skąd kaszel?

osłuchowo czysty, ale przy lekarzu boi się zakasłać. a w domu strasznie go dusi..
pytanie zadane 13 stycznia 2016 w 3-4 lata przez użytkownika mama:-) Beata (26,836)

11 odpowiedzi

+2 głosów
Nie jestem lekarzem, ale to mi nasuwa na myśl jakąś alergię... Skoro synek kaszle głównie w domu, a lekarz wykluczył infekcję dróg oddechowych, to może dziecko ma uczulenie na roztocza kurzu domowego lub coś w tym stylu...

Znalazłam taki opis kaszlu alergicznego:

"Kaszel w alergii to zwykle reakcja organizmu na obecność obcych cząsteczek w układzie oddechowym. Kaszel jest sposobem na ochronę organizmu i stanowi znak, iż ciało funkcjonuje prawidłowo. Jednak z czasem kaszel alergiczny może stać się problemem, gdy utrudnia wykonywanie czynności dnia codziennego. "
odpowiedź 13 stycznia 2016 przez użytkownika danio (60,992)
+3 głosów
może od suchego powietrza, albo po wysiłku na podłożu astmatycznym/alergicznym? ciężko powiedzieć - są różne przyczyny kaszlu.
odpowiedź 13 stycznia 2016 przez użytkownika inreii (130,573)
+4 głosów
skoro osłuchowo czysty to obserwuj i podawaj coś przeciwkaszlowego jeśli nie minie zacznij od alergologa lub pulmonologa
odpowiedź 13 stycznia 2016 przez użytkownika marzena38 (55,162)
+1 głos
Wraz z wdychanym powietrzem wiele ciał obcych, takich jak cząsteczki kurzu, pyłki lub zarazki dostaje się do organizmu. Zdrowy układ oddechowy broni się i oczyszcza samodzielnie dzięki obecności bardzo skutecznych mechanizmów, których działanie można porównać do taśmociągu. Ten proces samooczyszczania jest niezbędną częścią naturalnych mechanizmów obronnych organizmu.
Drogi oddechowe pokryte są śluzem, śliską, przypominającą wyglądem żel, substancją, która spełnia rolę bariery ochronnej i zatrzymuje ciała obce, które dostały się do organizmu wraz z wdechem. Rzęski (drobniutkie włoski pokrywające drogi oddechowe) przesuwają śluz razem z uwięzionymi w nim ciałami obcymi w stronę gardła, gdzie całość ulega połknięciu.
Większe przeszkody w drogach oddechowych powodują podrażnienie, które wyzwala odruch kaszlowy, umożliwiający odkrztuszanie na zewnątrz substancji utrudniających swobodny przepływ powietrza.
Z punktu widzenia organizmu kaszel jest zwykle bardzo pożytecznym zjawiskiem, umożliwia bowiem usunięcie z dróg oddechowych substancji lub ciał obcych, utrudniających oddychanie. Znacznie rzadziej kaszel jest jedynie przykrym objawem chorób, nieprzyspieszającym ich wyleczenia. Najczęstszymi przyczynami kaszlu mokrego (produktywnego) są zakażenia górnych dróg oddechowych, takie jak zapalenie tchawicy, zapalenie oskrzeli czy częste u dzieci zapalenie oskrzelików. Rzadziej zdarza się, że przyczyną jest poważniejsze zakażenie, jak zapalenie płuc czy gruźlica- poza kaszlem tym chorobom towarzyszy zwykle bardzo zły stan ogólny chorego. Niezwykle rzadko produktywny kaszel jest objawem choroby dotyczącej innych narządów niż płuca- na przykład przy obrzęku płuc w przebiegu chorób serca lub choroby wysokościowej. Kaszel suchy (nieproduktywny) najczęściej pojawia się pod koniec choroby przeziębieniowej lub grypy i stopniowo zanika przez najbliższe dni, a nawet tygodnie. Gwałtowny suchy kaszel u dziecka, który pojawił się nagle może być spowodowany zakrztuszeniem się kawałkiem jedzenia lub zabawką. Częstą przyczyną męczącego, pojawiającego się sezonowo kaszlu są alergie. W podobny sposób mogą się również objawiać mniej typowe postacie astmy. Rzadsze przyczyny suchego kaszlu to nowotwory, które jednak zawsze muszą być wykluczone przez lekarza, zwłaszcza w przypadku nietypowego, długo trwającego kaszlu u osoby palącej papierosy. Nie zawsze przyczyną suchego kaszlu jest proces chorobowy toczący się w drogach oddechowych. Może on być również powodowany urazami klatki piersiowej na przykład złamaniem żeber (towarzyszy mu wtedy silny ból) lub chorobą refleksową przełyku.
odpowiedź 13 stycznia 2016 przez użytkownika Alexanndra (184,690)
+3 głosów
skoro osłuchowo czysty to moim zdanie jest to alergia, skoro w domu go dusi musi działać na niego jakiś alergen.
odpowiedź 24 stycznia 2016 przez użytkownika olamama2 (66,862)
+3 głosów
Przyczyn kaszlu jest wiele. Przede wszystkim nalezy odpowiednio nawilzac powietrze w mieszkaniu. Czesto wietrzyc mieszkanie i ew. Podac cos na kaszel, a gdy nie przejdzie alergolog powinien obejrzec dziecko i ew. Testy na alergie wykonac
odpowiedź 2 lutego 2016 przez użytkownika daracz (48,398)
+3 głosów
też pomyślałam o alergii
odpowiedź 12 lutego 2016 przez użytkownika betty (3,498)
+1 głos
Już sama nie wiem, czy to nie czasami astma? Podeszłabym jednak do pediatry.
odpowiedź 22 maja 2016 przez użytkownika bst (46,816)
+1 głos
może być alergia albo np infekcja lub alergia
odpowiedź 16 czerwca 2016 przez użytkownika anna28 (17,780)
+1 głos
Mój syn często ma takie infekcje, że osłuchowo czysty a kaszle, że ziemia się trzęsie. Podaję mu wtedy Fluimucil muko junior http://fluimucil.pl/ i po kilku dniach przechodzi. To jakieś wirusy takie panują.
odpowiedź 24 lipca 2016 przez użytkownika besta (188)
Witaj!
Pierwsze kroki stawia Twoje maleństwo ale i Ty jako rodzic? Nie jesteś sam! Tutaj możesz zadawać pytania rodzicom i ekspertom oraz dzielić się wiedzą z innymi. Co więcej - za aktywność otrzymasz fantastyczne nagrody, upominki dla Ciebie i Twojego dziecka!

13,148 pytań

119,782 odpowiedzi

...