzyw oraz to czym je karmimy czyli nawozy zawarte w glebie. Obojętnie czy roślina czy zwierzę ważne czym się żywi.
odpowiedź 27 stycznia 2014 przez użytkownika Amja Mia (2,152)
+6 głosów
oprócz tego słyszałam że jeszcze pietruszka uczula, dziecko mojej kuzynki miało z tym problem.
odpowiedź 29 stycznia 2014 przez użytkownika bozena (55,908)
+7 głosów
jajka, cytrusy, orzechy
odpowiedź 2 lutego 2014 przez użytkownika mistrzyni4145 (52,291)
+7 głosów
Mleko krowie, jajeczka kurze, pomidory, truskawki, czekolada, cytrusy, orzechy, miody(ale podobno lokalne mniej) i ryby
odpowiedź 14 marca 2014 przez użytkownika mamuska (1,378)
+6 głosów
Każde dziecko reaguje inaczej. Z tego co słyszałam dość często na początku rozszerzania diety może uczulić sekretarz.
odpowiedź 16 stycznia 2015 przez użytkownika mama_28 (59,613)
+5 głosów
orzechy, miód, truskawki
odpowiedź 30 kwietnia 2015 przez użytkownika invi (28,133)
Witaj!
Pierwsze kroki stawia Twoje maleństwo ale i Ty jako rodzic? Nie jesteś sam! Tutaj możesz zadawać pytania rodzicom i ekspertom oraz dzielić się wiedzą z innymi. Co więcej - za aktywność otrzymasz fantastyczne nagrody, upominki dla Ciebie i Twojego dziecka!

13,125 pytań

119,499 odpowiedzi

 1. danuta4029

  120 Punkty

 2. marta33

  100 Punkty

 3. kora

  50 Punkty

 4. pralinkowa

  20 Punkty

...