Trzylatek bije inne dzieci

Mój prawie trzyletni synek od niedawna zaczął bić inne dzieci. Zaczęło się od przedszkola, gdzie pani zwróciła na to uwagę. Teraz zachowuje się tak także w domu - bije swoją starszą siostrę, gdy np nie chce mu dac zabwaki, a także potrafi uderzyć nas, gdy odmawiamy mu czegoś czego chce. Nie pomagają tłumaczenia, że tak nie wolno, bo to boli i inni też będą go bić. Co robić? Macie takie doświadczenia ze swoimi dziećmi?
pytanie zadane 8 stycznia 2014 w 3-4 lata przez użytkownika puella001 (110)

21 odpowiedzi

+17 głosów
z doświadczenia zawodowego wiem, że pomaga konsekwencja w karaniu za takie zachowanie, a karą jest odsunięcie od zabawy i tłumaczenie dlaczego tak się dzieję i dlaczego tak robić nie wolno. Trzeba niestety czasu i gadania do znudzenia. Do niektórych przemawia argument, że jest taka zasada, że w złości się nie bijemy i zadanie dziecku pytania czy chce tą zasadę zmienić, ale wtedy będzie tak, że i ono zostanie zbite przez innych (inne dzieci, dorosłych)... miałam takich podopiecznych, którzy bali się zmiany zasady na "można się bić" i działało tylko trzeba było od czasu do czasu przypominać:)

nie ma co też liczyć na szybką zmianę w anioła, potrzeba czasu
odpowiedź 8 stycznia 2014 przez użytkownika aneczkab (655)
+12 głosów
Ja nie mam takich doświadczeń.
odpowiedź 8 stycznia 2014 przez użytkownika malgorzataz (14,674)
+14 głosów
rozmowa, konsekwencja, przede wszystkim pozytywne wzmocnienia ( jak zachowa sie dobrze chwal go głośno ) a niech siostra raz mu odda niech wie co to znaczy ze to boli
odpowiedź 8 stycznia 2014 przez użytkownika mama Milena (50,647)
+13 głosów
Mamy, u nas też trzylatek potrafi udeżyć jak starszy brat czegoś mu nie chce dać, nie chce w określony sposób sie bawić itp. Dwa, trzy miesiace temu było gorzej, teraz takie sytuacje zdażaja się sporadycznie. Tlumaczymy, robimy pogadanki i to przynosi efekt. Jesli jest i bicie i złośc, albo po zakazie czy zwróceniu uwagi napad histerii to jest dodatkowo kara. Maluch już wie, ze bicie nie jest rozwiazaniem, że tak nie wolno. Gdy udeży brata, to ma obowiązek go przeprosić i jest tłumaczenie. Wierz mi konsekwencja i tłumaczenie, nawet gdy ma sie wrazenie, ze mówi się do ściany przynosi efekt.
odpowiedź 8 stycznia 2014 przez użytkownika hkama (38,207)
+11 głosów
tłumaczenie, konsekwencja, kary, a czasem pomaga niereagowanie udać że nic się nie czuje
odpowiedź 19 stycznia 2014 przez użytkownika Mama Kini (40,494)
+11 głosów
porozmawiać tłumaczyć i może jakas kara oczywiście odpowiednia do wieku
odpowiedź 30 stycznia 2014 przez użytkownika monikadkr (50,555)
+10 głosów
trudna sprawa, nie miałam takich problemów jak na razie.
odpowiedź 30 stycznia 2014 przez użytkownika bozena (55,908)
+9 głosów
Mój trzylatek na szczęście jeszcze nie chodzi do przedszkola, wiec nie mam takich doświadczeń. W domu w stosunku do półrocznego brata nie zachowuje się agresywnie, a wręcz przeciwnie, bardzo go kocha i lubi się z nim bawić. Zobaczymy jak będzie później. Moim zdaniem mówić mówić mówić aż do znudzenia. Nie dac jednak aby w przedszkolu go bili bo to stamtąd ta agresja. Rywalizacja.
odpowiedź 7 lutego 2014 przez użytkownika alipli (492)
+8 głosów
Przede wszystkim nie można tego tolerować. Najlepiej od razu ostro zareaguj, mów stanowczym tonem, że nie może tak robić.
Tutaj masz trochę więcej informacji, może się przydadzą: http://smyki.mjakmama24.pl/zdrowie-i-wychowanie-dziecka/przedszkolaki-3-5/agresja-u-dziecka-jak-sobie-z-nia-poradzic,40_884.html
odpowiedź 11 października 2014 przez użytkownika marrika (29,451)
+10 głosów
konsekwencja we własnym postępowaniu, by do niego dotarło że to co robi jest złe, a za złe rzeczy niestety ale "kary" są
odpowiedź 11 października 2014 przez użytkownika aniunia811 (48,406)
Witaj!
Pierwsze kroki stawia Twoje maleństwo ale i Ty jako rodzic? Nie jesteś sam! Tutaj możesz zadawać pytania rodzicom i ekspertom oraz dzielić się wiedzą z innymi. Co więcej - za aktywność otrzymasz fantastyczne nagrody, upominki dla Ciebie i Twojego dziecka!

13,148 pytań

119,781 odpowiedzi

...