Skąd bierze się agresja w stosunku do rówieśników?

pytanie zadane 21 października 2016 w Inne przez użytkownika Sktzacik (100,686)

3 odpowiedzi

0 głosów
myślę że z emocji z którymi dziecko nie może sobie poradzić
odpowiedź 24 października 2016 przez użytkownika kurka (17,604)
0 głosów
wydaje mi sie że z emocji z którymi dziecko nie może sobie poradzić
odpowiedź 24 października 2016 przez użytkownika kurka (17,604)
0 głosów
Możliwości wydają się być następujące:
1. dziecko zachowuje się agresywnie, bo takie zachowanie przynosi mu korzyść. Dziecko dostaje nagrodę, najczęściej w postaci akceptacji grupy podobnych sobie. Na drodze tzw. wzmocnień - zachowania te są utrwalane
2. drugą przyczyną takich zachowań jest naśladownictwo.. Dziecko, które żyje w świecie przemocy, widzi ją na co dzień w domu, w szkole, w telewizji - będzie te zachowania naśladować jako zachowania wzorcowe. W tym przypadku brak umiejętności prospołecznych jest powodem zachowań agresywnych.
 Przyjęcie teorii behawioralnej, mówiącej, że agresja jest wyuczona - daje nam możliwość wyeliminowania zachowania na dokładnie podobnej zasadzie - trzeba dziecko oduczyć agresji i nauczyć zachowań akceptowanych społecznie, dających jednocześnie satysfakcję dziecku, czyli tzw. zachowań prospołecznych. Jeśli dziecko będzie umiało zachować się inaczej niż agresywnie, będzie miało wybór!
odpowiedź 5 stycznia 2017 przez użytkownika Alexanndra (184,690)
Witaj!
Pierwsze kroki stawia Twoje maleństwo ale i Ty jako rodzic? Nie jesteś sam! Tutaj możesz zadawać pytania rodzicom i ekspertom oraz dzielić się wiedzą z innymi. Co więcej - za aktywność otrzymasz fantastyczne nagrody, upominki dla Ciebie i Twojego dziecka!

13,148 pytań

119,781 odpowiedzi

...